spondilita anchilopoetica

21-07-2009
giani70
Nu este medic/terapeut
giani70
am 39 ani si sufar de spondelita de la 27 ani am fost la medici in fiecare an iam schimbat luna asta am fost la un doctor tare cumsecade si mia explicat despre boala (mia dat sa iau salazopirin si iau cate 3pe zi si fizioterapie masaj kineto si ultrasunete si as vrea sa intreb daca ajuta pastilele sau daca mai sunt si alte pastile sau altceva
25 comentarii
0
21-07-2009, ora 15:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu exista un medicament chimic sa ajute la ceva in afara de a face ca durerile sa nu se mai simta.
Eu nu stiu UNUL singur. "Ajutorul" insemnand vindecarea.
TOATE medicamentele chimice farmaceutice au in plus efecte adeverse masiva asupra santatii.
Daca gasiti un medicament chimic farmaceutic (deci nu naturiste) care pe hartia insotitoare sau in internet sa scrie "FARA NICI UN FEL DE EFECT ADVERS" va trimit a dupa zi 50 de euro rasplata.
la www.drugs.com se pot citi toate.

Daca luati ceva care oricum nu va vindeca si in plusa va mai face si rau pe altundeva este deci are inteligent sa il luati ?
0
21-07-2009, ora 17:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Maladiile reumatologice (spondilartropatiile, poliartrita reumatoida, lupusul etc) afecteaza intreg organismul si nu numai articulatiile, asa cum s-ar crede la prima vedere.
Ele presupun un tratament de fond, pe toata durata vietii, si in lipsa carora se produc mari distrugeri in organism.
Din pacate aceste medicamente sunt destul de greu tolerate, determinand pacientul sa le abandoneze, cu consecinte catastrofale asupra articulatiilor.
Exista nenumarate tratamente alternative de certa utilitate (homeopate, naturiste etc etc), insa acestea trebuie practicate numai in paralel cu tratamentul de fond. Deci nu renuntati la tratamentul de fond!!
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
21-07-2009, ora 17:25
giani70
Nu este medic/terapeut
giani70
multumesc dl. dr.pt raspuns as vrea sa va intreb daca mai este vreun medicament pt.spondelita anchilopoetica cum se poate intreba un doctor reumatolog cu stima va multumesc!
0
22-07-2009, ora 23:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Raspunsul este simplu: consultati un medic reumatolog si veti afla raspunsul.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
27-07-2009, ora 13:05
giani70
Nu este medic/terapeut
giani70
psc plat, vlag bilateral
0
27-07-2009, ora 13:09
giani70
Nu este medic/terapeut
giani70
am un nepotel de 11luni si nu poate sa mearga, merge pe varfuri am fost la medic si ia pus diagnosticul psc plat valgbilateral si face kineto si trebuie sai faca papuci ortopedici in cat timp se poate reface sa poata sa mearga
0
28-07-2009, ora 00:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate parinte (domn, doamna??)
Pantofii ortopedici nu au nici o logica atata timp cat copilul nu merge.
Lasati-l sa mearga singur si veti vedea cum problema se va rezolva spontan, spectaculos...
Mersul normal incepe la 12 luni, deci nu este tarziu daca inca nu merge (fireste, doar daca are o problema neurologica deja cunoscuta...).
Asteptati inca 1-2 luni si hotarati-va abia dupa aceea.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
11-08-2009, ora 13:24
giani70
Nu este medic/terapeut
giani70
am un nepotel de 1an si tot ii apare bubite cu lichid si nu stiu ce sa mai facem
0
11-08-2009, ora 13:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Incercati la Boli infectioase sau la Dermatologie.
Daca nu, incercati mai apoi la Pediatrie-Boli interne.
Nu este o problema de ortopedie-Traumatologie
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
12-08-2009, ora 14:59
giani70
Nu este medic/terapeut
giani70
multumesc pt. raspuns
0
12-08-2009, ora 15:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Am uitat sa va precizez: nu amanati!!
Daca va "blocati" pe undeva, tineti-ma la curent!
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
14-08-2009, ora 14:52
giani70
Nu este medic/terapeut
giani70
dm dr vas ruga sami spuneti daca este salazopirin injectabil ca a inceput sa ma doara rinichi de la salazopirin am spondelita anchilopoetica si dr miarecomandat 4ani de salazopirina
0
14-08-2009, ora 14:53
giani70
Nu este medic/terapeut
giani70
iau cate 3 pe zi si de luna vitoare dr mi zis sa iau cate 4 pe zi
0
14-08-2009, ora 14:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Problema D-voastra tine 100% de competentele reumatologului.
