slabire fara motiv si eozinofile 10.9

26-06-2012
iulian radu
Nu este medic/terapeut
iulian radu
buna ziua,

Va rog sa imi dati un sfat, ce investigatii sa urmez, daca este cazul. De jumatate de an am vanturi destul de dese. Am avut si hemoroizi in acest timp (o umflatura mica in exterior care a disparut dupa un timp). De o luna am fost diagnosticat cu BRGE (iau motilium si omeprazol). Imi fac griji sa nu am ceva la colon sau nu stiu..., deoarece am slabit de la 76kg la 69kg in ultima luna, iar la analize am eozinofile 10.9.

multumesc mult,
6 comentarii
0
26-06-2012, ora 20:47
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Colonoscopia este investigatia cea mai corecta si clara pentru investigarea colonului. Intr-adevar, slabirea brusca in greutate, trebuie investigata. Deci fa aceasta investigatie si consulta un gastroenterolog, poate ai probleme de digetie ce se pot corecta cu tratament. BRGE nu poate cauza slabirea de care spui. Depistare Helicobacter ti-a facut? Trebuie sa stii cauza cat mai exact ca sa stii ce e de facut.
Sanatate!
0
26-06-2012, ora 21:00
iulian radu
Nu este medic/terapeut
iulian radu
Am facut endoscopie, de aici diagnosticul brge. Am facut si testul helicobacter si a iesit bine. Mai sunt si alte investigatii pe care sa le fac pana la colonoscopie? Din ce am mai citit inteleg ca este cea mai sigura varianta in punerea unui diagnostic, dar ma tot gandesc cum sa fac sa evit colonoscopia si totusi sa obtin un raspuns pentru scaderea in greutate.
0
26-06-2012, ora 21:08
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sa nu eviti ca nu-i capat de lume. Altfel vei sta cu stres si asta e cel mai rau pentru organism. Nu trebuie sa pui raul in fata, dar nici sa ignori.
Daca n-ai facut, poti sa faci coprocultura, coproparazitologic, proba de digestie (toate din scaun), eventual teste ptr alergii/intolerante alimentare.
Mi-am dat seama ca ti-a facut endoscopie, altfel e cam improbabil diagnosticul de BRGE. Daca tot atunci ti-au recoltat ptr Helicobacter, dubleaza cu testarea din scaun sau sange, din scaun are cea mai mare acuratete.
Biopsie ptr intoleranta la gluten ti-a facut la endoscopie? Si asta poate cauza scadere in greutate si flatulenta.
Si ecografie abdomen superior macar (daca nu si inferior) daca n-ai facut.
Oricum, fa si colonoscopia.
0
26-06-2012, ora 21:26
iulian radu
Nu este medic/terapeut
iulian radu
Biopsie pentru intoleranta la gluten nu mi-a facut. O sa incep cu ecografie abdomen si celelalte teste. Ai dreptate, stau cu stres si nu e deloc placut, cred ca voi face si colonoscopia intr-un final. Multumesc mult pentru raspunsuri, o sa mai revin pe aici cu ce am facut.
0
26-06-2012, ora 21:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sanatate si mergi cu ideea ca orice este tratabil daca stii ce e!
Sa dai vesti bune.
0
24-09-2016, ora 00:06
PAndrei
Nu este medic/terapeut
PAndrei
buna ziua, ce ai mai facut in acest timp ? Iulian
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unde se duce grăsimea atunci când slăbim?
  • Interacțiunile sociale ar putea fi influențate de dorința de a slăbi
  • Aplicații care ajută persoanele supraponderale să reziste tentațiilor alimentare
  • Balon intragastric ce poate fi înghițit - cea mai recentă armă împotriva obezității
  • Cât de eficient este sportul pentru scăderea în greutate la femei?
  • Sărbătorile vă afectează greutatea? Cântarul nu vă spune chiar totul
  • Cum să găsești voința pentru a slăbi
  •