sportul agraveaza astigmatismul?

25-11-2009
skiritelu
Nu este medic/terapeut
skiritelu
Buna seara
La varsta de 4 ani copilul meu a fost diagnosticat cu astigmatism hipermetropic iar dioptria este OD = - 0.50 sf +3.5 cyl 95 grd si OS= -0.50 sf +3 cyl 95 grd. De atunci a purtat permanent ochelari si de 2 ori pe an am facut tratament pleoptic. Acum are 13 ani si jumatate.
De la varsta de 10 ani face handbal; antrenamentele tin 2 ore* 4 zile pe sapt = 8 ore pe sapt. fara ochelari.
Intrebarea mea este : daca are astigmatism nu are voie sa faca efort?
Intreb asta deoarece m-am intalmit cu o mamica a carei fetita a facut baschet, are miopie, iar doctorul oftalmolog i-a spus ca din cauza efortului pe care il depune facand baschet i-a crescut miopia. In consecinta a retras-o din echipa.
Este vreo diferenta intre miopia ei si astigmatism in ceea ce priveste efortul spotiv? Si eu trebuie sa-mi retrag baiatul de la handbal?
Va rog lamuriti-ma si pe mine
4 comentarii
0
26-11-2009, ora 22:42
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Astigmatismul cu aceasta valoare nu contraindica sportul de performanta; este un viciu de refractie care se datoreaza unei curburi anormale a corneei si care nu este infuentat de efortul fizic; in miopie, nu se indica sport de performanta la peste -5 dioptrii, intrucat efortul foarte mare si prelungit pe care-l presupune o activitate sportiva intensa creste riscul dezlipirii de retina; numai bine
0
27-11-2009, ora 17:37
skiritelu
Nu este medic/terapeut
skiritelu
Va multumesc, mi-ati luat o piatra de pe suflet. Daca imi permiteti o glumita: - O sa va invitam la un meci cand o sa ajungem in.Cupele Europene!
Pana atunci va doresc multa sanatate.
0
01-04-2011, ora 16:48
DANIELA 0903
Nu este medic/terapeut
DANIELA 0903
Buna ziua

Baiatul meu de 11 ani are astigmativ miopic -3.25 si -2.75 cu cilindu de 0.75 si 0.50 si face baschet de 1 an si jumatate. Am auzit ca cei cu cilindu nu pot face un sport ( baschet, hambal, tenis) din cauza pericolului de desprindere a retinei datorate sariturilor. Va rog sa m-a ajutati cu un raspuns daca este cazul si baiatului meu si l de la ce dioprii este pericolul.
Va multumesc.
0
03-04-2011, ora 07:17
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Pana la urma se pare ca valoarea totala a dioptriilor este mai mare de -5, iar eu cred ca nu este indicat baschetul; v-as recomanda un alt sport, inotul; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: