Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

spalaturi auriculare

11-07-2008, ora 21:29
Autor: 18alipre
se poate perfora timpanul in urma spalaturilor auriculare?
7 comentarii
11-07-2008, ora 00:00
Autor: fvaleriu | Dr. Flueraru Valeriu - ORL - Otorinolaringologie, Pascani
un timpan normal...NU. (el suporta o presiune exercitata asupra lui)
Dar un timpan cu porobleme( sclerozat, atrofic sau care a avut o perforatie in copilarie si s.a inchis.., un timpan afectat de o otita externa sau o otomicoza). DA poate fi mai subtire si poate sa cedeze la presiunea exergitata de apa.
23-04-2009, ora 13:22
Autor: Doinai
Buna ziua
eu am fost la medic pentru ca aveam urechea infundata si dupa spalaturi auriculare, nu mai aud bine la telefon cu urechea dreapta, sau mai bine zis aud vocile foarte subtiri !
23-04-2009, ora 14:46
ai fost la ORL.?
daca da.. poti sa mergi la control si sa ceri si o audiograma!
24-04-2009, ora 12:20
la ORL mi-au facut spalaturile. Eu aveam numai urechea infundata, dar auzeam normal, fara ca vocea la telefon sa fie distorsionata, subtire, acum insa toate vocile sunt foarte subtiri. Lucrez intr-un secretariat, si nu mai recunosc vocile, pentru ca sunt pe o alta tonalitate. Este posibil sa se fi intamplat ceva ? In afara faptului ca aveam urechea infundata, perecepeam si un fasait. Acel fasait, parca s-a accentuat acum dupa spalaturi, nu a disparut. Audiograma o voi face luni, insa imi pun semne de intrebare, de ce se aude asa ? Ma puteti lamuri ? Va multumesc
24-04-2009, ora 12:28
daca era un dop de cerumen mare.. unda sonora ajungea distorsionata la timpan.. acum ajunge direct!
alta explicatie nu vad.. dar sa vedem ce arata audiograma.
Incearca sa usuci interiorul urechii cu un uscator de par.. si sa apesi cu degetul in interiorul urechii.cateva minute.
o sa vibreze timpanul.. si poate se reface miscarea lui normala!
24-04-2009, ora 12:45
Multumesc pentru explicatii! As vrea sa va mai intreb un singur lucru. Este normal sa ametesti astunci cand ti se fac spalaturile auriculare am ametit rau de tot. A trebuit sa stau intinsa pe pat vreo 5 minute.
24-04-2009, ora 21:29
NUUUU !
motive de ametela sunt cateva
1. apa prea rece.
2 apa prea ferbinte
3. o fisura in timpan de care nu ati stiut.. si a patruns apa in urechea medie
4. daca ameteala e cu durere mare.. putea atunci sa se produca o fisura a timpanului .
oarecum e bine sa va vada incodata la ORL.. si sa stiti care este problema!
Adaugă un comentariu / răspuns