spalaturi auriculare = timpan perforat?

11-07-2008
18alipre
Nu este medic/terapeut
18alipre
se poate perfora timpanul in urma spalaturilor auriculare?
9 comentarii
0
11-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un timpan normal...NU. (el suporta o presiune exercitata asupra lui)
Dar un timpan cu porobleme( sclerozat, atrofic sau care a avut o perforatie in copilarie si s.a inchis.., un timpan afectat de o otita externa sau o otomicoza). DA poate fi mai subtire si poate sa cedeze la presiunea exergitata de apa.
0
23-04-2009, ora 13:22
Doinai
Nu este medic/terapeut
Doinai
Buna ziua
eu am fost la medic pentru ca aveam urechea infundata si dupa spalaturi auriculare, nu mai aud bine la telefon cu urechea dreapta, sau mai bine zis aud vocile foarte subtiri !
0
23-04-2009, ora 14:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai fost la ORL.?
daca da.. poti sa mergi la control si sa ceri si o audiograma!
0
24-04-2009, ora 12:20
Doinai
Nu este medic/terapeut
Doinai
la ORL mi-au facut spalaturile. Eu aveam numai urechea infundata, dar auzeam normal, fara ca vocea la telefon sa fie distorsionata, subtire, acum insa toate vocile sunt foarte subtiri. Lucrez intr-un secretariat, si nu mai recunosc vocile, pentru ca sunt pe o alta tonalitate. Este posibil sa se fi intamplat ceva ? In afara faptului ca aveam urechea infundata, perecepeam si un fasait. Acel fasait, parca s-a accentuat acum dupa spalaturi, nu a disparut. Audiograma o voi face luni, insa imi pun semne de intrebare, de ce se aude asa ? Ma puteti lamuri ? Va multumesc
0
24-04-2009, ora 12:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca era un dop de cerumen mare.. unda sonora ajungea distorsionata la timpan.. acum ajunge direct!
alta explicatie nu vad.. dar sa vedem ce arata audiograma.
Incearca sa usuci interiorul urechii cu un uscator de par.. si sa apesi cu degetul in interiorul urechii.cateva minute.
o sa vibreze timpanul.. si poate se reface miscarea lui normala!
0
24-04-2009, ora 12:45
Doinai
Nu este medic/terapeut
Doinai
Multumesc pentru explicatii! As vrea sa va mai intreb un singur lucru. Este normal sa ametesti astunci cand ti se fac spalaturile auriculare am ametit rau de tot. A trebuit sa stau intinsa pe pat vreo 5 minute.
0
24-04-2009, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NUUUU !
motive de ametela sunt cateva
1. apa prea rece.
2 apa prea ferbinte
3. o fisura in timpan de care nu ati stiut.. si a patruns apa in urechea medie
4. daca ameteala e cu durere mare.. putea atunci sa se produca o fisura a timpanului.
oarecum e bine sa va vada incodata la ORL.. si sa stiti care este problema!
0
03-06-2016, ora 11:44
eugeniar
Nu este medic/terapeut
eugeniar
Buna ziua, copilasul meu de 5 ani a facut in decursul acestui an mai multe otite seroase medii, nedureroase. Imi dadeam seama ca are otita si mergem la orl doar dupa ce observam ca aude foarte prost. Totul se repeta la fiecare raceala, atunci cand avea nasul infunfat si ii curgea. Am fost la mai multi orl-isti. Unii au zis ca e nevoie de operatie la polipi, altii ca nu e necesar. Tratamanul de fiecare data a fost picaturi de maxitrol sau betabioptal in nas, sinupret etc. S-a vindecat de fiecare data dar nu pentru mult timp. Care sunt riscurile acestor otite tratate sau netratate, poate in timp sa isi piarda auzul, credeti ca o operatie la polipi l-ar ajuta in privinta asta? va multumesc
0
03-06-2016, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 initial trebuie sa va ganditi la cauza care duce la raceli si otite.. Cauza..este la nivelul tractuluidigestiv
Numai copiii cu reflux gastro-esofagian si alimenatie incorecta fac aceste probleme din cauza acidului gastric
2 DA otitele seroasa repetate.. pot afecta auzul
3 DA.. polipii trebui scosi...daca nu cedeaza la tratamentul cu colargol, aerosoli..s.a cum am mai scris pe forum...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant din mătase pentru tratarea timpanului perforat
  •