sinuzita sfenoidala cronica stanga

11-07-2015
floricik84
Nu este medic/terapeut
floricik84
buna ziua, acum trei saptamani m.am prezentat la neurolog cu dureri foarte insuportabile de cap, acesta mi.a recomandat mai multe investigatii printre care si CT, in urma acestuia am primit ca rezultat sinuzita cronica sfenoidala stanga(acumulare cu densitate semifluid solida, ce ocupa aproape in totalitate sinusul sfenoidal stang, minime ingrosari ale mucoasei celulelor etmoidale anterioare), sinus frontal drept hipoplazic. Am ajuns la orl am fost internata si operata, cand m.am trezit din anestezie medicul mi.a relatat ca *operatia nu a reusit in totalitate deoarece aveam o deviatie de sept pe care a incercat sa o rezolve, intre timp sangerarea era prea mare si a fost nevoit sa intrerupa orice activitate asupra sinusului, deoarece din cauza sangerarii nu putea vedea nimic plus ca pierdeam mult sange, astfel m.am ales cu o operatie in urma careia am suferit foarte mult si nu am scapat nii de puroiul care este letal pt mn, va rog din suflet sa ma ajutati cu ceva raspunsuri, am vreo sansa sa ma vindec fara a doua operatie pe care doctorul deja mi.a recomandat.o? sau macar ma pot opera cu laser? unde si ce pret daca se poate?multumesc
7 comentarii
0
11-07-2015, ora 15:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in clinici ORL..spital universitar mai aproape de domiciliu, unde se lucreaza endoscopic..se poate ajunge la acel sinus...
0
11-07-2015, ora 19:51
floricik84
Nu este medic/terapeut
floricik84
multumesc frumos pt raspuns, sper sa gasesc o clinica care opereaza cu laser astfel de operatie ca pe cale clasica nu mai am curaj.
0
12-07-2015, ora 19:23
floricik84
Nu este medic/terapeut
floricik84
sunt disperata, abia m.am externat vineri am zis deja si ma chinuie ingrozitor durerile de cap(ar putea fii de la sinuzita), dar am niste secretii galbene groase care ies din nas, ca eu fac spalaturi incontinuare, as putea avea o speranta ca acele secretii sa fie de l sinusul infectat?asta ar fii cea mai mare bucurie a mea, as putea scapa de a doua operatie, nu vreau sa cred ca se infecteaza nasul in urma operatiei, si secretia are si un miros urat ce parere aveti domnule doctor?multumesc.
0
13-07-2015, ora 11:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
necesita un tratament cu antibiotic ( zinnat) 10 zile
fluimucil tab sau aerosoli
sinupret 2 la 8 ore
bixtonim xilo- in nas la 6 ore pentru desfundat
Quixx sprey pentru curatat mucoasa
si bioparox sprey 2 la 4 ore ca si tratament
daca nu este rezultat.. va internati in clinica ORL..spital universitar
0
13-07-2015, ora 19:23
floricik84
Nu este medic/terapeut
floricik84
multa sanatate sa va dea dumnezeu, pentru ajutorul pe care il dati aici dezinteresat
0
22-07-2015, ora 12:12
floricik84
Nu este medic/terapeut
floricik84
buna ziua, revin cu vesti bune(zic eu), acum la 23 de zile de la operatie pot sa spun ca respir foarte bine pe ambele nari, iar dupa nara stanga mi.au iesit niste dopuri foarte mari si foarte urat mirositoare, partea buna a lucrurilor este ca nu mai am durerile acelea groaznie de cap iar nasul se vindeca bine cred din moment ce nu ma doare iar cojile care le scot (de la rani cred) sunt curate fara cheaguri fara infectie, ii multumesc lui dumnezeu si domnunlui doctor ratescu de la spitalul boldescu ploiesti.
0
29-01-2023, ora 17:55
Iris1
Nu este medic/terapeut
Iris1
Buna ziua! Ce doctor v.a operat si unde?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •