somatofobia = frica de senzatii fizice? | Forumul Medical ROmedic

somatofobia = frica de senzatii fizice?

13-05-2013
Zaida
Nu este medic/terapeut
Zaida
Eu am cautat doar pe google si nu am gasit nimic concret despre asta.

Pe un singur link am gasit ca 'somatophobia' este de fapt fobia de a merge la medicul dentist... insa eu nu cu asta ma confrunt, ci cu frica de senzatii fizice interpretare catastrofic.

Sau daca nu, stie cineva cum se numeste aceasta fobie? frica de propriile senzatii fizice?

Multumesc anticipat.
17 comentarii
0
13-05-2013, ora 11:57
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Frica de senzatii fizice adica..daca te doare capul un pic te gandesti la ce este mai rau?Sau daca te doare in piept te gandesti ca o sa ai un infarct sau chestii de genul?..daca e asa inseamna ca esti putin ipohondra..adica ti-e frica de boli.Sper ca te-am ajutat cat de putin.
0
13-05-2013, ora 12:33
Zaida
Nu este medic/terapeut
Zaida
Ceao Alessandra,

Frica de senzatii fizice adica de exemplu mi se inmoaie tot corpul si simt ca ma scurg, imi scade pulsul, mi-e teama ca mi se face rau si ca pic pe jos si etc. Deci pur si simplu frica de ceea ce simt in corpul meu, de senzatii, stari...

Am auzit ca asta s-ar numi sotamofobie insa eu nu am gasit nicaieri informatii clare despre ce inseamna asta.

Multumesc.
0
13-05-2013, ora 16:05
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Poate te-ar ajuta cateva sedinte la psiholog, unde sa ii epxplici senzatiile si sa vezi ce iti recomanda!
0
14-05-2013, ora 07:59
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Daca o sa cauti informatii despre anxietate si atacuri de panica e posibil sa te regasesti in simptome..Ma gandeam ca ti-e frica de boli..adica daca te doare capul sa catastrofezi etc. Daca ti se inmoaie picioarele si ti se face foarte frica probabil ai o anxietate.
0
14-05-2013, ora 08:40
Zaida
Nu este medic/terapeut
Zaida
blajan_andrei
terapeuta mi-a spus de "somatofobia" asta, insa nu mi-a dat detalii, doar mi-a zis ca este frica de senzatii fizice. Eu vreau sa citesc si sa cunosc ma bine aceasta conditie.

Alessandra M
da, am anxietate generalizata cu atacuri de panica, de cateva saptamani sunt mult mai bine, insa ma impiedic mereu de fica asta de ceea ce simt, daca asta este o fobie, vreau sa stiu mai exact despre ce este vorba
0
14-05-2013, ora 11:21
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Incearca sa dai search pe forum la anxietate si atacuri de panica si vei vedea ca sunt multi care trec/au trecut prin astfel de momente! Multa sanatate!
0
15-05-2013, ora 12:48
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Aceasta teama este justificata in cazul atacurilor de panica, de altfel acesta este modul lor de manifestare. Consider insa ca nu este importanta denumirea stiintifica ci mai degraba deprinderea metodelor de a tine sub control atacurile de panica si evitarea reaparitiei acestora prin rezolvarea conflictelor inconstiente. Aceste lucruri pot fi obtinute prin psihoterapie, insa ATENTIE! o sedinta- doua-trei nu rezolva situatia.
0
15-05-2013, ora 12:49
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Primele sedinte sunt destinate evaluarii si stabilirii relatiei terapeutice, fara de care procesul terapeutic nu poate avea loc. Diagnosticele pot fi puse numai de catre psihologul clinician sau de catre psihiatrul (care prescrie tratament medicamentos), nu se catre orice psihoterapeut.
0
15-05-2013, ora 14:46
Zaida
Nu este medic/terapeut
Zaida
consiliere_psihologica

multumesc pt raspuns
eu fac psihoterapei pt anxietate generalizata cu atacuri de panica de anul trecut din august, fac cu o doamna care este psiholog clinician si ea mi-a spus recent de somatofobie, mai precis (citez ce mi-a scris): "pt tine, exista o forma de anxietate care deriva din anxietatea generalizata cu gen somatofobia, frica de senzatii fizice interpretate catastofic"
daca imi permitei, va cer si dvs. parerea: sunt cele de mai jos simptome de anxietate/atac de panica, sau nu?:
urmatoarele sunt senzatiile care ma sperie foarte foarte tare:
(precizez ca m-am obisnuit si stiu sa identific senzatiile clasice ale atacului de panica si acestea nu ma mai sperie)

- un fel de amorteala in maini+picioare, dar nu chiar amorteala, ideea e ca nu imi mai pot coordona mainile si picioarele, parca nu mai am putere sa le misc, sa apuc ceva cu mainile etc.;
- tot corpul mi se moleseste in asa fel incat simt ca ma scurg pe scaun, (ceea ce mi s-a si intamplat odata, m-au culesc colegii de pe jos, fizic parca sunt o carpa, sunt constienta insa nu imi pot coordona corpul, muschii) simt ca nu pot sta in capul oaselor;
- pulsul il simt mai rar si mai slab si simt ca trebuie sa respir voluntar pt ca altfel corpul nu o va face de la sine;
- mult frig, dar nu tremur;
- ameteala cu tensiune in cap;
- fizic imi impun sa respir voluntar pt ca simt ca, corpul meu nu va respira singur;
- mai este si un fel de apasare pe gat, mai jos de omulet acolo unde e scobitura aia.

Astea sunt senzatiile care le pot descrie clar 100%, mai sunt cateva dar sunt confuze.
Le-am simtit de 5 ori pana acum, prima oara m-am scurs fizic de pe scaun, a 3-a oara am picat in pat si ma scutura sotul pt ca nu stia ce este cu mine.

Am facut analize de sange, totul a iesi ok. Eco abdominal - totul ok.

multumesc anticipat
0
16-05-2013, ora 12:17
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Tremorul, ameteala, migrene, nodul in gat, pot fi toate simptome ale anxietatii si deci ale debutului unui episod din atacul de panica. Am mai intalnit persoane cu astfel de simptome si daca vei intra la sectiunea "anxietate, atacuri de panica" a acestui forum, vei intalni persoane care acuza aceleasi senzatii. Moleseala pe care o resimti tind sa cred ca este din cauza pulsului scazut. Ti-ai masurat tensiunea/ pulsul in momentele acelea (cu tensiometrul!) ?
Ai facut vreodata analize endocrinologice?
0
16-05-2013, ora 13:47
Zaida
Nu este medic/terapeut
Zaida
consiliere_psihologica

cunosc senzatiile clasice ale anxietatii/atacului de panica, le-am analizat suficient de mult incat sa le accept si sa le las sa treaca de la sine, fara sa imi fie frica de ele.

pe mine acum ma sperie foarte tare acea moleseala foarte foarte ciudata, senzatia ca nu imi pot coordona muschii, ca nu pot sta in "capul oaselor" cum se zice, ca ma scurg efectiv, fizic de pe scaun etc. Asta ma sperie foarte foarte tare, impreuna cu pulsul scazut, sau cel putin e asa il percep.
Mi-am luat in geanta un tensiometru electronic, in cazul in care mai am senzatiile de mai sus, o sa imi iau tensiunea si sa vad cum este tensiunea + pulsul, numai asa pot afla precis daca este o perceptie de a mea gresita sau este adevarat ceea ce simt.

Nu am facut niciodata analize endocrinologice, terapeuta la care merg mi-a zis sa mai astept pana mai scade anxietatea pt ca si asta poate afecta functia tiroidei. Deasemenea, m-as duce si la un control la neorologie, astfel sa ma conving ca nu este nimic in neregula cu mine d.p.d.v. organic.

Multumesc pentru raspuns, imi doresc sa reusesc sa aflu ce e cu senzatiile acestea care pe mine ma sperie enorm. Terapeuta mea imi spune doar sa le accept si cu asta basta si ca nu voi avea un raspuns clar intotdeauna, insa eu simt ca asta este sursa anxietatii mele, deci daca rezolv problema asta eu cred ca ma voi mai linisti.
Anxietatea mea a inceput vara trecuta cand intr-o noapte cand vedeam de la baie, am simtit fix cele de mai sus, insa atat de puternic incat am cazut in pat si eram ca o carpa. Mi s-a spus ca nu a fost lesin pt ca eram constienta insa nu ma puteam misca din cauza moleciunii de care vorbesc mai sus. Asta m-a speriat enorm si de atunci a inceput perioada mea de anxietate cu atacuri de panica, frica mea permanenta este ca o sa mi se faca rau exact ca in acea noapte.

