slabire cu Euthyrox?

30-04-2009
haschi
Nu este medic/terapeut
haschi
Buna ziua,
acum la virsta de 37 ani s-a descoperit ca am o subfunctiune a glandei tiroide in urma analizelor:TSH, T3, T4, anticorpi mariti in singe
Momentan sint sub un tratament de Euthyrox50µg. de 6 saptamini mai exact.Dar am slabit 2kg.in 3 sapt.Va este cunoscut slabire la un tratament de Euthyrox?La 1, 72cm am 75kg.Dar am avut mai mult.
In rest simpthomele de (constipatie, mini reci, concentrare, accelerare a batailor inimii, panik, nervoasa, etc.) au trecut.
De cind am aceasta boala nu as putea spune exact pt. ca aceste simptome le-am simtit parca toata viata mai mult sau mai putin, parca nici nu mai stiam ce e durere sau stres, a fost greu dar acu nu le mai am si sint bucuroasa ca pot duce o viata mai frumoasa desi sub tratament.Eu cred ca sint foarte multi oameni din pacate care au aceasta boala dar nu stiu de ea cum am fost si eu de altfel.
Va multumesc pentru raspuns, multa sanatate la toti,
reli
32 comentarii 12 Înainte ›
0
30-04-2009, ora 17:05
nina03
Nu este medic/terapeut
nina03
Teoretic ar trebui sa slabesc cu Euthirox, practic am luat in greutate 1kg pe luna.Nu ma simt extraordinar, nimic nu mai e ca inainte.merg periodic la control...am luat lindaxa pt. slabit 6luni.
0
01-05-2009, ora 16:46
haschi
Nu este medic/terapeut
haschi
buna, nina
de cit timp iei Euthyrox?si ce gramaj?ai un TSH sa-mi spui?eu sint inscrisa pe un forum si multi spun ca au probleme cu euthi. si le face mai bine Thyrox, gaseste singura ce iti face mai bine,.paa
1
01-05-2009, ora 18:59
nina03
Nu este medic/terapeut
nina03
Buna!
Iau Euthyrox 0, 25 de 2 ani si ceva.TSH in aceasta perioada a fost intre1, 76 si 2, 27.Euthiroxul sau thyrox sunt acelasi lucru, au aceleasi reactii adverse...nu ma incumet sa gasesc singura ce
mi face bine.am incercat o data...am intrerupt tratamentul ca oricum nu-mi era bine si dupa citeva zile am inceput sa am niste atacuri de panica urite...
Multa sanatate!
0
02-05-2009, ora 11:48
nae_mihhaela
Nu este medic/terapeut
nae_mihhaela
buna.eu iau euthyrox de 3 ani dar mam ingrasat 20 kg.sunt operata de 12 ani.imediat dupa ce am inceput sa iau aceste pastile in 3 luni ma ingrasam vazind cu ochi.inainte sa incep sa le iau nu am avut nici o problema nu am pus nici cel putin 300 gr.si inca ceva:din cauza lor am inceput sa fac crize de TPSV.ADICA PE INTELES MIA IMBOLNAVIT INIMA.NICI EU NU STIU CE SA MAI CRED DESPRE ACESTE MEDICAMENTE.
0
02-05-2009, ora 11:51
nae_mihhaela
Nu este medic/terapeut
nae_mihhaela
AM UITAT;TSH IL AM 2.56 DAR MEDICUL MIA ZIS SA IAU 100 MG DAR ACEASTA DOZA MA DAT PESTE CAP.O SA INCERC SA RENUNT O PERIOADA SA VAD DACA MAI AM PROLEME.MULTA SANATATE
0
07-05-2009, ora 16:08
haschi
Nu este medic/terapeut
haschi
Buna,
cunoaste cineva un tratament bun pentru caderea parului?Mie mi-a cazut destul de mult mai ales in partea dreapta, s-a subtiat foarte tare.Eu am auzit de Plantur 39de Kurt Wolf va este cunoscut ?sint pastile (cred), sampon, balsam si ceva fiole.Daca il foloseste cineva astept un raspuns.Multumesc mult.paa
0
31-05-2009, ora 22:59
kryssy
Nu este medic/terapeut
kryssy
buna ! am fost operata acum doua luni.Mi s-a practicat tiroidectomie totala.Am avut Tiroida Hashimoto si nodul LTD 1, 5 cm. La operatie mi s-a scos din gresela si o paratiroida.As vrea sa stiu daca este o greseala a chirurgului sau nu s-a putut altfel?
De 2 luni iau Ca si Alpha D3 si tot fac crize de spasmofilie-imi amortesc mainile, gura picioarele, muschii fetei si cei abdominali sunt incontrolabili, ametesc.Cat va mai dura? Mentionez ca iau si Eutyrox de 2 luni.
0
02-06-2009, ora 20:46
milaya37
Nu este medic/terapeut
milaya37
buna!Am analizele gormonale in regula Tsh, T3 T4 dar am marita glanda tiroida de gr2-3 si medicul mea prescris Eutirox 50mg cite jumate de pastila pentru nu a face nuduli.Eutiroxu il beau abea de o saptamina dar maninc foarte mult am o pofta de lup si nu ma pot abtsine si nu stiu ce sa fac simt ca psihologic ma distrug cu gindul adaugirii la kg am un 1m60cm si cintaresc 60kg. Multsumesc.
0
07-06-2009, ora 14:34
gege
Nu este medic/terapeut
gege
buna tuturor
kryssy-si eu am fost operata de tiroida.din cate stiu eu nu trebuia sa iti scoata paratiroida tocmai pt a nu afecta scaderea calciului
acum nu stiu daca e greseala medicului sau un risc al operatiei
eu am si o depresie asociata cu tiroida si am avu niste stari urate
cum iti ies analizele?CA, TSH?


milaya-ce diagnostic ti-a pus la endo?nu stiu daca trebuia sa iti dea eutyroxul(medicul stie mai bn -eu doar imi dau cu parerea)asta se ia in caz de hipotiroidism, si tu ai zis ca analizele sunt bune.
pot sa-ti dau un sfat-mergi la un alt endocrinolog si vezi ce iti spune.
din experienta mea si a altora cel mai bine este sa afli si o alta parere a unui medic(competent)
0
15-06-2009, ora 20:21
milaya37
Nu este medic/terapeut
milaya37
gege, itsi multsumesc pentru sfat voi incerca sa merg si la altsi endocr.Diagnosa este-tiroidita autoimuna de gr 2-3 medicu mea spus ca usor poate sa apara nodulii nedoritsi de aceea sa beau Eutirox50.Am observat ca am dureri de cap aproape in fiecare zi nu stiu daca sunt de la pastile sau.Poate stie cineva care sunt dimensiunile normale a glandei tiroide la mine sunt- Ldrept-21: Lsting-21 si ismul-6mm Multsumesc
0
20-06-2009, ora 01:02
Lavinia R
Nu este medic/terapeut
Lavinia R
Eu sunt studenta la medicina si am facut marea greseala ca in hipotiroidie sa iau eutirox. m-a dat mai tare peste cap hormonal... nu recomand nimanui.. sunt alte metode de reglare hormonala.. admininstrarea de hormoni poate fi un factor agravant...
0
09-07-2010, ora 14:01
haitchi
Nu este medic/terapeut
haitchi
Buna Lavinia R

Ce propui ca alternativa pentru tratamentul cu Euthyrox 100? Te rog sa-mi scrii -*


Multumesc


(*modificat de administrator)
0
02-08-2010, ora 17:58
dya_it
Nu este medic/terapeut
dya_it
buna ziua!in urma analizelor facute nu a rezultat c am glanda tiroida dar scrie ca pot lua de 0, 25g eutirox!am ameteli, gatul cam umflat pe partea stanga, uneori ma doare alteori ma frige!fac rau sa iau acest eutirox de mic gramaj?
0
02-08-2010, ora 20:43
Lavinia R
Nu este medic/terapeut
Lavinia R
Doamna draga,

Nu faceti doar rau ci FOARTE RAU!!! Eutyrox de 0, 25 nu e doza mica de hormoni!!! si nu aveti voie sa luati eutyrox daca nu aveti hipotiroidism. Doamna Draga, toata lumea are glanda tiroida da unii au probleme cu ea. Daca nu aveti probleme tocmai urmeaza sa faceti probleme grave consumand eutyrox! Trebuie NEAPARAT sa mergeti la un alt medic endocrinolog, daca cel de acum vi-a prescris eutyrox desi nu aveti niciun fel de afectiune. eutyrox este un medicament ce contine hormoni tiroidieni! daca luati fara sa aveti nevoie va dati peste cap tot organismul si riscati sa va provocati afectiuni grave cardiace si nu numai!!!!

Dr. Lavinia R

p.s. Daca doriti sa slabiti e deajuns sa faceti miscare si sa mancati sanatos ianinte de 7 seara. hormonii nu induc scaderea in greutate ci produc tulburari grave ale sistemului endocrin. consumul lor fara prescriptie specializata atrage dupa sine consecinte severe. Ce folos sa slabiti si dupaia sa aveti nevoie de un sicriu... totul trebuie facut cu multa chibzuinta! Multa sanatate!
0
02-08-2010, ora 21:12
haitchi
Nu este medic/terapeut
haitchi
Mie mi s-a diagnosticat Hashimoto acum 50 de zile si iau Euthyrox 100. TSH-ul meu a fost 100 !!!

Aceasta boala are implicatii atat de complexe incat medicii, de cele mai multe ori, nu le spun aceste lucruri pacientilor probabil din dorinta de a nu-i speria. E bine de stiut ca, aceasta hipotiroidie poate duce la insuficienta tuturor glandelor endocrine din organism, si anume:Hipofiza, glanda pituitara, tiroida si paratiroidele, glandele mamare, ficatul (locul unde se metabolizeaza hormonii tiroidieni), pancreasul, glandele suprarenale, ovare(sterilitate si dereglari de ciclu) si in plus poate afecta din cauza insuficientei circulatiei sanguine si tensiunea arteriala (tensiune mica), picioare umflate, probleme de inima (insuficienta mitrala), miopie tiroidiana, piele deshidratata si imbatranirea ei prematura (nu uitati ca pielea este cel mai mare organ al corpului !), caderea parului, pierderi de memorie si atacuri de panica, stari depresive (este atacat sistemul nervos central) iar pentru cei care au paradontoza, in aceasta perioada se poate accentua aceasta afectiune din cauza insuficientei vascularizari ale gingiei.
Asadar, ne putem da cu usurinta seama ca organismul sufera profund si in consecinta, pot aparea in timp, din cauza atator insuficiente, tumori. Aceasta boala este o boala autoimuna adica, organismul produce anticorpi pentru distrugerea propriilor tesuturi
Aceste "amanunte" prezentate mai sus au rolul doar de a constientiza anumite pericole ce pot sa aparea, si nicidecum nu am avut intentia de a va transmite o stare care sa va supere ci de a lua masuri.
Cine isi inchipuie ca o simpla pastila luata dimineata pe stomacul gol ii rezolva problema, se poate insela amarnic.
Dieta este foarte importanta deoarece metabolismul bazal in acest caz, este de 3 ori mai mic decat in conditiile in care tiroida functioneaza normal. O dieta hipocalorica, va scadea si mai mult metabolismul bazal asa ca, nu este o rezolvare. O solutie de pierdere in greutate in acest caz este o dieta bazata pe multe fructe si legume cu un aport caloric apropiat de cel normal si mers pe jos 2 ore zilnic iar ultima masa sa fie cel tarziu la ora 18.Adica dimineata fructe, la pranz carne+salata iar seara salata.
In plus ceaiul de galbenele va va ajuta si el. Cu o asemenea dieta evitati si constipatia. La mine asa a mers si am slabit intr-o luna 4 kg, desi altadata cu o asemenea dieta slabeam 7-8kg.
Daca doriti sa ne sfatuim, puteti sa ma contactati -*
Va doresc multa sanatate si rabdare.
Pupic pe sufletele.


(*modificat de administrator)
0
02-08-2010, ora 22:18
Lavinia R
Nu este medic/terapeut
Lavinia R
Cazul Dumneavoastra e unul special ce necesita tratament cu eutyrox obligatoriu dar nu e si cazul doamnei ce a scris anterior! Afectiunea Dumneavoastra nu e o afectiune obisnuita, si e bine ca a fost depistata la timp... sa speram ca a fost bine diagnosticata.
In schimb Doamnei Dya_it ii recomand sa intrerupa tratamentul cu eutyrox imediat!

Dr. Lavinia R
0
02-08-2010, ora 22:50
haitchi
Nu este medic/terapeut
haitchi
Stimata d-na doctor Lavinia R
Va rog sa-mi spuneti de ce este un caz special cazul meu? Mai precizez ca T3=0, 3; T4=11, 1. Rezultatul ecografiei a fost fara noduli, gusa sau adenoame iar dimensiunea tiroidei este la limita inferioara a normalului. Pentru comentariul de mai sus, nu am fost informata de medicul endocrinolog ci m-am informat singura de pe internet, eu de profesie fiind economista. Daca am gresit cu ceva din pdv medical in comentariu, va rog sa ma corectati.

Vi se pare normal in acest caz ca medicul sa nu-mi spuna nimic decat sa iau pastila de rigoare?
Simt ca imi este mai bine, ca mintea nu-mi mai este atat de tulbure si merg mai drept pe drum, insa muncesc din greu in fiecare zi pentru a functiona la parametri optimi. Am o prietena foarte buna, medic de profesie care este plecata in Canada de 10 ani si cand i-am spus ca iau doar Euthyrox 100, s-a luat de cap si mi-a trimis un mail cu inca o gramada de medicamente contra tumorilor canceroase+vitamine. Marturisesc ca nu m-am incumetat sa le iau in primul rand ca sunt foarte scumpe iar apoi m-am gandit sa ma mai consult si cu alte opinii de specialitate in acest sens.

De ce tac medicii romani? De ce lipseste aceasta comunicare intre el si pacient? De ce suntem nevoiti sa intram pe net sa aflam informatii suplimentare pentru a ne putea ajuta si lamuri de multe ori in ceea ce priveste simptomele noastre? De ce doamna doctor? In primul rand suntem oameni iar noi in calitate de pacienti avem incredere in ceea ce ne recomanda un medic in speranta ca ne vom rezolva problemele de sanatate.

Pentru ca a-ti avut amabilitatea de a-mi raspunde la acest comentariu, va rog foarte mult sa lamuriti si urmatorul aspect: In cazul hipotiroidiei, cand este recomandat sa se consume alimente sau suplimente alimentare care contin IOD si cand NU !!! In periplul meu pe numeroase forum-uri, am observat ca foarte multa lume este foarte derutata sub acest aspect.
Va multumesc inca odata pentru amabilitate.
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
0
03-08-2010, ora 13:24
Lavinia R
Nu este medic/terapeut
Lavinia R
Stimata Doamna,

Sindromul Hasimoto (adica este prezenta o umflatura numita gusa cu consistenta relativ elastica de natura limfoadenoida) este o boala autoimuna si este cunoscut faptul ca aceasta boala poate aparea si din cauza ingestiei PREA MARE de IOD. Deci Dumneavoastra IN NICIUN CAZ nu trebuiem sa consumati suplimente pe baza de iod. In cadrul sindromului Hasimoto apare secundar disfunctia tiroidiana cu sinteza insuficienta de hormoni tiroidieni. Dumneavoastra trebuie sa folositi sare neiodata si sa evitati consumul de iod. Desigur sunt o sumedenie de alte cauze posibil dar un lucru e clar. Iodul este interzis in Hasimoto!

Dar Dumneavoastra daca nu aveti gusa... avand in vedere rezultatul ecografic, ma indoiesc ca e vorba de sindromul hasimoto. e vorba probabil de hipotiroidism... insa nu ma pot pronunta cu exactitate.
Daca e sa vorbim de afectiunile reale ale glandei tiroide aceasta e una frecventa. insa dereglarile hormonale nu semnifica neaparat o afectiune reala a glandei. E bine de stiut ca aceasta boala este una cronica si tot ce puteti face e sa o tineti sub control cu supliment tiroidian si trebuie din cand in cand sa refaceti dozele hormonale, cel putin odata pe an.

Cat despre comunicarea deficitara medic-pacient ar fi de spus multe... unele lucruri, din motive deontologice, prefer sa nu le amintesc. Insa trebuie stiut ca relatia medic - pacient si in special comunicarea, depinde de ambele parti. Eu va recomand sa intrebati si sa insistati sa vi se explice ce se intampla cu Dumneavoastra atunci cand sunteti in cabinet. Iar daca nu vi se spune nimic consulti o a doua parere, a unui medic de aceeasi specialitate. Eu daca as fi in locul prietenei Dumneavoastra din Canada nu m-as pronunta asupra unui diagnostic sau tratament fara a fi de fata si fara a va consulta in prealabil. Insa va pot spune ca multe date de pe internet sunt eronate. Exista multe carti accesibile legate de acest subiect in care datele sunt clare. Fiecare boala poate avea o sumedenie de complicatii stiute de medici sau nu... insa nu e nevoie sa stiti toate complicatiile posibile pe care le-ati amintit anterior... asta nu va ajuta la nimic, din contra s-ar putea doar sa va sperie. Daca sunteti perseverenta si urmati cu strictete tratamentul prescris si un stil de viata sanatos, puteti avea o viata cat se poate de normala! :)

Multa Sanatate!
Dr. Lavinia R.
0
03-08-2010, ora 13:59
haitchi
Nu este medic/terapeut
haitchi
Stimata d-na Lavinia R

Multumesc inca odata pentru raspunsul dumneavoastra. Am mai consultat inca odata rezultatul ecografiei si nu am gusa, noduli sau adenoame iar rezultatul ecografiei spune asa:
-Dimensiuni- la limita inferioara a normalului
-Capsula-integrala
-Contur-policiclic
-Circulatie-scazuta
-Structura-Imonogena cu zone...(nu stiu ce scrie)..slab delimitate
Fara formatiuni nodulare.Fara adenoplastie
Diagnostic: "Tiroidita cronica autoimuna"

Pe reteta de Euthyrox 100, la diagnostic scrie Mixedem

In acest caz, lamuriti-ma va rog, e Hashimoto sau nu?
Multumesc
0
04-08-2010, ora 09:56
dya_it
Nu este medic/terapeut
dya_it
am gresit rubrica eu orikum nu am probleme de slabire!!am 22 de ani si am alte probleme la care sper sa reusesc sa gasesc raspunsul aic p forum!
0
05-08-2010, ora 19:15
Lavinia R
Nu este medic/terapeut
Lavinia R
Da Doamna... este Hashimoto.

imi cer scuze am fost tare ocupata zilele astea i nu am reusit sa raspund lafel de prompt.

Cat despre Dvs D-na Dya nu pot sa pricep. aveti probleme cu glanda tiroida..? sau nu...? daca nu aveti probleme cu glanda tiroida intrerupeti eutyrox imediat! pt sanatatea dvs...
0
05-08-2010, ora 19:28
dya_it
Nu este medic/terapeut
dya_it
...mama mea avea aceleasi simptome la varsta mea(22)si fara sa merg la un doctor endocrinolog am luat de 25 g eutirox ma gandeam c asa ametelile(datorita glandei) imi vor disparea dar degeaba...orikum am intrerupt eutiroxu ce l_am luat o sapt!ORIKUM TREB SA MERG LA UN DOCTOR DE SPECIALITATE CAT MAI URGENT!!ma simt f rau...ms orikum d:na Lavinia!!
0
05-08-2010, ora 19:36
haitchi
Nu este medic/terapeut
haitchi
Eu sincera sa fiu am avut un hipotiroidism foarte aproape de valorile normale timp de aprox 10 ani. Mi-am facut ani de zile analizele cel putin 1 data pe an si in decursul timpului am avut si valori normale la limita inferioara. Datorita acestui lucru, medicii nu mi-au recomandat nici un tratament hormonal.

