sputa cu sange

08-11-2008
dolce vita
Nu este medic/terapeut
dolce vita
ajutor.in 2 dimineti am scuipat sange efectiv, nu erau firisoare ci erau cheguletze de sange.am fost la pneumoftiziologie si nu am tbc, am fost diagnosticata cu traheo bronsita;am luat antibiotice si desi nu am mai scuipat de atunci au fost doua situatii atat, nu pot sa respir bine(mi-au fost scoase amigdalele si datorita unui mal-praxis am ramas cu sechele sa zic asa..in sensul ca imi vine mai tot timpul sa scuip, dar sunb forma de gel...am dificultati la deglutitie ocazionale, in sensu ca parca nu mai pot inghiti mancarea..si ma repet nu pot respira cum trebuie..ma chinui sa trag aer in piept dar nu imi iese, execut respiratia doar pe jumatate daca ma intelegeti!ajutor!carui medic sa ma mai adresez?de ce specializare??stiu ca sputa cu sange e extrem de grav si uitati cu toate astea nu mi-au gasit nimic la plamani!sa fie de la gat, de la operatia de amigdale si sa existe niste vase de sange necauterizate?va rog sa imi oferiti un raspuns.multumiri anticipate.-*:(


(*modificat de administrator)
4 comentarii
0
10-11-2008, ora 14:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cand v-ati operat de amigdalita? Cine va spus ca operatia a fost mal-praxis?
Ar trebui sa consultati iar medicul care va operat pentru a vedea ce s a intamplat. Daca la examenul ORL toate ies "bune si frumoase" inseamna ca aveti o problema cu stomacul gen reflux gastro-esofagian care va arde si afecteaza mucoasa esofagiana sau chiar si faringele, existand posibilitatea ca de acolo sa provina sangele. Simti cateodata arsuri in zona sternului? sau aveti un gust amar spre acru in gura in special dimineata? Deglutitia ingreunata chiar si ocazional insotita de durere este un simptom al refluxului, numindu-se stiintific Disfagie (dar poate fi si din alte cauze. Dupa ce mancati va doare gatul, sau mai bine zis simtiti ca va doare cand "trece" mancarea pe gat? Mai aveti si alte simptome pe care nu le-ati mentionat aici?

Astept raspunsurile!

Numai BIne!
0
10-11-2008, ora 14:59
dolce vita
Nu este medic/terapeut
dolce vita
buna ziua.raspuns pt domnul NICK:in luna martie anul curent s-a efectuat operatia si faptul ca s-a chinuit zdravan sa imi scoata amigdala stanga(la cea din dreapta a fost mai usor), ba chiar i-am scuipat-o pe obraz(scuzati dar chiar asa a fost ca ma inecam cu sangele propriu), am ramas efectiv cu "sechele", acestea constand in respiratie super greoaie, simt ca nu mai execut cum trebuie inspiratia si expiratia(nu mai am aer de unde sa trag parca nu reusesc!), intr-adevar am ramas cu o chinuiala daca imi permiteti sa ma exprim asa in ceea ce priveste deglutita in sensul in care pun manuta la gatut cateodata parca sa fac loc alimentelor sa treaca...e foarte dificil sa simti efectiv ca te ineci cu mancarea ca nu o poti da pe gat...de durut nu pot zice ca ma doare, dar e acea jena teribila cum ca nu pot inghiti calumea nu pot papa bine ca imi e frica sa nu mor, sa nu ma inec:(;arsuri in zona sternului nu acuz, mentionez faptul ca sufar de ulcer gastro duodenal, fumez din pacate..;cat despre gustul amar nu apare in mod special dimineata dar sa stiti ca da resimt un gust amar ba chiar intr-o zi am simtit si gust de metal in guritza foarte aiurea;asadar ca o concluzie nu ma doare gatul cand mananc, doar chestiunea acestea ca simt ca nu trece deloc bine mancarea pe gat::(e de rau, nu??ps:concluzia cu mal-praxisul am dedus-o eu impreuna cu medicul de familie, intrucat cum spuneam mai sus acuz toate aceste nereguli inca de la operatie, dupa efectuarea operatiei...de luat legatura cu medicul care m-a operat e imposibil intrucat am fost injurata ca i-am scuipat amigdala pe obraz.si pur si simplu si pt faptul ca efectiv mi-a cerut 3 milioane pt a imi face operatia..dar traim in romania.si asta se observa mai ales in sistemul sanitar romanesc de stat bineinteles:) ast rasp dvs dupa toate cele povestite de mine acum.multumesc anticipat. -* o zi minunata va urez!



(*modificat de administrator)
0
22-12-2011, ora 09:20
cristina andra
Nu este medic/terapeut
cristina andra
buna ziua am si eu o intrebare!in aceasta dimineata am scuipat sange si sunt ingrijorata in timpul noptii mi-am simtit nasul infundat si cand m-am trezit am si suflat dar am si scuipat sange !cu o seara inainte mau durut si plamanii o durere suportabila!mentionez sunt fumatoare!as dori un sfat va multumesc!
0
11-02-2012, ora 14:25
viviana1
Nu este medic/terapeut
viviana1
Buna ziua.De vreo 2 ani am tinut un regim foarte strict, apoi faceam des caderi de ca si mg(ma stresam foarte repede pt orice), apoi am inceput sa simt o pulsatie in stomac, orice mancam imi cadea greu, dimineata cand beau cafeaua imi simt stomacul de parca ar fi "in pioneze", am o depunere albicioasa pe limba, uneori parca mi-ar fi arsa asa din loc in loc, dupa ce ma spal pe dinti imi dispare iar apoi la cateva ore din nou apare..pe partile laterale ale limbii am uneori am 2 linii albe..acum de vreo sapt e mai rau..daca mananc carne doar fiarta simt cum ma jeneaza gatul in momentul inghitirii, nu pot sa mananc mai nimic..e foarte urata aceasta senzatie..dimineata simt un gust cand acru, cand amar..As dori daca se poate un sfat!Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.