slabire in 2 saptamani...

19-05-2010
Maniac
Nu este medic/terapeut
Maniac
Buna seara, vreau sa va zic ca de 2 saptamani tin regim, regimul consta intr o masa pe zi, maxim 3 felii de paine graham, 1 sau 2 cu icre, 1 cu cas de oaie, in unele zile..in alte zile 2 felii cu un cabanos, multe mere, banane, si seara o lamaie stoarsa in jumatate de litru de apa, asta mananc de 2 saptamani si am slabit 5 kg ( inainte sa incep aveam 100 kg) stiu ca nu e asa bine pentru organism dar trebuie neaparat sa slabesc si am inteles ca daca o sa continui asa o sa incep sa pierd masa musculara, am putina din trecut...chiar e numai bine cum e acum doar ca ar trebui sa slabesc sa se vada.va rog sa mi spuneti ce ar trebui sa mananc sa imi mentin masa musculara dar sa slabesc in acelasi timp, se poate???va rog eu mult.multumesc..( app tot de 2 saptamani alerg in fiecare seara 2 -3 sau 4 km depinde de stare si in fiecare zi 50 de flotari si 150 de abdomene si de ieri am inceput sa ma duc la sala, la sala fac numai bicicleta si alergare, cica e bine sa mananc inainte de sala sa nu pierd masa musculara, ascult niste pareri, multumesc! )
2 comentarii
0
19-05-2010, ora 14:29
Ceeemah
Nu este medic/terapeut
Ceeemah
Din cate am citit e bine sa mananci dupa sala pentru ca atunci cand faci exercitii de forta (nu bicicleta ci concentrate peanumite zone si anumiti muschi se produc rupturi la nivelul tesutului muscular care se sudeaza apoi mai tare rezultand muschi mai mari. Daca mananci dupa sala fibre (legume, carne slaba dar nu lucruri dulci in niciun caz) acestea se vor duce imediat la muschii lucrati. Recomand dieta Abs Diet care e o dieta americana e foarte sanatoasa si contine si un program de exercitii. Lucrul care imi place cel mai mult la dieta e ca prezinta o modalitate inteligenta de a aborda procesul deslabire subliniaza ca nu trebuie sa faci prea multe exercetii pentru ca doar iti obosesti corpul si exercetiile nu trebuie sa fie numai de tipul cardio (alergat, bicicleta).
0
25-05-2010, ora 20:54
cuba
Nu este medic/terapeut
cuba
din cite stiu eu, nu e recomandat sa maninci cu o ora inainte si o ora dupa sala, dar poti bea apa plata in timpul sportului
din experienta mea este mai buna banda de alergat (mers); de la bicicleta mie mi s-au dezvoltat niste "gogosi" in dreptul si deasupra genunchilor, in interiorul piciorului... de care am scapat ulterior foarte greu
mai bine cere sfatul unui antrenor de la sala, o sa vezi ca-ti recomanda pe linga alergat sau bicicleta si ceva exercitii pentru spate, brate, piept - sint bune pentru tonifierea intregului corp, sa nu curga pieile pe masura ce slabesti
si inca ceva: mai bine incearca orice fel de friptura la gratar sau sunca slaba cu salata in loc de pine cu icre... parerea mea... adica aduci un aport mai mare de proteine in comparatie cu uleiul din icre
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.