Nu mi-am explicat aparitia acestei boli si acesta a fost motivul pentru care am cautat pe net si nu numai, informatii referitoare la aceasta afectiune. Eu in nici un caz nu am consumat iod in excces, nici macar sare iodata deoarece mama are Basedow si am hotarat sa cumpar sare neiodata. In schimb, am rabdat un frig cumplit in ultimele 2 ierni. Am avut in casa de multe ori 8-10 grade. Din cate am citit pe net, expunerea constanta la frig, poate duce la aceasta afectiune. Motivele pt care am rabdat acest frig nu le mai expun insa cu certitudine nu a fost o bucurie. Acum cu aceste explozii solare, nu ma simt prea grozav cu toate ca iau toate masurile necesare. O sa treaca, ce mai pot sa spun.
Va rog sa-mi spuneti, exista vreo sansa ca dupa un anumit timp in care urmez acest tratament cu controalele periodice de rigoare si ajustarea dozarii periodice in functie de analize, combinata cu o dieta sanatoasa si un echilibru intre munca, timp liber si odihna sa pot sa-mi revin si sa nu mai am nevoie de tratament medicamentos?
Multumesc
0
22-08-2010, ora 13:14
haitchi
Nu este medic/terapeut
haitchi
A trecut ceva vreme de la ultimul meu comentariu pe acest forum. Pot sa va spun ca ma simt foarte bine.
Consider ca, o simpla pastila de hormoni poate sa rezolve in parte problema. Eu pot sa spun ca am ajuns la asemenea rezultate dupa 70 de zile de tratament cu Euthyrox 100 urmand urmatorul program:
-pastila de Euthyrox 100 luata dimineata pe stomacul gol, la ora fixa (plus, minus cateva minute) iar apoi o pauza de cel putin 45 minute pana la micul dejun sau cafeaua (ceaiul) de dimineata;
-energizari zilnice cu energie universala (Reiki) sau cel putin 1 data pe saptamana (dupa cca 1 luna)
-masaj limfatic;
-masaj facial de 2 ori/zi pentru eliminarea edemelor;
-aplicarea mudrelor (pozitii ale degetelor de la maini) pentru echilibru energetic al corpului, pentru stimularea tiroidei si pentru eliminarea grasimilor;
-eliminarea din alimentatie a uleiului rafinat si inlocuirea lui cu ulei presat la rece (ulei de floarea soarelui in cazul meu);
-introducerea in alimentatia zilnica a unei mese de fructe (dimineata) si cel putin a unei mese de salata de cruditati;
-ceai de galbenele, ceai verde si ceaiuri de eliminarea toxinelor (nu ceaiuri diuretice !!!);
-miscare zilnica - plimbari de minim 1/2 ora
-stimularea subconstientului de 3 ori/zi/30 ori ("Cu fiecare zi care trece ma simt din ce in ce mai bine") precum si alte propozitii repetate zilnic;
-evitarea expunerii la caldura exccesiva sau la plaja.

Asa am procedat eu. La mine a functionat din plin. Ma simt foarte bine, energica, au disparut in totalitate edemele de pe fata. Edemele de la picioare au disparut insa nu in totalitate din cauza faptului ca inainte de inceperea tratamentului am luat mult in greutate si in consecinta, pana nu voi ajunge la greutatea dinainte, vor mai fi probabil mici probleme de circulatie. De asemenea, acum nu-mi mai cade parul, mintea imi este clara si am un tonus excelent.

Va doresc tuturor multa sanatate !
0
13-09-2011, ora 10:21
getabojin
Nu este medic/terapeut
getabojin
buna ziua,
pt.haitchi, te rog sa ma cauti la getaveronica y.multumesc
0
26-02-2012, ora 19:02
dori69
Nu este medic/terapeut
dori69
buna seara.am un nodul tiroidian de multi ani.am facut tratament cu iodid mai bine de 10 ani, iar acum am fost la alt medic si mi-a dat eutirox de 25.de doua luni i-au acest medicament si m-am ingrasat 4 kg ceea ce ma sperie foarte mult.sunt foarte ametita, uit foarte mult, am palpitatii, sunt mereu obosita.ecograful din 30.11.2011 este:LD=16/16/47
LS=13/16/44, in 1/3 sup.a LD formatiune usor hipoecogena cu 0/=5/6 mm.va rog foarte mult spunetim ce sa fac?va multumesc.
mai am o problema:am facut o paralizie faciala dreapta in luna octombrie.mi s-a spus ca e de la frig si stres.am facut un RMN craniu si nu mi-a gasit nimic.in continuare imi este amortita partea dreapta, ma doare si am arsuri bucale si mereu imi apar tot felul de rani si inflamatii ale gingiilor, cerul gurii, limba.va rog si in acest caz, daca puteti, sa ma ajutati, ce tratament sa fac.mi s-a spus sa i-au antiinflamatoare-care sunt acestea?eu am probleme si cu ficatul.va multumesc.
0
13-08-2012, ora 23:48
dena larisa
Nu este medic/terapeut
dena larisa
buna seara sunt foarte derutata si speriata am fost la foarte multi doctori 5 ani am avut probleme cu amigdalitele am facut 2 ani moldamin cefozon si c forte pana s/au atrofiat si au dat seama ca aveam molarii crescuti in interior ma m operat la toti 4 si de atunci am mai rar probleme cu gatul in schimb de un an si jumatate fac caderi de calciu foarte dese aproape in fiecare zi in cazul in care eu iau calciu de 2500 si vit d de 880 plus supradin si b urile am ajuns si la atacuri de panica cu tensiunea 19 cu 11 multi doctori mi au zis ca fac caderile de calciu pe fondul atacurilor de panica si mi au dat xanax pe care l am luat 2 luni si tot faceam plus ca nu sunt de acord cu sedativele iau ceva din plante caderile de calciu continua mi au dat claritine ca mai fac alergii mancandu ma pielea si atunci fac caderi de calciu mai nou am ajuns la endocrinolog ca eu imi fac analizele lunar si imi iesise tsh 4, 4 t4 normal aslo 400 calciu imi iese normal cand al fac si cel seric si cel ionic si mi a dat sa iau eutirox de 25 mg si aspacardin pe care al iau de 3 saptamani caderi de calciu tot fac de cand am inceput tratamentul sunt constipata am pielea uscata mi au iesit bube pe spate care ma mananca am palpitatii si ameteli nu suport caldura mi se face rau am dureri de sani mi a zis sa nu mai iau logest pe care le luam constant acum am inceput iar moldaminul deci iau eutirox claritin calciu 2500 b urile moldamin si sedocalm.Sper din suflet sa imi dati o solutie ca am fost la foarte multi doctori si tot in stadiul asta ma aflu.MULTUMESC
0
13-07-2014, ora 20:08
AdryaM
Nu este medic/terapeut
AdryaM
buna !!...si eu am probleme cu hipotiroidismul de 3-4 ani folosesc EUTYROX, dar am inceput cu cel de 25..pana am ajuns la cel de 100...dar nu maa simt bine..slabesc sunt nervoasa, am toate simtomele bolii..am incercat o programare la endo dar ma programat dupa 1 sept...cum pot sta atat timp, oare care sunt cauzele???...multumesc de ajutor !!!..
0
16-06-2016, ora 23:28
Zdroba
Nu este medic/terapeut
Zdroba
Buna am 31 ani, tot timpu cand iau euthyrox imi vine hemoragia daca nu mai iau se opreste hemoragia.Nu stiu ce fac.am fost si la farmacia naturista dar nu se gaseste inlocuitor.Am fost si LA ginecolog dar nu cred ca e de acolo problema.Va rog sa imi trimite-ti un sfat cat mai repede.Va multumesc!
0
16-06-2016, ora 23:42
Zdroba
Nu este medic/terapeut
Zdroba
Buna am 31 ani.Am 155 cm si 80 kg.Si am hipotiridism.Doctoru endocrinolog mi-a scris sa iau euthyrox.Problema este cand incep sa iau imi vine hemoragia daca il opresc se opreste si hemoragia.Am fost la gine dar nu cred ca e de acolo problema.Va rog sa imi dati un sfat repede!Va multumesc!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
32 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.