Discutati cu reumatologul D-voastra curant.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
14-08-2009, ora 15:01
giani70
Nu este medic/terapeut
giani70
multumesc pt raspuns
0
14-08-2009, ora 17:48
mihadan
Nu este medic/terapeut
mihadan
Pt. Dr Marius Uscatu
Va salut,
Am o fata in varsta de 10 ani iar in urma unor dureri acuzate in zona gatului am fost la medic astazi.Rezultatul in urma consultului si a unui examen radiologic este DISCARTROZA CERVICALA C5, C6.
A fost un examen la cabinetul din localitatea de domiciliu-Dorohoi jud. BOTOSANI. Amprimit ca recomandare efectuarea unui RMN.
VA ROG SA-MI SPUNETI CE SA FAC.
VA MULTUMESC ANTICIPAT
0
14-08-2009, ora 18:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Nu va pot sfatui punctual pentru ca nu am consultat-o pe fata si nici nu am o mare experienta si competenta in domeniul chirurgiei spinale.
Inainte de a face un RMN consultati un neurochirurg bine specializat in Chirurgie Spinala.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
14-08-2009, ora 19:58
mihadan
Nu este medic/terapeut
mihadan
Va multumesc ptr. sfat si voi tine cont de el. Puteti sa-mi recomandati pe cineva???
0
14-08-2009, ora 22:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va voi recomanda, dar numai daca-mi scrieti in privat, pe mail.
Nu am dreptul sa fac publice numele si coordonatele unor colegi.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
20-11-2009, ora 15:53
melaniaingrid
Nu este medic/terapeut
melaniaingrid
domnule doctor vreau sa va intreb ceva.eu am tatal bolnav de spondelita anchilopoetica de foarte multi ani.de 15 ani este paralizat, pan acum 2 saptamani nu avea asa mari dureri, dar de cica 2 saptamani are dureri foarte mari si nu stiu cu ce il pot ajuta, imi puteti spune cum as putea sal ajut.el are 59 de ani, el crede k se poate opera, exista un tratament pt boala lui, ar mai reusi sa mearga pe picioare?multumesc
0
20-11-2009, ora 17:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
La ce nivel anatomic sunt prezente durerile?
Care este stadiul actual al mobilitatii articulare?
Dupa 15 ani de imobilizare la pat, interventiile chirurgicale posibile sunt doar de confort, pentru ameliorarea eventuala a ingrijirilor cotidiene.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-07-2010, ora 11:25
seherezade
Nu este medic/terapeut
seherezade
domnule doctor, am si eu o problema cu articulatile. am 23 de ani si de un an de zile ma chinui cu dureri la genunchiul si glezna de la piciorul stang si vad ca acum a inceput sa ma doara si incheietura mainii stangi. am fost la 2 reumatologi care mi-au spus sa astept ca durerea va trece de la sine (pt ca sunt prea tanara pt tratament). am facut si analize (radiografii, ecografii, teste de inflamatie) si nici una nu a aratat nimic concludent. ce sa fac? as putea incepe tratament cu salazopirin? mi-e frica ca o sa mi se distruga articulatiile mult prea devreme!
0
25-07-2010, ora 14:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu trebuie sa incepeti singura un tratament fara supravegherea stricta a reumatologului.
Poliartrita seronegativa este periculoasa mai ales la tineri, pentru ca provoaca distruferi articulare masive, rapide si ireversibile catre invaliditate.
Prin urmare, trebuie sa gasiti un reumatolog bun.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-01-2012, ora 15:38
seherezade
Nu este medic/terapeut
seherezade
Buna ziua !
am o intrebare pentru domnul doctor Uscatu:
Am fost diagnosticata acum 8 luni cu spondilita (aveam dureri mari la articulatiile piciorului stang si stari de rau sporadice cu senzatie de greata si voma ) si am primit tratament cu salazopyrin si diclofenac. Recent am descoperit in urma unei endoscopii recomandate de un alt medic ca as avea boala celiaca (intoleranta la gluten). Am tinut regim fara gluten o luna de zile si in timpul asta nu mi-a mai fost rau deloc, desi piciorul tot ma mai doare. Problema mea este urmatoarea: este exclus sa am spondilita si in cazul asta trebuie sa renunt la salazopyrin? Medicii pe care i-am intrebat nu stiu sigur sa-mi spuna daca am doar boala celiaca sau si spondilita.

Va multumesc pentru raspuns.
0
09-01-2012, ora 19:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
La intrebarea D-voastra poate raspunde doar reumatologul (exista multe afectiuni reumatologice avand ca punct de plecare sistemul digestiv).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: spondilita anchilopoetica