spasme musculare

08-11-2008
Cristian1870630
Nu este medic/terapeut
Cristian1870630
Buna ziua. Am 21 de ani si de ceva vreme am zvacnituri ale muschilor in tot corpul si recent am inceput sa le am si la nivelul obrazului si buzei inferioare. Acum 2 luni am acuzat mici junghiuri in piept si la un moment dat am lesinat. Am mers la un medic cardiolog, care mi-a prescris Aspacardin, Aspenter, Preductal si calciu. Ekg-ul si Holterul au iesit normale, la fel si analizele la sange si tiroida. Simt ca uneori cand ma ridic brusc, inima incepe sa imi bata ciudat in capul pieptului, parca mai puternic si am simtit si cateva lovituri puternice in piept, extrasistole mi-a zis medicul cardiolog. Poate fi vorba de un sindrom neuro vegetativ sau este ceva mai grav?
5 comentarii
0
08-11-2008, ora 16:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In cadrul analizelor ai facut si nivelul calciului, al magneziului, al potasiului?Cate cafele bei pe zi? Fumezi? Cat? Munca ta presupune efort fizic zilnic si prelungit? Dormi bine ? Ai luat in ultimii doi ani suplimente vitaminice si minerale ?Cu psihicul cum stai ?Dar cu stress-ul?Consumi alcool mai mult decat e necesar ? Medicul tau de familie cred ca ti-a pus intrebari de genul asta.Ce ne poti spune si noua?
0
08-11-2008, ora 16:48
ingrid_de_ruxxe
Nu este medic/terapeut
ingrid_de_ruxxe
daca iti zvacneste obrazul si buza pare sa fie lipsa de calciu. sti ce e ala sindrom neurovegetativ? afla intai daca ai intr-adevar calciul ionic scazut si abia apoi gandeste-te ca poate fi neurovegetativ. Junghiurile in piept, extrasistolele, zvacniturile muchilor sunt semne clare are unei lipse de calciu. calciu ajuta inima sa se contracte normal si regulat, iar scaderea lui in sange duce la o excitabilitate crescuta a inimii, adica la contractii rapide. de aia simti si junghiurile alea cateodata. nu e de speriat, dar trebuie sa iei calciu sigur. verifica-ti si magneziul. si el are aceleasi efecte.
0
11-09-2009, ora 22:59
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
buna puteti sami raspundeti si mie va rog frumos de un an si ceva am si eu dureri mari in partea inimii in spate si in piept uneori imi amorteste si mina stinga mi se inferbinta mi se lasa si in picior simt asa parca nu mai am putere in ele ametesc in cea mai mare parte a timpului simt ca nu am aer suficient si am dureri de cap ma stringe prin cap si multe alte simtome analize ecografi la inima am facut toate sunt bune nustiu ce sa fac sa scap de starile aste oare care este cauza daca inima si analizele sunt bune ce ar trebui sa fac sa nu imi mai fie frica mie si frica sa plec din casa ca ma gindesc daca patesc ceva sau o sa cad pe strada multumesc
1
03-12-2010, ora 20:01
moretti angel
Nu este medic/terapeut
moretti angel
buna, de vreo 2 ani de zile simt in zona pieptului, plex niste zvacniri care imediat in aceiasi fractiune de secunda acea zvacnitura o simt in gat.Uneori doar in piept simt asta insa in acel moment simt de parca imi dispare din energia pe care o am simt o slabiciune, o moleseala asta doar pret de o secunda, este foarte ciudat.Am facut EKG si de fiecare data e bine, tensiunea si pulsul sunt ok, munca fizica foarte putina la servici (natura serviciului ), este drept ca sunt foarte agitat, nervos, si uneori stresat peste masura.Asa e firea mea, mostenire de familie.Mentionez ca tatal meu a suferit 3 infarcturi, cel din urma a fost fatal, am avut in 1998 o depresie si am luat tratament iar in 2010 tulburari de anxietate generalizata, am luat tratament si am trecut mai greu ca prima data de problema chiar cu medicatie(xanax0, 25).Pe mine insa ma nelinistesc acele zvacniri, doctorita cardiologa mi-a dat aspacardin si relaxiren, cat am luat aspacardin am simtit vag acele zvacniri, analizele nu le-am facut demult nici calciu si nici magneziu nu stiu cum se prezinta.Astept un eventual raspuns, Multumesc
0
05-01-2023, ora 17:57
Avb0608
Nu este medic/terapeut
Avb0608
Salutare. Ați găsit o explicație - rezolvare? Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: