sotul m-a inselat. Cand i-am spus ca stiu a incercat sa se sinucida. Ce sa fac?

19-05-2012
redroseela2012
Nu este medic/terapeut
redroseela2012
Am aflat intamplator, i-am spus ca vreau sa divortam, a incercat sa ma convinga sa n-o fac. In momentul in care a observat ca-mi mentin punctul de vedere a incercat sa se spanzure. I-am taiat sfoara, apoi a mimat ca se injunghie dar n-a facut-o. Nu e prima data cand are tentative de genul la o cearta. El a fost intotdeauna mai coleric, insa acum a intrecut orice limita.
Avem o fetita de un an si 5 luni si lucrurile s-au schimbat intre noi acum aproximativ un an. Acum jumatate de an a accidentat un pieton si inca e anchetat, ulterior accidentului si-a pierdut si locul de munca iar de atunci traiesc un cosmar. Mi-e frica sa-l parasesc sa nu-si faca rau, mi-e frica sa stau cu el sa nu si-l faca de fata cu mine sau sa-mi faca mie. Cateodata cred ca face totul sa ma tina in loc.
Am insa un copil de crescut. Ce sa fac?
Familia lui ma sustine dar e convinsa ca un psihiatru va clarifica lucrurile, insa asta necesita tratament de lunga durata si nu mai stiu daca pot si nici daca el va coopera. Nu vreau sa-l parasesc la greu, ne-am iubit mult, am facut o casa impreuna si avem un copil dar traiesc un cosmar. Imi e frica sa spun ce simt, ce vreau, sa fac ce simt sau ce vreau ca sa nu aiba reactii.
La o alta mimare de sinucidere de acum cateva luni l-am convins sa mearga la psiholog, a mers o singura sedinta si m-a mintit ca merge in continuare pana am aflat eu. Acum nu accepta sa mergem impreuna cum i-am propus pe motiv ca psihologul doar ii ia banii si nu il ajuta cu nimic.
Pe deasupra, simt ca si mie imi este foarte greu sa trec peste moment mai ales ca, de cand am ramas insarcinata, nu prea a mai acceptat sa facem sex. De regula era motivul: sunt obosit, mi-e somn. Am continuu in cap intepaturi la adresa lui si ma abtin cu greu sa nu i le spun. Pe de o parte as vrea sa trec peste tot, dar mi-e teama ca nu se va schimba nimic iar fetita va creste si va intelege mai mult decat acum.
Ce sa fac??????
9 comentarii
0
20-05-2012, ora 18:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ati incercat sa cadeti la o solutie amiabila cu acel pieton accidentat si sa se termine ancheta ? Cat de accidentat a fost ? De ce nu incerci sa vorbesti doar tu cu acel om ? Mergi pana acasa la el si discuta cu familia sa.Cred ca acel accident, perderea locului de munca si ancheta care nu se mai termina l-au facut sa se schimbe astfel. Se culca si se scoala in stres.Eu te sfatuiesc sa mai ai rabdare si sa intervii ; poate ca daca se va incheia ancheta va putea sa-si caute un nou loc de munca si-si va reveni. Nu ii mai spune in fata ca-l parasesti si trece-i cu vederea prostiile care le mai face..sursa comportamentului sau este stresul generat de accident si pierderea slujbei, nu faptul ca nu te mai iubeste pe tine si copil.El are nevoie de ajutor.
0
20-05-2012, ora 23:18
drushk
Nu este medic/terapeut
drushk
buna, eu am o relatie de 3 ani cu un baiat, el pt mine fiind singurul baiat practic eu cu el am crescut.il cunosc de cand eram in clasa a cincea insa am inceput sa am o relatie cu el la varsta de 16 ani.insa el statea cu mine da nu statea(adica vreau sa sp ca el pana acum 4 ani nici cu me nu statea dar nici fara mine).La varsta de 18 ani si jumatate am inceput o relatie serioasa cu el insa nu sunt sigura daca ma iubeste.
Insa singura problema care ma doare si nu stiu ce sa fac este aia ca el ma inselat si o faci si acum.cand am aflat prima data l am iertat pt ca mia sp ca ma iubeste si ca nu vrea sa ne despartim insa cu aceleasi scuze a venit de nenumarate ori.eu nu stiu ce sa fac as vrea sa ma despart da nu am curajul..
un sfat de la dumneavoastra mi ar prinde ffffoarte bine.va multumesc
0
21-05-2012, ora 00:10
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
pentru drushk: lasa-l.
0
21-05-2012, ora 13:40
amailia
Nu este medic/terapeut
amailia
incaerca ce a spus d-na Balcan dar ai grija daca continua cu iesiri din astea sinucideri sa nu iti pui in pericol viata ta si a copilei...daca acuma ai pleca el ar intra intr-o stare de depresie dar nu ar fii in stare sa isi faca rau daca avea curaj o facea pana acuma dar daca il iubesti ajuta-l sa isi revina vorbeste cu el de problema lui ajuta-l sa isi caute de lucru.si daca mai ai incredere in el dupa ce te-a inselat ramai.daca crezi ca tia-ai pierdut increderea incearca sa il ajuti cum poti sa nu ai regrete k nu ai facut nimik apoi cauta sa fii fericita, linistita cu fetita ta...ea este cea mai importanta...bafta
0
21-05-2012, ora 14:16
redroseela2012
Nu este medic/terapeut
redroseela2012
In primul rand va multumesc pentru raspunsuri.
D-na doctor: s-a ajuns la o intelegere amiabila cu victima, intelegere autentificata de notar si depusa la dosar, numai ca, asa stau lucrurile in Romania, un dosar poate fi incheiat si in 2 ani.
Incerc sa fac aceleasi lucruri pe care ma sfatuiti sa le fac: sa am rabdare. Cred ca nu mi-as fi pus semne foarte mari de intrebare daca nu era momentul cu inselatul. Parca ma considera o fraiera care tace si inghite de teama ca el ar putea reactiona.
Nu am mai pus in discutie divortul, i-am spus ca eu depun eforturi sa trec peste ce s-a intamplat, sa iert si sa uit si ma astept sa luptam amandoi sa mergem mai departe. Am reusit sa comunicam insa tot a mai avut sambata o iesire in care a aruncat cu telefonul pe jos. Ce sa fac: sa nu pot spun nimic din ceea ce nu-mi convine de teama ca el nu se poate controla? In rest, el e in regula, chiar a inceput sa-mi faca ochi dulci si sa-mi arate ca ma doreste. Eu il resping finut si asta se pare ca il atrage si mai mult. Oare aici am gresit? Eram mult prea disponibila si indragostita de el desi avem 6 ani de relatie?
0
21-05-2012, ora 14:20
redroseela2012
Nu este medic/terapeut
redroseela2012
Pentru drushk:
Pentru mine a crunt sentimentul ca m-a inselat. Ma simt urata, murdata, e greu de descris, desi cei din jur spun ca arat bine si chiar am grija de mine. Ii mai dau cel putin pe termen scurt o sansa pentru ca avem un copil si am construit impreuna o casa. O a doua sansa n-a va mai avea caci ar tine-o cu siguranta asa mereu. Gandeste-te deci bine daca vrei sa te simti asa la nesfarsit ca esti tanara si ai toata viata inainte. Orice ai alege, nu uita ca barbati sunt pe toate drumurile. Mult noroc.
0
23-05-2012, ora 21:05
drushk
Nu este medic/terapeut
drushk
va multumesc de sfaturi insa mie frica ca nu o sa am curajul sa il las
0
27-05-2012, ora 14:18
deea74
Nu este medic/terapeut
deea74
redroseela2012,

eu zic ca e cazul sa fii sincera fata de tine si fata de el si sa ii explici frumos ca tu crezi ca voi doi aveti o problema insa de dragul celei mici (sa va traiasca!!!) si a ceea ce ati cladit intre voi, merita sa va salvati. si sa nu va aruncati recipric in depresii si ganduri negre... ai luat vreodata in considerare terapia de cuplu? e f. eficienta si va poate ajuta si individual dar si pe voi doi ca si cuplu si va poate salva casnicia... cunosc cativa psihoterapeuti F. BUNI care pe mine si pe prietenul meu ne-au ajutat enorm cand am fost intr-o situatie similara...

daca vrei, cu mare drag ti-i recomand. de unde esti?
0
05-06-2012, ora 21:15
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
redroseela2012.
Lasa-l, chiar daca se sinucide mai apoi. Omul asta iti distruge viata, nu-i trebuie lui terapie si nici nu ti-l va repara vreo psihiatra prin terapia de cuplu. Terapia asta are oricum limitele ei. Te complici degeaba cand dai vina pe tine pt sinuciderrea lui. Daca asta vrea, femeie, lasa-l sa moara. Nu tu esti vinovata: studiaza atent cazurile sinucigasilor si vei vedea ca o faceau oricum, indiferent ce primeau. Daca vrea sa traiasca, bine! Daca vrea sa moara, iarasi bine! Asa sa gandesti, nu-ti distruge viata cu santajul lui afectv. "Explica frumos" si vei obtine praful de pe toba. Succes.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul