sotia nu are miros

11-01-2011
PARNEA
Nu este medic/terapeut
PARNEA
buna seara, sotia mea nu are miros deloc cand am intrebat-o zice ca de cand se stie nu are miros, singurul lucru pe care il stiu este ca la varsta de 3 ani a avut o raceala la plamani, as dori un sfat daca se poate
7 comentarii
0
11-01-2011, ora 19:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un nerv Olfactiv ( sau orice alt nerv din organizm) Odata afectat.. nu se mai restabileste decat in primele 3-5 zile de la producerea afectiunii
0
12-01-2011, ora 00:39
PARNEA
Nu este medic/terapeut
PARNEA
va multumesc, cu stima si respect
0
12-01-2011, ora 01:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate dle Parnea,

Mergeţi cu soţia dvs. la un medic orl-ist. Dacă medicul orl-ist nu va constata nicio problemă de ordin rinologic, în principal, ar fi indicat ca soţia dvs. să se adreseze unui medic neurolog.
Anosmia, sau starea patologică care constă în pierderea parţială sau totală a simţului mirosului - în cazul soţiei dvs. pierderea fiind totală, după cum aţi precizat dvs., poate fi produsă de o boală sistemică sau de o disfuncţie neurologică, printre altele, fapt pentru care soţiei dvs. i se vor recomanda analize medicale precum:
- hemoleucograma completă cu indici şi reticulocite;
- testul de toleranţă la glucoză;
- unii markeri endocrini, în special cei care evidenţiază profilul tiroidian;
- ciancobalamina, acidul folic şi piridoxina (vitamina B12, vitamina B9 (folatul) şi vitamina B6);
- transaminazele (ALAT/ASAT, GOT/GPT, GGT/GGPT), electroforeza proteinelor serice şi încă alte câteva analize cu specific hepatic;
- o tomografie computerizată şi/sau o electroencefalogramă (EEG).
_
Medicul neurolog este cel abilitat să recomande analizele pe care vi le-am enumerat mai sus, ca de altfel şi să pună un diagnostic şi să prescrie un tratament corespunzător, dacă va fi necesar.
_
NU vă recomand să ignoraţi anosmia soţiei dvs., de vreme ce ea poate ascunde probleme serioase - unele chiar asimptomatice un timp anume.
Consultaţi medicii recomandaţi, împreună cu soţia dvs., cât de curând posibil, pentru a investiga cauza care stă la baza lipsei sensibilităţii olfactive şi pentru a face primul pas în vederea tratării (dvs., prin consultarea medicilor respectivi, veţi face primul pas în vederea tratării problemei de sănătate a soţiei dvs.; soţia dvs. va face pasul al doilea, medicii consultaţi vor face pasul al treilea, iar Dumnezeu va face ultimul pas, dacă va dori, de vreme ce medicul tratează, dar numai Dumnezeu vindecă).
_



Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
23-04-2012, ora 22:26
marina mihaela
Nu este medic/terapeut
marina mihaela
Buna.am o problema si as avea nevoie de ceva detalii.am 17 ani, in ultimele 2 luni am fost internata de doua ori la sectia de ORL..primul diagnostic a fost rinosinuzita, am facut tratament cu penicilina si a trecut...cel putin asa am crezut...dupa o saptamana durerile de cap au revenit, si am mers din nou la acelasi medic...in urma radiografiei mi s-a spus ca nu am sinusurile dezvoltate...m-am internat iar, am facut iar tratament cu antibiotic pe cale generala.Acum o saptamana am iesit din spital, insa au revenit durerile de cateva zile.Mentionez de asemenea ca am avut tulburari de vedere.As vrea o parere, ce ar trebui sa fac?
0
24-04-2012, ora 19:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Stimată dră marina mihaela, reconsultaţi un medic orl-ist, altul decât cel pe care l-aţi consultat până acum, şi mergeţi şi la un consult la un medic neurochirurg.
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
25-04-2012, ora 00:16
marina mihaela
Nu este medic/terapeut
marina mihaela
multumesc, o sa tin cont de sfatul dvs.
0
15-01-2019, ora 18:24
Reflexoterapeut Mihai Gheorghe
Identitate neconfirmată
Reflexoterapeut Mihai Gheorghe
Un raspuns tarziu, dar sunt sigur ca va e de folos, deoarece sunt sigur ca pana la aceasta data nu ati rezolvat problema. Sfatul meu, apelati la un reflexolog bun pentru rezolvarea problemei. NUMAI ASA SE REZOLVA PROBLEMA DUMNEAVOASTRA, CU MULT SUCCES. Multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Pierderea mirosului, posibil semn al instalării demenței
  • Pierderea mirosului, asociată cu decesul precoce
  • Diminuarea mirosului la femei asociată cu izolarea socială
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Noi cercetări dezvăluie impactul pierderii mirosului
  •