stafilococ aureu + si klebsiella pneumoniae+

22-07-2010
MadalinaV
Nu este medic/terapeut
MadalinaV
Buna ziua! Problemele mele au inceput in urma cu 6 ani. Ma aflam in vacanta in Tunisia cand am inceput sa am dureri la nivelul urechilor...medicul grupului mi-a zis ca am facut otita, mi-a dat niste antibiotice si la cateva zile durerile au disparut. Insa nu la mult timp au aparut din nou insotite de supur. de la an la an tot mai dese imi erau infectiile si se dezvoltau la ambele urechi... Am mers pe la diferiti medici si am urmat diferite tratamente. Ba ca e otita suprainfectata si s-a dezvoltat ciuperca, ba ca e de natura bacteriana. Ultimele analize facute au aratat ca la nivelul ambelor urechi prezint stafilococul aureus (+), si klebsiella pneumoniae (+) la urechea dreapta. Iar problema e ca antibiogerama facuta m-a speriat putin, din vreo 34 de antibiotice, doar la 5 sunt sensibila...restul, rezistent. Am tot cautat pe internet despre gravitatea acestor bacterii asociate la nivelul urechilor, dar nu am prea gasit mare lucru. Da-ti-mi un sfat!!! Imi doresc sa gasesc doctorul potrivit si tratamentul potrivit care sa puna punct acestei probleme. Va multumesc!
1 comentarii
0
22-07-2010, ora 22:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sa faci bine sa cauti un medic ORL.. care are microscop in cabinet. sa iti exlice ce fel de otita ai.. 1.externa..sau 2.otita medie supurta cu timpan perforat... asta conteaza.. restul, ce a iesit la analize.. e mai putin relevant.
tratamentul la acele 2 diagnostice difera forte mult.
clarifici diagnosticul si mai vorbim...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.