spotting

18-09-2009
lost
Nu este medic/terapeut
lost
Am prelungit administrarea anticonceptionalelor cam 1 luna apoi am facut pauza si mi-a venit ciclul pe 31 august. Azi e18 sept si eu inca mai am scurgeri maronii. Ce sa fac??????? Mentionez ca am Hpv si ureaplasma ;de curand am aflat. E prima data cand prelungesc atat si cand am spotting pe o perioada asa lunga. Spottingul are leg cu prelungirea sau cu bolile mele????
17 comentarii
0
19-09-2009, ora 18:52
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Spotingul nu poate avea legatura cu ureaplasma. Are legatura cu anticonceptionalele, desi nici ipoteza unei legaturi cu hpv nu este absolut exclusa.

Deocamdata, faceti o injectie du 2 fiole de Fitomenadiona. Repetati a doua zi. Apoi, ganditi-va sa renuntati la contraceptive si folositi o metoda cu mai putine reactii adverse, de exemplu prezervativul sau ovulele.
0
19-09-2009, ora 20:08
lost
Nu este medic/terapeut
lost
Multumesc pt. raspuns.As dori sa va mai intreb ceva: daca am hpv si am facut sex oral poate sa-mi apara ceva la nivelul gurii? In interiorul buzei de jos mi-au iesit ceva umflaturi mici de curand si pe cerul gurii mai am inca 2 "chestii" mai vechi. Ce pot face in privinta asta? Mi-a fost rusine sa intreb doctorul.Va rog frumos sa ma ajutati.
0
20-09-2009, ora 09:14
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, exista urmari ale infectiei cu hpv si la nivelul gurii. Asemenea condiloame orale sunt, de regula, mai mici decat cele genitale si, sub actiunea salivei, au tendinta sa se vindece spontan. Daca observati ca nu se vindeca, mergeti la un stomatolog pentru cauterizare.
0
20-09-2009, ora 16:51
lost
Nu este medic/terapeut
lost
In afara de cauterizare, ce altceva mai pot face?
0
20-09-2009, ora 18:03
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un tratament homeopatic este, uneori, eficient. Cand reuseste, are avantajul ca vindeca atat condiloamele prezente, cat si preintampina formarea altora noi.
0
20-09-2009, ora 18:42
lost
Nu este medic/terapeut
lost
In ce consta acest tratament homeopatic?
0
21-09-2009, ora 19:09
lost
Nu este medic/terapeut
lost
Daca am condiloame genitale externe de la hpv, prin contact sexual ele pot aparea si inauntru?
0
23-09-2009, ora 18:33
lost
Nu este medic/terapeut
lost
puteti sa-mi raspundeti, va rog?
0
23-09-2009, ora 20:11
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Tratamentul homeopatic consta in administrarea pe cale orala a unor granule (sau solutii) continand substante extrem de diluate care, daca ar fi luate in doze toxice, ar provoca o afectiune asemanatoare cu cea despre care e vorba.

2. Condiloamele, indiferent ca sunt externe sau interne, se iau DE REGULĂ prin contact sexual.
0
23-09-2009, ora 20:18
lost
Nu este medic/terapeut
lost
daca am doar condiloame externe, e mai bine sa nu fac sex deloc pana dispar ?
0
26-09-2009, ora 21:49
lost
Nu este medic/terapeut
lost
please?
0
27-09-2009, ora 08:22
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din moment ce condiloamele sunt, de regula, rezultatul transmisterii venerice (prin contact sexual), este preferabil sa le tratati inainte de a avea contact sexual, mai ales in cazul in care intentionati schimbarea partenerului.
0
27-09-2009, ora 11:09
lost
Nu este medic/terapeut
lost
multumesc pt. raspuns
0
28-09-2009, ora 21:25
lost
Nu este medic/terapeut
lost
mi-au aparut si condiloame anale !!!!!!!!!!!!!!!!!! si n-am facut sex anal!!!!!!!! se poate asa ceva?????????? ce sa fac??????? doare !!!!!!!!
0
28-09-2009, ora 21:30
lost
Nu este medic/terapeut
lost
pot face cancer anal??????????
0
11-10-2009, ora 15:34
lost
Nu este medic/terapeut
lost
cum se poate elimina virusul hpv din corp?
0
22-07-2019, ora 01:45
Georgiana001
Nu este medic/terapeut
Georgiana001
Buna seara, sunat mama a2 copii născuți prin cezariana am ales ca la ultima sarcină să imi leg trompele.groaznic eliminarea liniilor a fost foarte greoaie.am rămas după ciclul menstrual normal să am încă 2 saptamani de spotting am facut investigațiile necesare si mi s-a spus că ar fi un uter fibromatos mi s-au recomandat niste pastile de către medic însă fără folos.
Mi s-a spus că dacă va curge mai abundent atunci să mă gândesc la un chiuretaj.cel mic are 2ani si ma chinui cu prostia asta care este groaznică.
Se poate opri in vreun fel ?
Între sarcini este distanța de 5 ani Si in această pauză am donat sotului un rinichi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Spotting - sangerarile intermenstruale
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •