spalaturi intravaginale

28-08-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Cat de des trebuie efectuate astfel de spalaturi in cazul unei vieti sexuale mai putin frecvente(contact sexual cam o saptamana la interval de 5 saptamani?
Este necesar un anumit dispozitiv sau anumite substante?
Multumesc!
16 comentarii
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
In cazul in care nu ai nici o infectie locala (vaginita, cervicita) nu se recomanda spalaturile INTRAvaginale deoarece pe mucoasa vaginului exista niste microorganisme saprofite (asa cum exista si in cavitatea bucala sau in restul tubului digestiv) care daca sunt indepartate prin spalaturi dese permit aparitia unor infectii cu germeni oportunisti.
Bine-nteles nu trebuie neglijata igiena locala de la nivelul organelor genitale externe (labii mici si mari, vestibul) cu produse destinate acestei zone mai sensibile, hipoalergenice.
0
07-03-2007, ora 00:00
alexia99
Nu este medic/terapeut
alexia99
As dori sa stiu care produse sunt cele mai indicate pentru igiena intima externa (pentru ca stiu ca intern nu este recomandat). Eu stiu ca sunt bune produsele cu pH neutru, de aceea folosesc sapun Dove crema. Este bun sau trebuie expres un produs pentru igiena intima (gel sau altceva)?
0
13-08-2007, ora 00:00
soridere
Nu este medic/terapeut
soridere
Ave!
Am citit ca nu se recomanda spalaturile intravaginale frecvente.
Intrebarile melesunt urmatoarele:
1. in prospectul Neogyn - scrie ca se poate utiliza frecvent (mai cu seama ca aceasta solutie vaginala contine lactobacili) - il pot folosi frecvent?
2. Pe piata romaneasca mai exista o alta solutie vaginala cu aceleasi proprietati? Care este aceasta (pentru ca in farmaciile noastre - farmacistii, in mare parte, habar nu au nici de aceasta solutie) - eu l-am descoperit peste hotarele patriei noastre - si acesta este recomandat de catre medicii din occident?
Va multumesc mult
0
08-11-2008, ora 23:25
utilizator_31170
Nu este medic/terapeut
utilizator_31170
Neogyn se recomanda a se folosi o data la 14 zile (doua saptamani) in conditii normale. In cazul in care aveti unele probleme de sanatate, medicul dumneavoastra va poate recomanda o alta frecventa a spalaturilor.
Intr-adevar la noi in tara Neogyn-ul se gaseste foarte greu. Eu l-am cumparat la farmacia unui cabinet de ginecologie. Deci o farmacie de specialitate (medicina alternativa).
Cel mai frecvent la noi se gasesc pulbere pentru spalaturi vaginale care se dizolva in apa (de recomandat in apa fiarta si racita). Aceste pulbere se gasesc la pliculete dozate de obicei pentru o singura utilizare. Cele mai intalnite pliculete cu pulbere pentru spalaturi vaginale (din cate cunosc eu) sant Septovag, Femigin, Tantum Rosa (si probabil lisat e mai lunga) dar se poate utiliza si ceai de galbenele sau solutie de bicarbonat de sodiu (alimentar) o lingura la 500 ml apa. Bicarbonatul se poate folosi si in combinatie cu ceaiul de galbenele sau cu celelalte solutii (cate o lingurita la doza). Solutiile si ceaiul au in general efect antiseptic iar bicarbonatul regleaza PH-ul, asigurand un mediu nefavorabil microorganismelor daunatoare dar favorabil pentru dezvoltarea microflorei normale.
Solutia de Neogyn este mai usor de folosit deoarece este deja pregatita intr-un flacon prevazut cu o canula pentru irigarea intravaginala.
In cazul folosirii pulberei sau a ceaiului, trebuie sa cumparati de la farmacie un irigator (Tantum Rosa 20-30 RON, sau de la orice firma).
Apa in care dizolvati pulberea trebuie fiarta si racita in mod obligatoriu pentru persoanele care locuiesc in mediu rural, dar si pentru cele care puneti la indoiala calitatea apei din mediu urban.
Apa trebuie sa fie calduta, fara nici o legatura cu eficacitatea solutiilor de spalare, ci doar pentru faptul ca folosirea apei reci afecteaza organele genitale.
Spalaturile vaginale, indiferent de solutia folosita, se fac cu o frecventa de o data la doua saptamani, in conditii normale. In cazul unor infectii vaginale, in functie de natura acestor infectii, spalaturile se fac zilnic, in general concomitent cu un tratament si pe o perioada indicata de medic.
Este obligatorie efectuarea unei spalaturi vaginale dupa fiecare contact sexual cu ejaculare in vagin, deoarece sperma neeliminata din vagin poate provoca infectii vaginale. Aceasta nu are efect contraceptiv !
0
08-11-2008, ora 23:32
utilizator_31170
Nu este medic/terapeut
utilizator_31170
Spalaturile vaginale : - o data la doua saptamani - in conditii normale,
- dupa fiecare contact sexual - in conditiile ejacularii in vagin
- zilnic - in conditiile unei infectii veginale (in functie de natura infectiei)

= asta inseamna spalaturi vaginale frecvente
0
09-11-2008, ora 00:06
utilizator_31170
Nu este medic/terapeut
utilizator_31170
Pentru igiena intima externa, cea mai recomandata solutie (de catre un medic ginecolog bun), este BETADINE SOAP (betadin sapun).
Aceasta solutie este folosita de catre medicii chirurgi, pentru spalarea mainilor inainte de intrarea intr-o operatie. Are efect puternic dezinfectant si nu cauzeaza nici un disconfort (de exemplu usturime).
Este o solutie iodata, vascoasa, de culoare maro. Se dizolva doua linguri betadine in 500 ml apa calda. Puteti folosi o sticluta de plastic la care faceti gauri in capac in cazul in care vreti sa o folositi ca irigator pentru zona externa a organelor genitale sau puteti sa turnati solutia in mana. Puteti folosi Betadine si fara sa-l dizolvati dar in acest caz folositi o cantitate mai mica, turnand in palma cateva picaturi. Intotdeauna incepeti spalarea dinspre fata spre spate cu miscari de zig-zag ale mainii, timp de un minut
0
09-11-2008, ora 00:48
utilizator_31170
Nu este medic/terapeut
utilizator_31170
Am uitat sa va spun ca spalaturile vaginale se mai fac si dupa menstruatie pentru a elimina toate resturile de sange care daca nu sunt eliminate pot cauza infectii.
Daca imi mai amintesc ceva am sa revin. Vreau sa va spun tot ce stiu pentru ca stiu ca sunt femei care nu stiu si poate nici nu au de unde sa afle. Cu cat aduni mai multe informatii cu atat e mai bine. Totul pentru sanatate!!!
0
11-11-2008, ora 10:39
soridere
Nu este medic/terapeut
soridere
Ave, bella!
Am citit cu interes raspunsurile tale.
Exista contradictie in ceea ce ai afirmat.
La ce ma refer:
- tu spui: "Neogyn se recomanda a se folosi o data la 14 zile (doua saptamani) in conditii normale", ulterior afirmi si: "...dupa fiecare contact sexual - in conditiile ejacularii in vagin " si "spalaturile vaginale se mai fac si dupa menstruatie pentru a elimina toate resturile de sange"

Conditii normale inseamna, in opinia mea, a avea raporturi sexuale cel putin de 2 ori pe saptamana, fireste cu ejaculare in interior. Si atunci, decat sa folosesc un irigator gen "tantum rosa" care este gen "acordeon", greu de spalat foarte bine in interior (adica dezinfectat), nu e mai bine de folosit neogynul?
Care este diferenta intre acele pliculete de pulbere "femigyn" si neogyn? De ce medicii prefera sa recomande acele pliculete sau bicarbonatul decat neogynul?
Ma bucura nespus ca ai punctat si spalarea dupa menstra, pentru ca medicii nu spun acest lucru.

In alta ordine de idei, betadine soap ce ph are? Pentru ca este foarte important.
Iti multumesc ca ai raspuns.
0
13-11-2008, ora 00:28
utilizator_31170
Nu este medic/terapeut
utilizator_31170
Buna soridere!
Intr-adevar nu am fost prea explicita. Poate am vrut sa spun prea multe odata. Incerc sa revin cu mai mai multe explicatii in afirmatiile mele:
"Neogyn se recomanda a se folosi o data la 14 zile (doua saptamani) in conditii normale. In cazul in care aveti unele probleme de sanatate, medicul dumneavoastra va poate recomanda o alta frecventa a spalaturilor."

In afirmatia de mai sus, conditii normale se refera la starea de sanatate (starea normala de sanatate), deci in lipsa unor probleme de sanatate (infectii etc).
In afara de irigarea de dupa menstruatie, frecventa spalaturilor este de o data la 14 zile DOAR DACA in urma contactelor sexuale NU a avut loc ejacularea in vagin. In cazul in care contactul sexual este urmat de ejacularea in vagin, atunci irigarea se face dupa fiecare contact.

In legatura cu Neogynul, din cate stiu eu acesta este un produs din Italia, care abia a aparut la noi pe piata si care se gaseste in foarte putine farmacii. Este posibil ca unii medici sa nu stie de aparitia lui pe piata sau sa stie de existenta lui dar si de faptul ca acesta se gaseste mai rar si atunci ei recomanda produsele care se afla mai la indemana pacientelor.

Diferenta dintre pulbere (Femigyn, Septovag etc) si Neogyn este aceea ca Neogynul este gata pentru aplicare. Acest produs este o solutie vaginala intr-un flacon dintr-o textura moale care-i permite goloirea cu usurinta, prevazut cu o canula ambalata separat intr-un ambalaj steril. Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa agiti un pic flaconul si sa aplici canula. Neogynul este usor parfumat cu aroma de lavanda. Acesta este destinat pentru o singura utilizare.
In schimb, produsele sub forma de pulbere necesita o pregatire anterioara care inseamna :- cumpararea de la farmacie a unui irigator; - spalarea si dezinfectarea irigatorului; - fierberea apei si racirea acesteia; dizolvarea pliculetului cu pulbere; spalarea si dezinfectarea irigatorului dupa aplicarea solutiei. Eventual si depozitarea lui poate reprezenta pentru multe femei o grija, in sensul ca poate nu vor sa-l lase la vederea copiilor sau a musafirilor... cine stie ?!.
In afara de aceste diferente nu cred ca sant diferente de calitate dar eu personal tot in Neogyn am mai multa incredere. (Pentru cei interesati si /sau pentru cunoscatori - eu il cumpar din Iasi de la farmacia cabinetului ginecologic AVICENA situal pe Stefan cel Mare, langa Mitropolie, in fata cubului de metal verde, in blocul in carte a fost sediul universitatii Petre Andrei)

Betadin soap are un pH intre 4.5 si 5.5. Si este eficient doar la un pH intre 2 si 7, deci pielea se incadreaza in aceste limite. Nu provoaca arsuri, dar se recomanda testarea inainte. Betadine se descompune sub influenta luminii sau la temperaturi mai mari de 40 de grade.

Cu speranta ca v-am putut fi de folos va doresc multa, multa sanatate !!!
0
16-12-2008, ora 10:54
Mirela Martin
Nu este medic/terapeut
Mirela Martin
Buna! De curand mi-am inceput viata sexuala dar de atunci am observat o secretie permanenta.Dr. ginecolog mi-a zis ca e ceva normal, dar ca ar trebui sa folosesc si un irigator.Acum am si eu o intrebare pt ca dansul nu m-a lamurit pe deplin: in apa folosita pt irigare trebuie sa se puna si anumite substante sau doar apa fiarta si racita?Ma poate lamuri cineva? Va multumesc.
0
28-12-2008, ora 00:16
utilizator_31170
Nu este medic/terapeut
utilizator_31170
Buna Mirela ! Iti recomand sa folosesti solutii pentru spalaturi vaginale (citeste in mesajele de mai sus), pentru ca te ajuta la mentinerea sanatatii genitale. Si in legatura cu secretia permanenta iti recomand sa mergi la un alt ginecolog si sa iti faci totusi o lama (analiza a secretiei), pentru ca nu cred ca e normal sa fie permanenta. Sanatate multa !!!
0
28-12-2008, ora 17:55
Mirela Martin
Nu este medic/terapeut
Mirela Martin
Buna Bella 80...Iti multumesc pt lamuriri, o sa citesc cu mare atentie mesajele pentru a afla mai multe informatii...De asemenea o sa-ti urmez si sfatul de a merge la medic pt o analiza a secretiei, problema asta ma ingrijoreaza din ce in ce mai mult. Ma gandesc ca s-ar putea sa fie candida, dar n-am de unde sa fiu sigura de asta.Multa sanatate si tie si sa ne reauzim cu bine. Te pup
0
02-03-2011, ora 18:58
vivivasi
Nu este medic/terapeut
vivivasi
am si eu o problema si sper sa fiu ajutata... in urma cu o luna am fost la un medic ginecolog pt ca aveam o secretie care ma deranja... in plus la contact sexual aveam o senzatie de usturime, arsura...pt inceput medicul mi'a dat ciprinol si un antiinflamator care nu stiu cum se cheama... dupa rezultatele secretiei mi'a dat un tratament cu ovule macmiron sau ceva de genu, unguent clotrimazol si o data la doua zile irigari cu tantum rossa. mi'a spus ca dupa tratament sa fac irigari o data la saptamana cu orice dezinfectant sau ceai... eu am fost sfatuita sa fac irigari cu betadine.. este bine??? si inca ceva. inca nu mi'am revenit... am aceleasi simtome iar medicul mi'a zis sa merg la control peste 6 luni. v'as fi recunoscatoare daca a'ti putea sa imi da'ti un sfat
0
03-03-2011, ora 19:37
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Solutia betadine este ffff buna! Se foloseste si daca ai probleme si daca nu ai, pt igiena interna si externa. Si dupa ce ai terminat tratamentul si simptomele nu dispar atunci mergi din nou la ginecolog, sa-ti dea un alt tratament. Sanatate multa!
0
03-03-2011, ora 19:40
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Si citeste mai sus ce s-a scris despre irigatii!!!
0
06-03-2013, ora 12:50
Zewa
Nu este medic/terapeut
Zewa
Buna!
In urma unui control ginecologic doctorul mi-a recomandat sa folosesc Septovag (pt o infectie) insa sunt la menstruatie acum si nu stiu daca as putea sa mai folosesc. Ce sfat imi dati?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Potrivit unui nou studiu, cupele menstruale sunt o opțiune excelentă pentru gestionarea igienei menstruale
  •