sputa negativa

22-03-2012
Dramba Georgian Adrian
Nu este medic/terapeut
Dramba Georgian Adrian
Prietena mea a fost depistata cu tbc, in urma cu o saptamana. Dupa o saptamana de stat in spital ia fost dat drumu acasa pentru ca a avut sputa negativa, dar cu atentionarea ca nu are nimeni voie sa vina la ea in vizita, sau in cel mai rau caz sa se acopere persoana respectiva cu o masca. Intrebarea mea este, pot sa ma duc la ea in vizita? Un bolnav de tbc cu sputa negativa mai este contagioasa? Ne facem vro unuia rau daca ma duc la ea in vizita? Va rog raspundeti-mi urgent!!!
18 comentarii
0
22-03-2012, ora 17:42
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
Probabil prietena ta a avut sputa negativa in examinare directa. Asta nu inseamna neaparat ca nu exista bacili deloc in sputa - pot exista dar foarte putini. Acum probabil o sa ii faca si o cultura, sa vada daca asa iese pozitiva. Oricum, la subiect, prietena ta este fie foarte putin, fie deloc contagioasa. Din punctul meu de vedere poti merge la ea in vizita. Nu cred ca e cazul sa porti masca de protectie. Puteti sta, mai bine, intr-o incapere bine aerisita. La distanta concersationala TBC nu se trasnmite asa usor.
0
22-03-2012, ora 20:43
Dramba Georgian Adrian
Nu este medic/terapeut
Dramba Georgian Adrian
desi cred ca e putin cam amuzant ce o sa intreb acum dar pot sa o sarut?:D
0
22-03-2012, ora 20:52
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
Nu pare amuzant, desi mi-ai smuls un zambet. Eu in locul tau as saruta-o. Nu cred ca te contaminezi ( nu prea ai cum). Si ea cred ca are nevoie de tine.
0
22-03-2012, ora 20:59
Dramba Georgian Adrian
Nu este medic/terapeut
Dramba Georgian Adrian
ok, atunci iti multumesc frumos pentru promititudinea raspunsurilor tale, si cum mai ajutat pe mine sa mai ajuti si pe alte persoane aflate in dilema cu aceasi placere!!!
0
22-03-2012, ora 21:05
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
Nu ai de ce sa imi multumesti. Si eu am trecut candva prin ca trece prietena ta acum...
0
25-03-2012, ora 15:09
Dramba Georgian Adrian
Nu este medic/terapeut
Dramba Georgian Adrian
Buna din nou, as vrea si eu cateva sfaturi de ce ar trebui sa faca/ si ce nu pentru prietena mea, dupa ce o sa isi termine tratamentul, sa le stiu si eu:D si inca ceva ea vrea sa iasa umpic pe afara, are voie?
0
25-03-2012, ora 15:40
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
Dupa ce termina tratamentul o sa duca o viata perfect normala. Nu are decat restrictiile de bun simt, ideea fiind sa duca o viata cat mau sanatos posibil. Acum, daca fumeaza ar fi foarte bine sa se lase. Cat timp ia medicamentele sa nu consume alcool - medicamentele sunt si asa destul de toxice pt. ficat si, in plus alcoolul favorizeaza eliminarea lor din corp.
Afara daca vrea poate sa iasa, o plimbare o sa ii faca numai bine. Sa aibe grija cum se imbraca, ca nu ii trebe si o raceala acum.
0
25-03-2012, ora 15:50
Dramba Georgian Adrian
Nu este medic/terapeut
Dramba Georgian Adrian
multumesc din nou! :D am citit pe net ca nu are voie sa stea la caldura deoarece aceasta favorizeaza bacteria.. stii ceva de asta?
0
25-03-2012, ora 15:55
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
Ei acum...doar nu lucreaza la turnatorie. Nu e bine sa stea la plaja, existand un mic risc de hemoptizie.
0
25-03-2012, ora 15:58
Dramba Georgian Adrian
Nu este medic/terapeut
Dramba Georgian Adrian
ok, alte restricti daca mai stii? as fii recunoscator, scuza-mi indrazneala dar tin mult la ea si vreau sa stiu si eu ce are de facut si ce nu!
0
25-03-2012, ora 16:12
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
Nu...nu sunt foarte multe restrictii. Idea e sa isi faca tratamentul exact cum ii recomanda medicul. Sa nu sara peste doze. Daca mai e ceva intreaba-ma.
0
25-03-2012, ora 16:14
Dramba Georgian Adrian
Nu este medic/terapeut
Dramba Georgian Adrian
ok multumesc mult! nu o sa ezit daca o sa mai am intrebari:D
0
28-03-2012, ora 19:02
plastir
Nu este medic/terapeut
plastir
salut...din curiozitate..ce diagnostic i a pus si ce tratament are?.. si eu am avut sputa negativa..dar mi a dat un tratament..pfff..ma da peste cap...e bine de stiut ca tratamentul asta are f multe reactii adverse asa ca sa nu se sperie in caz ca o sa i fie un pic mai rau ca decat inainte
0
28-03-2012, ora 19:06
Dramba Georgian Adrian
Nu este medic/terapeut
Dramba Georgian Adrian
Salut, sincer sa fiu nu stiu ce tratament are, dar se simte excelent mici dureri cand stranuta in piept in rest se simte foarte bine, ca si cand nu ar fii bolnava, cat despre diagnostic nu stiu exact.. dar un lucru e cert ca se simte foarte bine.
0
28-03-2012, ora 19:29
plastir
Nu este medic/terapeut
plastir
foarte bine...eu nu am tolerat din prima zi tratamentul si aum dupa 2 luni nu s a schimbat nimic.o sa fac niste analize suplimentare maine.multa sanatata, optimism si pofta de mancare ;)
0
28-03-2012, ora 20:11
Dramba Georgian Adrian
Nu este medic/terapeut
Dramba Georgian Adrian
Multumesc si tie la fel, cel mai important e sa lupti cu boala din interior, sa nu lasi sa iti doboare psihicul!!! Dute la alt medic daca vezi ca tot nu te simti bine, dute intr-un oras mai mare la control, cat am avut aceasta problema cu prietena mea m-am documentat foarte mult despre aceasta boala si nu e de gluma!
0
20-09-2012, ora 15:24
fan_2201
Nu este medic/terapeut
fan_2201
Sunt Stefan din Pascani.In mare sunt cam in aceeasi situatie cu prietena lui Adrian;mai exact pe 24aug.diagn.si internat la TBC Iasi., dupa o sapt de internare, datorita faptului ca sputa a iesit negativa de la bun inceput dar si la cererea mea(datorita conditiilor mizere din spital) am continuat tratamentul acasa;doua luni medicatie de atac si patru de continuare!ce nelamuriri am?!1) cu toate ca am aproape o luna de cand iau cu regularitate medicatia, persista durerea din piept, tusea si o stare de continua ameteala.2)sotia a facut radiografie de control iar celor 2 fete(1519 ani) li s a facut vaccin de control si la toti le a iesit ok.totusi fata cea mare este f.slaba si cam tuseste.oare nu trebuia sa le faca si lor radiografii?3)este adevarat ca tbc nu se transmite prin vesela tinand cont ca mancam toata familia in aceeasi bucatarie??moral sunt cam daramat mai mult de frica de a nu mi imbolnavi familia decat pt mine.oare plamanul isi mai reface leziunile dupa tratament??
0
09-09-2018, ora 23:14
Florin
Nu este medic/terapeut
Florin
Domnule fan daca aveai sputa negativă de la inceput nu mai făcea i tratament și nu mai trebuia să faci cerere sa pleci acasă !deci nu aveai TBC și medicii erau nebuni ceea ce nu cred...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tuberculoza (TBC)
  •