spondilita anchilozanta

03-09-2013
adrianasabau
Nu este medic/terapeut
adrianasabau
buna seara. Am 40 de ani si in urma cu patru ani am fost diagnosticata cu spondilita anchilozanta axiala stadiu2, dupa tratament cu sulfalazina(nu am suportat-o, am probleme si cu stomacul), metrotrexat, plaquenil, am ajuns sa am dureri de sold, genunchi si picioare, tot mai puternice, oare avanseaza boala?La control de multe ori d-na doctor ne lasa pe mana stagiarilor care ne dau in continuare acelasi tratament, ma poate ajuta cineva?
3 comentarii
0
25-10-2013, ora 18:08
daniela ela
Nu este medic/terapeut
daniela ela
sal, ar trebui sa faci un rind de analize sa vezi ce VSH ai, factor reumatologic, CRP iar daca sit depasite valorile dna. doctor ar trebui sa te bage pe tratament biologic, si anume cu EMBREL acest tratament ar trebui sa reduca durerea si sa stopeze avansarea bolii, spun asta fiindca si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine.Acest tratament este gratuit se da prin CAS si trebuie ca doamna doctor sa ti intocmeasca un dosar pentru CAS, mai insista la dna doctor si vezi musai ce VSH ai nutrebuie sa fie mai mare de 25 val. daca este peste cu mai mult obligat trtebuie sa te bage pe tratament.
0
25-10-2013, ora 20:00
adrianasabau
Nu este medic/terapeut
adrianasabau
buna seara, multumesc pt raspuns, analizele le-am facut acum, in afara de vsh care este 19 toate analizele sunt ok, dar eu nu mai pot de dureri de sold si picioare de la genunchi in jos, ea imi tot spune ca cas nu imi aproba dosarul daca analizele nu ies proaste, multa sanatate
0
14-11-2013, ora 17:04
daniela ela
Nu este medic/terapeut
daniela ela
sal, stii ce sa faci ia cite un diclofenac comprimat de 0, 5gr, dar nu inainte de masa ci dupa masa, iar cu 12 de ora mai de vreme de masa ia un Nolpaza de 40 gr. un nolpaza dimineata pe stomacul gol, Deci ia 3 cp. pe zi de Dicl. dar cu protectie la stomac.Da intradevar trebuie sa ai analizele modificat.. VSH 50.FACTOR REUMATOID TOT ASA 60 70 SI ALTELE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.