Multumesc inca odata pt raspuns si pentru sugestii.
0
17-05-2013, ora 12:42
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Analizele endocrinologice pot fi facute in orice moment, iar spitalul Parhon, din Bucuresti, este renumit pentru cele mai corecte rezultate.
Exista cazuri cand atacurile de panica sunt o reactie psihologica fata de evenimentele cotidiene, mai ales pe fondul unui caracter vulnerabil, sau poate fi o reactie fiziologica data de un dezechilibru hormonal. Puteti afla mai multe despre acest subiect vizitand forumul medical al acestui site, unde veti putea contacta mai multi medici. Insa, daca rezultatele nu descriu nicio afectiune, este nevoie sa intelegeti ca reactiile au fost determinate psihologic si ca nu este cazul sa mai faceti investigatii medicale, ci este nevoie sa continuati sedintele de psihoterapie sau consiliere psihologica pentru a afla ce anume v-a provocat aceste reactii. Daca simtiti ca nu v-au ajutat sedintele de pana acum, schimbati terapeutul cu unul care are alta specializare.
0
17-05-2013, ora 13:17
Zaida
Nu este medic/terapeut
Zaida
consiliere_psihologica

multumesc pentru raspuns, am in vedere sfaturile dvs.
0
17-05-2013, ora 16:45
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Cu placere. Nu este chiar un sfat, ci mai degraba o parere, oferita din experienta. Informatiile trebuie trecut prin filtrul personal, decizia va apartine. Faceti totul cu masura si chibzuinta. Sanatate!
0
10-07-2014, ora 20:52
madandreea
Nu este medic/terapeut
madandreea
Buna Zaida
Si eu am aceleasi simptome. Cred ca este cam a 7 a oara in 3 ani cand mi se intmpla asta. Este o senzatie ingrozitoare. Am fost si eu la endocrinolog si de pare ca sunt ok la cardio sunt bine, analizele de sange sunt ok mai putin bilirubina(suspiciune sindrom gilbert). Tu ai gasit cauza?
0
11-07-2014, ora 20:32
madandreea
Nu este medic/terapeut
madandreea
Ataxia descrie o lipsa de coordonare musculara cand efectuati miscari voluntare cum ar fi mersul pe jos sau ridicatul obiectelor. Ea este un semn al unei boli nu o boala in sine. Ataxia poate afecta orice parte a corpului - miscarile, vorbirea, miscarile ochilor, capacitatea de a inghiti. Consumul exagerat de alcool poate provoca ataxie temporara care afecteaza discursul, coordonarea mana-ochi, si capacitatea de a merge.
1
17-04-2015, ora 08:41
Psiholog Mirela Gheorghe
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Mirela Gheorghe
Zaida: In anxietate apar frecvent simptome si senzatii care poate nu se regasesc in lista clasica a anxietatii, fiecare resimte in mod unic si percepe in mod unic senzatiile anxietatii. Ceea e vreau sa spun este ca pe langa acele simptome clasice, mai apar si altele pe care noi le perecepem ca a fi din cauza altor motive. Aceasta frica de boli si de senzatii fizice provine tot de la anxietate, sunt ganduri si temeri legate intre ele intr-un cerc vicios.
Recomand un psihoterapeut cu formare in cognitiv-comportamentala si un set de 15-20 sedinte minim ca sa se vada rezultate.

Sanatate
Psih. Mirela Gheorghe
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Teama de ace a copiilor ar putea fi influenÈ›ată de comportamentul părinÈ›ilor
  • Tratamentul fobiilor cu o metodă bazată pe inteligenÈ›a artificială
  • Frica de păianjeni, diminuată cu ajutorul realității augmentate
  • Terapia prin expunere adresate unei fobii poate avea efect È™i asupra unei fobii din altă sferă
  •