solutii pentru dintii dezveliti-lipsa masa osoasa

17-05-2013
liliiva
Nu este medic/terapeut
liliiva
Buna
As dori cateva informatii daca ma poate ajuta cineva. Am ceva probleme cu dantura din pacate nu sunt familiarizata cu termetii stomatologici si voi incerca sa explic asa cum am inteles si eu. De ceva vreme am gingia din parte stanga sus inflamata, iar daca simt aer rece doare foarte tare, deasemenea am observat ca dintii mei din fata au inceput sa fie mobili de ceva vreme, asa ca mi-am luat inima in dinti si am mers la doctor, am facut radiografie si ce am aflat e pur si simplu peste puterea mea de a intelege. din cate am inteles am lipsa de substanta osoasa, dintii sunt descoperiti sau ceva asa, din pacate nu am inteles foarte multe pentru ca medicul a inceput cu ce trebuie sa facem si anume sa scot dintii, la intrebarea cum am ajuns in situatia asta mi s-a spus ca datorita unui traumatism, este adevarat ca am avut un accident rutier acum vreo 9 ani insa atunci nu am avut probleme cu dantura. Din cate am inteles de la doctor si m-am documentat asupra paradontozei eu nu as avea asa ceva. Intrebarea mea este chiar nu mai pot face nimic sa salvez acesti dinti? Si cum se poate ca de la un traumatism suferit acum cativa ani sa se ajunga aici, deasemenea am inteles ca nici dupa extractie nu mi se poate face implant de dinti, stie careva ce pot face. Orice sfat, informatie sau material didactic e bine venit, mentionez ca nu am cunostinte absolut deloc in domeniu, si m-am trezit asa de odata in aceeasta situatie. Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul