spondiloza cervicala?

25-06-2011
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
Buna ziua,

In urma cu 3 zile am inceput sa am stari de ameteala cu voma. Am mers la urgente unde mi-au fost puse niste perfuzii, si mi s-a spus ca e din cauza Orl. Am fost la consult Orl unde in urma examinarii s-a constat ca nu este nimic anormal, si mi s-a pus diagnosticul Sindrom Icbv.
Am fost si la neurologie unde mi s-a spus ca este vorba de coloana cervicala.
Tratamentul este Bilobil, Betaserc, Vitamax si masaj.
Intrebarea mea este:
din cauza spondilozei am starea asta de ameteala ?
Daca stau intinsa in pat nu ametesc decat rar cand misc brusc capul, dar daca ma ridic in picioare toata partea dreapta a capului o simt ca in ceata, parca amortita, ma dezechilibrez, si simt presiune in urechi, si o durere in partea dreapta a capului, parca as avea capul prins intr-o menghina,
Astazi este a treia zi de tratament si parca ameliorarea este nesemnificativa.
Sint disperata pentru ca de 3 zile stau doar in pat. Este posibil ca oxigenarea slaba a creierului sa fie letala?
ce altfel de investigatii sa mai fac?

Va multumesc!
7 comentarii
0
25-06-2011, ora 23:25
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Poate fi:
- paraziti intestinali;
- probleme cu fierea (colecistul);
- Helycobacter p.

pana-ti scrie pe forum un medic,
ia:
colebil, triferment, No-Spa si mai ales metroclopramid (pt. a nu mai voma).

Numai bine,
0
26-06-2011, ora 08:22
monicka
Nu este medic/terapeut
monicka
Multumesc pentru raspuns.
Am uitat sa specific ca starea de voma a trecut. Am avut-o doar in prima zi, Acum am doar ameteala, si durerea de cap cand ma ridic din pat, in special pe partea dreapta a capului, mai exact in spatele urechii, si ca o arsura in interiorull urechii.
0
05-09-2013, ora 18:30
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
nu rezulta daca atifacut radiografie pentru zona cervicala, da in zona cervicala poate exista osteofit (cioc) care ancoreaza nervii din jur, care la randul lor alimenteaza energetic muschii si vasele de sange care aduc oxigen spre creier,
atat m-am priceput, poate raspunde si un medic.
0
16-09-2013, ora 15:14
JOITA MANUELA
Nu este medic/terapeut
JOITA MANUELA
Salut, si eu dupa multe vizite la diversi doctori am fost diagnosticata cu spondiloza cervicala.Este ceva care ma face praf, ameteli, greata, dureri de cap, ceafa, precordiale, amortesc mainile, am impresia ca nu ajunge sangele la cap, probleme cu vederea la distanta.In acesti 2 ani cat am cautat motivul ametelilor am ajuns sa fac atacuri de panica si primit tratament si pt distonie neurovegetativa.Acum sunt mai linistita dar ameteli am in continuare.Daca este vreme urata sau a dupa ce ma spal la cap sunt praf.Am facut rmn si este oarecum ok.Am bucla vasculara upc dreapta, cica din cauza spondilozei, astept sa vedem ce spune neurologul.Sper sa te simti mai bine.La mine dureaza deja de 1 an jumate.
0
30-09-2013, ora 14:54
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
@joitamanuela
exista tratament pentru spondiloza cervicala, nu reparati urmarile ci cauza, ciocurile se resorb cu diverse tratamente:laser, electroterapie si mai multe chiar infiltratii daca osteofitele dau dureri, oricum dupa modul in care sunt pozitionate dau foarte multe neplaceri, cautati pe net ca sunt remedi suficiente.
0
31-08-2014, ora 19:19
...elena
Nu este medic/terapeut
...elena
Buna ziua,
Ma numesc Elena si am 46 ani.
Din luna mai ma confrunt cu dureri acute de maini, la inceput mana dreapta in dreptul cotului, pentru care am urmat tratament reumatologig si infiltratii, diagnosticul fiind-epicondilita. Din fericire mai persista o jena usoara doar cand fortez.De aprox. 4-5 zile nu pot dormi noaptea de dureri mari la mana stanga, concomitent cu altele mai usoare in zona gatului pe spate.Deasemeni pe timpul zilei durerile sunt mai slabe, dar imi simt degetele usor amortite.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns referitor la tratament si alte investigatii necesare.
Va multumesc.
0
05-07-2017, ora 14:36
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
tot primim diagnosticul de spondiloza pentru ameteli si vertij. Exista medici si analize care sa spuna mai exact cauza ametelilor? Apasa vreun os sau disc pe artera, sau muschi..e iritat vreun nerv sau maduva? Eu cred ca este important, daca se afla cauza exacta se poate aplica un tratament adecvat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: