spondilita

14-02-2010
lil
Nu este medic/terapeut
lil
In cazul aplicarii terapiei biologice (Enbrel) ce trebuie avut in vedere pentru a nu contacta virusi si ce tratament este recomandat pentru intarirea sistemului imunitar?
6 comentarii
0
14-02-2010, ora 23:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Virusii se transmit pe caile cunoscute: aerogen, prin contact direct, prin sange, prin secretii etc. Singura modalitate de a combate infectia virala este izolarea sociala, greu de pus in practica.
Nu prea exista tratamente pentru "intarirea sistemului imunitar".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-02-2010, ora 22:54
imihaela52
Nu este medic/terapeut
imihaela52
am probleme cu spondiloza cervicala. recomandati-mi un medicament antiinflamator si calmant, altceva decat diclofenac. multumesc
0
22-02-2010, ora 11:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In problemele cervicale tratamentul anti-inflamator este doar simptomatic, adica trateaza doar simptomele (durerea, de ex) si nu se adreseaza cauzei. Anti-inflamatoarele au efecte similare, prin urmare nu trebuie sa le incercati pe toate, diclofenac-ul fiind destul de activ.
Doar un consult neurochirurgical, urmat de un tratament cauzal, va rezolva eficient problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-03-2012, ora 17:44
catalin.m
Nu este medic/terapeut
catalin.m
buna ziua!am 27 ani, sex masculin, de vreo cateva luni am niste dureri la picioare, la stangu ma doare in zona calcaiului, la dreptu ma doare in zona incheeturii glesnei in interior spre talpa piciorului.am fost la medic si mi-a recomandat analiza hla-b27 care a iesit pozitiv si mai multe analize dar, dintre care doar doua au iesit mai prost sa zic asa si anume : vsh mai mare cu 6 decat valoarea normala de 15, si fibrinogen mai mare cu 38 decat valoarea normala de 400, posibil sa am o infectie in sange sau altceva?.mi-a dat tratament salazopyrin si am aceeiasi durere. mi-ati recomanda altceva mai bun? 
multumesc!
0
05-01-2015, ora 10:01
zoctavian
Nu este medic/terapeut
zoctavian
Am spondilita stadiul 3, chist tiroidian de 4mm- gusa nodulara si aritmie pe fond de stres. Am circulatie sanguina normala cu control de specialitate. Am tensiune normala. Am rezultatele la analize corecte, inclusiv la tiroida, reluate la 6 luni.
In luna mai a inceput sa se permanentizeze amortirea mainilor pana la cot si a piciorului drept pana la genunchi.
Acestea erau pasagere si apareau constant dupa aritmie, generata de atacuri de panica, dar treceau. Acum, amorteala permanenta se accentueaza dupa aritmie. Pana in iulie amorteala permanenta a cuprins si piciorul stang pana la genunchi. Peste amorteala s-a suprapus raceala la maini. Uneori am senzatia de maini inghetate. Este certitudine ca la pusee de spondilita in zona cervicala, imi amortesc bratele pana sus. Am inceput sa nu mai am siguranta tinerii in maini si constat ca imi scade si forta in brate. Va rog frumos sa imi desenati un traseu de investigatii pentru a ajunge la o diagnosticare corecta. Nu eliminati din analiza atacurile de panica care s-au rarit mult, ca urmare a eliminarii stresului. Va multumesc frumos.
0
05-01-2015, ora 13:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra nu descrieti simptomele tipice spondilartropatiei seronegative ("spondilita"), ci descrieti simptomele tipice sindromului compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
In acest caz, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O pastilă care imită sistemul imunitar
  • Un nou pas spre crearea unui medicament pentru tratarea rapidă și completă a alergiilor
  • Mediul, mai important pentru sistemul imun decât ereditatea
  • Efectele benefice ale soarelui asupra sistemului imun
  • A fost descoperită o substanță ce acționează asupra sistemului imunitar precum adrenalina
  • Probioticele și sistemul imunitar
  • Modificările sistemului imunitar pot promova îmbătrânirea sănătoasă
  •