are vreo legatura stafilococu cu sinuzita?

13-03-2015
dora84
Nu este medic/terapeut
dora84
Buna ziua.am sinuzita maxilara stanga si in urma unei antibiograme de exudat nazal mi_a iesit ca am stafilococ.intrebarea este cat de grav este acest stsfilococ in nas pt ca am auzit ca f multi il au? Si ce medicamente naturiste as putes lua pentru al distruge? Are vreo legatura stafilococu cu sinuzita?
8 comentarii
0
13-03-2015, ora 10:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
PAREREA PERSONALA
Abordezi GRESIT problema
O sinuzita trebuei investigata.. radiologic si de vazut ce fel de sinuzita este si Cauza care a dus la sinuzita
daca este o infectie dentara.. se trateaza initial problemele la stomato sau maxilo-facial
daca este sinuzita cu puroi si nivel de lichid in sinus.. Obligatoriu se fac punctii sinusale si se introduc medicamente direct in sinus
cel mai corect este sa i tratament se la un medic ORL.. care vede si nasul si radiografia
in rest gasesti pe forum cum se fac aerosoli, inhalatii, aromoterapie, salinoterapie care ajuta in toate formele d e sinuzita...
0
20-03-2015, ora 09:10
alina_cristina 28
Nu este medic/terapeut
alina_cristina 28
buna ziua luni am avut dureri in crestetul capului mai întâi in partea dreapta apoi ambele parti apoi durerea a migrat in ceafa cand in dreapta cand in stanga dar m a lăsat usor durandu ma doar unde se uneşte capul cu gatul intre timp am facut un vsh 7 si Homeleucograma mi au iesit monocitele de 3 ori mai mult iar neofilele 6, 45 in loc de 6, 41 dupa 3 zile dupa ce m a lăsat durerea de cap m a luat durerea de gat. Am facut un exudat faringian stafilococ aureus. Urechile imi sunt înfundate iar in partea dreapta vena care face legatura intre cap si gat cea din spatele ureche e umflata sper ca mai exprimat corect. Ce e de facut ? Antibiograma augumentin. In spatele urechii drepte unde e lobul urechii e o umflatura moale am temperatura si sunt palida Mai si tuşesc.
0
20-03-2015, ora 19:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect trebuiea inainte de aceste investigatii ( care NU valoreaza nimic )
sa faceti conult ORL.. si medicul ORL.. sa indice investigatiile de care are nevoie
pentru a pune diagnosticul de o neuralgie. sau o viroza. NU era nevoie de atattea investiagtii
0
20-03-2015, ora 19:36
alina_cristina 28
Nu este medic/terapeut
alina_cristina 28
Aveţi dreptate. Eu am fost la un medic internist. Am fost diagnosticata cu spolioza cervicala c7 si in gat stafilococ auriu am asteptat 4 zile antibiograma si nu am luat nici un antibiotic inainte. Dar am observat ca aseara mi s au inflamat ganglioi latero cervicali e normal ? Homeleucograma am facut o luni vsh marti iar joi mi au apărut sa fac iar analizele ? Va rog ajutaţi-mă. Sunt ipohondra. Mi a dat un gel alle. Ganglionii sunt moi dar cam mări. Si sunt mobili.
0
20-03-2015, ora 19:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pana luni
ei antibioticul + nurofen la 12 ore + teraflu plic a 12 ore la diferenta de 3-4 ore de nurofen)
pentru gat.. tantum verde si voseptol de supt.. alternativ la 3-4 ore distanta
extern pe gat si zona ganglionilor.. usor masezi cu Ketoprofen gel
stai in pat, consumi multe lichide calde
NU consumi nimic acru, acidulat, citric
LUni la ORL
0
20-03-2015, ora 19:43
alina_cristina 28
Nu este medic/terapeut
alina_cristina 28
Multumesc pentru raspuns. O seara frumoasa.
0
20-03-2015, ora 19:44
alina_cristina 28
Nu este medic/terapeut
alina_cristina 28
E posibil sa am ceva grav ?
0
20-03-2015, ora 20:20
alina_cristina 28
Nu este medic/terapeut
alina_cristina 28
M am programat luni dupa amiaza va zic ce a zis. Pe ambele parti sunt ganglionii umflaţi. M am dat acum cu gel dar mai mult in partea dreapta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • O combinație de probiotice ar putea preveni sindromul șocului toxic
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •