soia din comert este sanatoasa?

29-03-2007
gabriela 42
Nu este medic/terapeut
gabriela 42
As dori sa stiu daca este bine de consumat soia care se gaseste in comert sub forma de snitele, granule, etc. Baiatului meu ii place f. mult (are 14 ani) dar nu stiu daca este sanatoasa si daca pot sa-i dau.
Va rog spuneti-mi unde pot gasi soia boabe, si eventual niste retete de preparare. Multumesc anticipat.
7 comentarii
0
29-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
buna seara stimata doamna! soia este un subiect "fierbinte". Adica din punct de vedere nutritional, este perfecta. Mai ales pentru cei care tin post, este alimentul ideal pentru a inlocui carnea. Cu conditia sa o cresteti dvs... De ce? din cauza planteor modificate genetic. Recent am citit un articol care atragea atentia ca 70% din cultura de soia din Romania este modificata genetic, "de provenienta necunoscuta"!!. Ce inseamna asta? ca aceasta soia are capacitatea de a sintetiza diverse molecule, inclusiv ierbicid. Adica odata cu soia, mancam si acele molecule, care dupa parerea mea personala nu au fost inca suficient de bine testate pentru a fi lamurita problema efectelor secundare asupra omului. Asadar, cititi pe eticheta produsului procentul de plante modificate genetic utilizate, peste 0.9% fiind un procent ce ar trebui sa fie trecut pe ambalaj! daca eticheta vi se pare "dubioasa", evitati sa cumparati produsul. Testarea ar trebui facuta intai pe cobai, nu direct pe oameni :(.
0
30-03-2007, ora 00:00
gabriela 42
Nu este medic/terapeut
gabriela 42
Multumesc pentru raspuns. Cred ca de acum incolo nu voi mai cumpara soia snitele, granule, deoarece nu am incredere in etichete. Nu cred ca producatorul scrie chiar tot. Eu nu am posibilitate sa cultiv soia pentru ca deocamndata stau la bloc. Dar daca as vrea si as gasi sa cumpar soia boabe de origine sigura, cum pot s-o gatesc? Astept niste retete daca poate sa ma ajute cineva. M-ar interesa si daca as putea prepara singura lapte de soia. Va multumesc.
0
01-04-2007, ora 00:00
delya_gabriela
Nu este medic/terapeut
delya_gabriela
soia e cancerigena, am auzit la tv la un medic la o emisiune.
0
01-04-2007, ora 00:00
dora_m
Nu este medic/terapeut
dora_m
Daca veti gasi soia sanatoasa, retetele sunt foarte numeroase pe internet. Dati o cautare pe Google cu termenii "retete soia" si veti vedea ca (mai ales pe site-urile care indeamna la alimentatie ovo-lacto-vegetariana) sunt numeroase retete de tocanite, ardei umpluti etc.
0
19-10-2018, ora 15:00
Bela111
Nu este medic/terapeut
Bela111
Cred ca cel mai bine este sa vizitati un plafar si daca gasiti snitele de soia sau bucatele de soia sa verificati etichetele.
0
23-10-2018, ora 23:15
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Soia este legume care face profit pentru agricultura de masa ieftina. Se cresc animalele din fermele gigantice in West.
Este plina de pesticide si modificata genetic la greu. Este un aliment artificial de umplutura.
Singura care este buna este soia organica fermentata (NATO) dar nu aveti sanse sa gasiti asa ceva in Romania. Este un aliment japonez.
0
24-10-2018, ora 11:54
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Ok, sa zicem ca am gasi soia boabe nemodificate genetic la Sanovita... Dar ce parere aveti despre isoflavonele pe care le contine si care se zice ca ar deregla glanda tiroida ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.