spasme musculare

03-12-2009
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
buna ziua de cateva luni ma confrunt cu un cosmar mai precis mi se zbat muschii si la piciare si in burta mai peste tot buza, ochii carcei la picioare.maini, am luat vitamine calciu ce sa mai iau un relaxant muscular exista ? anlizele de calciu si mag sunt fff bune ce o fi ce sa fac va rog astept raspuns deseori ma ia si cu ameteli si frica nejustificata un fel de atac de panica cum se trateaza aceasta spasmofilie sau ce o fi ea?
3 comentarii
0
03-12-2009, ora 20:44
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
EU AM SPASME ASA NU NUMAI LA PICIOARE MI SE ZBATE SI OCHIU SI IN MAINI MAI IN TOT CORPUL E BUN ASA ASTA ZDROVIT SI PT ASTEA CACI CU CALCIU STAU BINE AM FACUT SI INTRAVENOS SI TOT ASA AM
0
04-12-2009, ora 00:37
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Calciul total este in limite normale sau calciu ionic?Exista cazuri in care calciu total este in limite normale iar cel ionic este scazut, atunci apar acele contracturi musculare involuntare.Daca doriti sa luati un surplus de calciu cel mai indicat este iarna pt ca atunci radiatia UV este scazuta (responsabila de activarea vitaminei D care are rol in absortia calciului la nivel intestinal si renal) si dupa 10 zile de tratament trebuie sa luati si o fiola de vitamina D.
In plus femeile au calciu scazut datorita pierderilor periodice de sange (menstre).

Multa sanatate!
0
14-01-2011, ora 21:59
vidum
Nu este medic/terapeut
vidum
mie mi se zbat continuu ochii, de fiecare data cand ii strang si dureza cam 5-10 min... Calciu am luat chiar de curand.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: