sinuzita plamani

30-08-2011
qazwer
Nu este medic/terapeut
qazwer
poate ca infectia sinusurilor sa ajunga in plamani si din cauza ei sa fac o febra usoara?

am sinuzita cronica de 2ani nu prea ma supara decat la schimbarinbruste de temperatura sau umiditate.
acum de 3 saptamani ma chinui cu o problema.
ma dor plamanii si nu mamai dor sinusurile, fac un fel de febra cnad puneam termometru inainte de faza asta imi arata 36, 5 acum imi arata 37, 1 (pus doar la subrat) si seara daca beau un cei si un paracetmol ud 2-3 randuri de haine si scade temperatura la 36, 8. am fost la medic si mi-a zis ca am pneumonie am luat tratament pentru asta si dupa 5 zile ma simteam foarte bine dar de 2 zile a a aparut iar aceeasi problema. poate sa fi revenit pneumonia? sambata seara am stat afara cu spatele rezemat de un zid.

va rog sa ma ajutati.

am si pisica in casa dar am luato dupa ce a aparut problema asta cu plamanii nu cred sa fie ceva din cauza ei, e deparazitata intern si extern arebtiate vaccinurile la zi e spalata nu prea lasa par.

astept raspunsurile voastre
va multumesc.
2 comentarii
0
30-08-2011, ora 19:28
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, este posibil ca sinuzita sa fie cauza recidivelor observate. In orice caz, sinuzita trebuie tratata, altfel aveti un permanent focar de infectie.
0
06-09-2011, ora 16:13
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Tratamentul antibiotic a fost incomplet si nu tintit pe bacteria din focar.
Desi are o denumire pompoasa - sinuzita- de fapt, este o infectie cu streptococ beta hemolitic sau stafilococ auriu.
Faptul ca nu mai curge nasul decat rar nu este deloc un semn bun.
Mucozitatile se mai scurg si prin nazofaringe (adica prin spate, prin gat - mai ales cand stai culcat ) si pot ajunge la plamani, facand pneumonie in anumite conditii.
Important este sa faci o analiza la secretia asta nazala si sa gasesti ce germene este acolo si cu ce antibiotic sa te tratezi.
Analiza se numeste Exudat nazal cu antibiograma.
Antibiograma va arata la ce antibiotic este sensibila bacteria si la ce este rezistenta.
Daca te tratezi asa, cu antibiotice sa zise de spectru larg si doar 5-7 zile in conditiile in care tu ai o infectie deja cronicizata, risti sa iti omori bacteriile bune si tot sa nu scapi de infectie, ceea ce este rau...si din pacate ai si facut deja asta.
Acum, ce trebuie sa faci :In primul rand trebuie sa vorbesti cu un doctor ORL.
Poate domnul Dr. Mihnea DRAGOMIR sa verifice daca explic bine dar, eu asa stiu ca se procedeaza pentru obtinerea unui rezultat corect.
Se asteapta sa treaca cel putin 10 zile de la ultima pastila de antibiotic luata, apoi se face exudatul nazal cu antibiograma. Nu te speli in nas inainte de analiza.
Deoarece suspectez ca este vorba de un streptococ (cel putin), antibioticul nu trebuie intrerupt timp de 10 zile si luat la ore exacte ca sa nu dezvolte bacteria rezistenta la tratament.
Ziceam ca trebuie sa vorbesti cu un doctor ORL deoarece ai temperatura si nu cred ca poti astepta 10 zile fara tratament.
Poate se face cumva exudatul tinand cont de antibioticul folosit. Nu stiu trebuie intrebat la un laborator de analize.
Dar sigur trebuie cumva sa scapi de infectie. Poate iti trebuie o internare in spital. Acolo poti fi tinut sub observatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.