smegma papule perlate penis

09-01-2013
crashday
Nu este medic/terapeut
crashday
Buna ziua,

am mai accesat de cateva ori forumul acesta in trecut, dar acum m-am gandit sa apelez si eu cu o intrebare. sper ca mai sunt cativa medici activi pe aici care ar putea sa ma ajute si pe mine cu niste sfaturi in primul rand.

Am 21 ani si asa cum spune titlul sunt mandrul posesor al papulelor perlate... am incercat sa scap de ele prin diferite metode babesti majoritatea din ce am auzit si eu de la altii, sau de pe net... nu prea au functionat, singura metoda prin care pareau sa-si reduca din marime era daca tineam capul penisului permanent decalotat, adica permanent uscat. Logic ca nu am reusit sa-l tin asa prea mult... pentru ca are tendinta sa se acopere inapoi si este si incomfortabil. Am citit pe net ca unii au incercat aceasta metoda si si-au redus marimea treptat pana ce au disparut. Eu am chiar foarte multe si destul de mari, iar toata lumea stie ca ofera un aspect neplacut... dar asta nu m-a inhibat niciodata sa am contacte sexuale.

Pe langa asta mai am alta problema.. penisul meu secreta prea multa smegma parerea mea. Din cate stiu e normal, dar parca in trecut nu ma confruntam cu asta. Smegma apare intre 12-24 ore si daca nu apuc sa fac dus primeste un miros neplacut. am observat da daca nu apuc sa spal, sa curat ceva timp (peste 24-48h) cateodata dupa ce o curat pielea ramane putin rosie acolo unde a fost, ca si cum ar fi iritata...fara sa provoace vreun fel de durere.

Tin sa mentionez ca am facut sex cu vreo 12 femei pana acum, de cele mai multe ori protejat si nu chiar cu orice femeie mi-a iesit in cale... am anumite standarde si principii, am umblat doar cu femei curate si niciodata nu am facut sex neprotejat cu cineva pe care nu cunosc. Acum aproximativ jumate de an am facut sex neprotejat cu o fata care luase ceva infectie de la fostul ei prieten. Ea a urmat un tratament, el nu... dupa care s-au despartit, fara ca ea sa stie ca el nu a urmat tratamentul. Dupa ce a facut sex cu mine la ceva vreme si-a facut un control si cica suferea de 2 boli cu transmitere sexuala (nu stiu sincer despre ce era vorba) si a zis ca e posibil sa am si eu...dar am inteles ca e ceva ce nu se manifesta la barbati, ca am fi doar purtatori. Medicul a specificat ca si partenerul ei sa faca tratamentul, oferindu-i o reteta... Nu prea cred ca ea ar fi luat de la mine ceva, pentru ca asa cum am zis mai sus m-am protejat de cele mai multe ori si pana acum nu am avut niciodata probleme sau simptome, dar pe de alta parte nici nu am fost la vreun control pana acum. 6 luni am stat asa, intre timp am observat secretia excesiva de smegma (nu mai stiu daca era si inainte...) am venit acum in tara si mi-am procurat medicamentele ca masura de precautie (un tub de canesten si doua cutii de tinizol).

Stie cineva despre ce ar putea fi vorba? Mentionez ca nu prea mai cand sa fac un control in romania cel putin... Oare aceste medicamente vor reduce problema cu smegma? iar cu papulele perlate exista vreo metoda sa le diminuez macar? sa mai incerc sa tin penisul decalotat tot timpul? (ma gandesc ca ar ajuta si la problema cu smegma)

Majoritatea femeilor nici nu observa papulele perlate (pentru barbatii care isi fac griji), iar din cele care le observa.. majoritatea au dubii legate de ele (crezand ca e vreo boala :( )
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.