stafilococ auriu - imunitate scazuta

04-06-2011
deaconescu
Nu este medic/terapeut
deaconescu
Buna ziua!Sunt o mamica din Rm.Valcea si va rog din suflet sa ma ajutati raspunzandu-mi la acest e-mail.Fetita mea are 9 ani si de la 5 luni a facut rosu in gat aproape pe fiecare luna.I-am facut un exudat faringian si a iesit stafilococ auriu insa din antibiograma rezulta ca nu era sensibil la nicio substanta, decat la ceva care am inteles ca nu se da decat la bolnavii de plamani.Mentionez ca fetita nu a racit niciodata la plamani.Daca nu ii dau antibiotic, face febra si puroi.Nu ar fi o problema cu febra, dar se agraveaza si ajungem la injectii.Am incercat un tratament homeopat timp de un an si jumatate, dar nu s-a vazut nicio ameliorare.Timp de doi ani i-am dat Lantigen B insa acesta nu se mai fabrica si nici nu am vazut o schimbare in bine.In ultimul timp am fost nevoita sa-i dau antibiotic pe fiecare luna.Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru a steriliza acest stafilococ si pentru ai mari imunitatea.Acum doua luni, medicul de familie a incercat sa ii dea un antibiotic mai slab(Ospen), dar dupa o saptamana, cand ne-am dus la control, gatul era la fel, nicio ameliorare.Apoi am mai luat inca o saptamana Lekoklar si i-a trecut doar pentru o luna, dupa care am luat-o iar de la capat.Nu as mai vrea sa-i dau atata antibiotic si vreau sa fac ceva in sensul acesta insa nu stiu unde sa ma mai duc si ce sa mai fac.I-am mai dat si tot felul de siropuri de la Plafar, dar fara niciun rezultat.
Va rog mult sa-mi spuneti ce trebuie sa fac in aceasta situatie.Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
05-06-2011, ora 21:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti cateva poze cu gatul fetitei (Unde sa se vada bine si amigdalele si peretele posterior a faringelui)
le trimiteti pe mail
pana atunci.. scoateti din alimentatia copilului tot ce este acru( bors, muraturi, otet), fructele citrice. si bauturile acidulate
invatati copilu sa faca gargara dupa fiecre masa + Propolis cu Echinacea de supt dupa gargara
0
06-06-2011, ora 10:55
deaconescu
Nu este medic/terapeut
deaconescu
Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra.Am incercat o perioada sa faca gargara cu albastru de metil, ceai de galbenele si propolis, dar fara niciun rezultat.O sa mai incerc, dar va rog sa-mi spuneti cu ce ar fi mai indicat sa -i fac gargara.
O sa incerc sa-i fac si o poza si sa o trimit la adresa specificata de dumneavoastra.Se poate face undeva aceasta poza, la un cabinet specializat, asa cum se fac radiografiile?Ma gandesc ca daca ii fac eu nu se vad amigdalele.Medicul de familie imi spunea ca fetita mea are amigdalele mai colorate.De cand era micuta mi s-a spus acest lucru. In ceea ce priveste consumul de alimente acre vreau sa va spun ca nu consuma, nu mananca acru si nici nu bea sucuri acidulate.Acum doua luni i-am facut analizele la urina si a iesit o infectie urinara.Am impresia ca acest stafilococ i-a dat si aceasta infectie.Imi doresc tare mult sa pot rezolva aceasta problema cu ajutorul dumneavoastra deoarece din cauza aceasta copilul meu este privat de unele bucurii ale copilariei, asa cum este sportul.Am incercat sa o duc la un sport, in speranta ca se va cali, dar racea si mai rau.Multumesc mult pentru ajutor.
0
06-06-2011, ora 11:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. se ia 200, l ceai de musetel fierbinte se adauga 2-3 pic de ueli volatil de eucalipt. se fac Inhalatii cu aburii aceia cateva minute ( acoperim fata pana deasupra nasului cu un prosop..si pafarul)
dupa 10 minute cand se mai raceste ceaiul.. se face gargara cu acelas ceai
2 se mai poate face gargara cu apa calduta + 1/2 lingurita de sare sau bicarbonat de sodiu +4-5 pic de alcool iodat
dupa fiecare masa.
3. POzele se fac simplu, acasa cu un aparat foto sau cu tel.mobil.. se apasa limba cu o coada de lingura si poza tre facuta cu blit sau sa aveti o sursa de lumina care lumineaza faringele.
4. Pentru Urgente, sfaturi si recomandari. puteti sa ma sunati la
TELEFON 0906 160 908. tarif 1.5 euro/min +tva in retelele vodafon, orange, cosmote, romtelecom
0
06-06-2011, ora 11:18
deaconescu
Nu este medic/terapeut
deaconescu
Multumesc mult.O sa incerc sa fac tot ce mi-ati spus si o sa va trimit poza sau pozele.Multumesc si pentru nr. de tel.In cazul in care considerati ca este nevoie de un consult mai amanuntit, noi venim cu copilul acolo.Asta dupa ce va trimit pozele.Sanatate multa va doresc.O sa trimit pozele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.