sinuzita maxilara inchistata, probleme cornet inferior stang

21-07-2008
Dan.Costin
Nu este medic/terapeut
Dan.Costin
Buna ziua!

Anul trecut in octombrie, m-am trezit intr-o dimineata cu nasul infundat. Timp de o saptamana am luat paracetamol sinus insa nu am simtit nici cea mai mica ameliorare, asa ca m-am dus la un ORL-ist, la o clinica particulara. Aici, mi-a fost propus un tratament de 3 luni pe baza de Rhinocort si Biorinil, plus in prima saptamana ceva pastile, Augmentin si Modafen. Diagnosticul a fost "rinita vasomotorie si deviatie sept nazal dreapta".

Dupa doua luni, in decembrie, am revenit la respectivul doctor, situatia mea agravandu-se putin. Mi-a fost recomandat sa continui administrarea de Rhinocort, iar in paralel sa i-au Clarinase si o crema pe baza de mentol, camfor si eucalipt. Din pacate pt. mine si aceasta tentativa a fost inutila. Respiram foarte greu pe nara dreapta, cea stanga fiind mai mereu obturata complet, noaptea fiind un adevarat calvar! M-am tinut departe de solutii gen Bixtonim, Rinofug etc, stiind ca pe termen scurt ma ajuta, insa, pe termen lung mai mult imi vor face rau. Asa ca, am apelat la colegi sa-mi recomande un alt doctor pentru a incerca si altceva.

Eram in ianuarie... Am ajuns la o alta clinica privata, unde, dupa o incercare de introducere a endoscopului in cele doua nari, doctorul respectiv mi-a spus ca "nici macar nu-l pot baga in nas din cauza deviatiei de sept!", asa ca, mi-a recomandat fara ezitare operatie de deviatie de sept cat de curand posibil, oferindu-se sa ma opereze saptamana urmatoare in incinta spitalului unde profeseaza. M-am consultat cu primul doctor la care fusesem deja de cateva luni, fara sa-i spun ca am mai fost la un altul, concluzia acestuia fiind tot o interventie chirurgicala, insa, doar dupa doua injectii cu Diprofos si in eventualitatea in care acestea nu ar fi avut efect. In cateva zile m-am hotarat: am sarit peste injectii si m-am operat de deviatie de sept!

Operatia a fost la inceputul lui februarie... am stat 4 zile internat, dupa care respiram bine doar pe nara dreapta, cea stanga infundandu-se in continuare in fiecare zi si noapte. Dupa operatie mi s-a spus ca "trebuie sa se refaca mucoasa iar in maxim o luna de zile vei respira normal". Trecuse luna mentionata de doctori insa tot nu respiram bine pe nara stanga, desi respectasem tratamentul sugerat de ei: vitamina A si pinosol.

Prin martie am mai consultat un alt doctor, la un alt spital din Bucuresti. Dupa 20 de minute de vizualizare cu endoscopul, fara a ajunge la o concluzie clara, acesta mi-a sugerat sa fac un computer tomograf pt a vedea exact ce problema am de nu pot respira normal pe nara dreapta. La inceputul lui aprilie am facut CTul la o clinica; aici am avut surpiza: "sinuzita maxilara inchistata stanga", doctorul ORList ce a facut interpretarea sugerandu-mi "tratament chirurgical endoscopic".

Am luat CTul si m-am dus direct la doctorul care m-a operat, aratandu-i posibila cauza a obstructiei narii stangi. A ales sa-mi faca o punctie, ce a avut rezultat "stanga slab pozitiv". Dupa punctie am facut si un Diprofos, al treilea dupa cele doua facute in timpul spitalizarii. Am revenit peste o saptamana si am mai facut o punctie, rezultatul fiind acum "stanga negativ". Tot atunci am facut al patrulea Diprofos...

Am continuat cu vitamina A si Pinosol... nara stanga se incapatana sa se infunde, in special cand eram in pozitie orizontala. Ultima oara am fost la control (la spitalul unde m-am operat) acum o luna de zile, unde mi s-a spus ca "daca pana in septembrie nu se rezolva cu vit. A, pinosol, mare si munte, trebuie intervenit pe cornetul inferior stang", fara a-mi spune ce presupune aceasta interventie.

In prezent: ziua (pozitie verticala), respir bine pe nara dreapta si greoi pe cea stanga, noaptea (pozitie orizontala), 100% se infunda nara stanga, iar daca inclin capul in dreapta se infunda si nara dreapta. Ma feresc de curent, ventilatie, aer conditionat, fum de tigara (care imi infunda nasul instantaneu)... nu mai pot sa fac sport in mod normal, trebuie sa-mi pulverizez doua pufuri de Biorinil inainte de a face sport pt a putea respira decent.

Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu problema mea, deoarece sunt complet dezorientat! Nu stiu ce anume tratament sa urmez si nici nu stiu daca interventia (care o fi aceea?) pe cornetul inferior stang imi va rezolva problema.

Va multumesc anticipat si va urez multa sanatate!
43 comentarii 12 Înainte ›
1
22-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna ziua !
O interventie pe cornetul inferior ar rezolva problema.
Va sugerez sa cautati o farmacie care prepara. COLARGOL sau PROTARGOL. de 2% sau 3%. este pe baza de nitrat de argint, are proprietati de cauterizare chimica, ar putea sa va micsoreze cornetul fara interventie. Se administreaza cate 3-4 pic in pozitie culcat la 8 ore.10 zile. cu pauza de 10 zile si se poate repeta tratamentul.
0
22-07-2008, ora 00:00
Dan.Costin
Nu este medic/terapeut
Dan.Costin
Buna ziua Dl. Doctor!

Va multumesc mult pentru raspunsul prompt! Azi o sa caut la farmaciile cu laborator solutia indicata de Dvs.; dupa ce voi avea solutia respectiva, o voi administra in ambele nari sau doar in cea cu problema? Si o ultima intrebare: in legatura cu sinuzita mea maxilara stanga, cum imi dau seama daca a regresat? Trebuie sa-mi fac un nou CT?

O zi buna!
0
22-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. picaturile administratile in ambele parti. doar ca poate sa difere cantitatea de picaturi. adic in fosa dreapta cate 2-3 pic
si in stanga 4-5.
2. Pentru a confirma o sinuzita este suficient si o radiografie SAF.
0
24-07-2008, ora 00:00
MedicORL
Identitate neconfirmată
MedicORL
Din ceea ce relatati reiese ca problema pare a fi la nivelul cornetelor nazale. Solutia cu picaturile este doar temporara, ele nu vor rezolva problema definitv asa ca cel mai bine faceti un nou consult ORL si daca se confirma hipertrofia cornetelor alegeti solutia chirurgicala.
Sanatate multa!
0
28-05-2009, ora 14:03
magdaroxana
Nu este medic/terapeut
magdaroxana
ASCULTATI-MA!

NU PREA AM STIUT UNDE SA POSTEZ CE AM DE SPUS DAR CRED CA CEL MAI BINE ESTE SA LEG DE SINUZITA URMATOARELE INFORMATII:
-FACETI ASLO DACA ESTE MARE(SI VA FI) NU TRATATI CU ANTIBIOTICE PANA NU VA FACETI CULTURA DIN SINUSURI PT.BACTERII SI FUNGI(INCLUSIV ANTIFUNGIGRAMA SI ANTIBIOGRAMA)!
ERA SA MOR DE 3 ORI IN 2 ANI, MENTIONEZ CA AM 26 DE ANI.M-AM INTERNAT CU SINDROM MENINGEAL LA NEURO IN CRAIOVA SI DUPA O TOMOGRAFIE MI S-A SPUS CA N-AM NIMIC, POATE O POSIBILA NEVRALGIE ARNOLD.DURERI CUMPLITE TIMP DE 2 ANI.DUPA 2ANI RACEALA SI DURERI GROAZNICE AM LUAT NUROFEN PT. RACEALA SI GRIPA CARE CONTINE EFEDRINA PARCA SI AM SIMTIT SUM MI SE SCURGEA IN GAT UN LICHID TIMP DE VREO 5 ZILE.AM AJUNS LA AL DOILEA ORL-IST PT CA AM MAI FOST LA UNUL LA DEBUTUL SIMTOMELOR CARE TOT ASA MI-A SPUS CA NU AM NIMIC.ERA VB DE SINUSURILE ETMOID SI SFENOID MOTIV PT CARE EU NU AM AVUT NASUL INFUNDAT IN TOATA ACEASTA PERIOADA.DE ATUNCI NU MAI AM DURERI DE CAP DAR MA SIMT IN CONTINUARE RAU.BINEINTELES CA IN LOC DE ENDOSCOPIE LA SINUSURI MI S-A SPUS SA MA MARIT, LA NEURO MI-AU SPUS CA E POSIBIL SA NU IMI TREACA DUREREA DIN CEAFA DECAT LA MENOPAUZA, NU TU ANALIZA DE LICHID CEFALO RAHIDIAN NIMIC,
.SI AM CITIT SI AM CITIT SI ASA AM JUNS LA SINUZITA PRODUSA DE FUNGI.DE CE NU DAU ORL-ISTII ANALIZELE CARE TREBUIE FACUTE?DE CE TREBUIE SA FIU PROPRIU COBAI SI SA MA DUC SA FAC ASLO DE CAPUL MEU SI SA AFLU CA DACA IEI ANTIBIOTICE PREA MULTE SI ASLO ESTE MARE POATE FI OINFECTIE FUNGICA?
DE CE TREBUIE SA AFLU SINGURA DUPA SUTE DE ORE DE CITIT CA SINDROM MENINGEAL POT CAUZA TIPURI DE CANDIDA SAU ASPERGILLIUS SAU CRIPTOCCOCUS(SPER SA FI SCRIS CORECT) DACA NU IERTATI-MI IGNOTANTA
IMI VETI SPUNE CA INFECTIILE FUNGICE SE INTALNESC MAI MULT LA PACIENTII IMUNODEPRIMATI?
UITATI-VA ATUNCI CU CE NE ALIMENTAM!
MI-AM ANALIZAT SIMPTOMELE TIMP DE 2 ANI, DE CE MI S-A SPUS CA POT FI PROBLEME PSIHICE?
0
28-05-2009, ora 14:10
magdaroxana
Nu este medic/terapeut
magdaroxana
DOMNILOR DOCTORI ANALIZATI MICROBIOLOGIA SI TOTUL PRIN PRISMA EI SI VETI AVEA RASPUNSUL PT. APROAPE TOATE NECUNOSCUTELE MEDICINII MODERNE DE LA CANCER LA DIABET PANA LA HIV!

PT. DOCTORI DORNICI SA DISCUTAM -
0
28-05-2009, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Poti sa explici pentru TOTI de pe acest Forum ce legatura are ASLO si cu infectia fungica ???
stiind ca ASLO arata numai reactia la streptococ!!!!

Ce este ASLO ?
Citeste cu atentie ca este foarte simplu

Exista un microb care foarte frecvent produce amigdalita.
Acest microb este STREPTOCOC beta hemolitic grup A
Strptococul are mai multe parti componente pe care organismul le percepe si lupta impotriva lor.
Acest microb descarca in corp unele substante care de asemenea sunt percepute de organism.
Una dintre aceste substante se numeste STREPTOLIZINA O (prescurtat SLO)
Organismul fabrica soldati impotriva microbilor sau a virusilor.
Acesti soldati pe care ii face organismul pentru a se apara se numesc ANTICORPI.
In cazul strptococului beta hemolitic, organismul face anticorpi atat impotriva segmentelor acestui microb cat si impotriva substantelor pe care le descarca microbul.
Anticorpii pe care organianismul ii face pentru a lupta impotriva streptolizinei O (SLO) se numesc anticorpi anti streptolizina O ( prescurtat ASLO)
0
29-05-2009, ora 09:32
magdaroxana
Nu este medic/terapeut
magdaroxana
BUNA ZIUA.
Asa este cum spuneti dumneavoasra d-le doctor, dar as vrea sa stiu daca exista analize de sange care pot depista o infectie fungica sau aceasta se poate identifica numai din cultura?
Si deasemenea daca ati putea sa-mi recomandati un laborator de astfel de analize bun.
Mentionez ca am ASLO 200 acum.A fost si 400 in trecut.

VA MULTUMESC
0
29-05-2009, ora 10:00
magdaroxana
Nu este medic/terapeut
magdaroxana
Banuiesc o asfel de sinuzita pentru ca, desi a debutat cu sindrom meningeal atat tomograful facut la debutul simptomelor, cat si RMN-ul facut 2 ani mai tarziu nu au aratat nimic anormal.De 2 luni de cand an eliminat acel lichid nu ma mai doare capul decat f. putin, dar in continuare nu ma simt bine, mi-a afectat si vederea si am tot timpul ochii rosii.Mentionez ca pana atunci nu am avut dureri de cap (foc in ceafa) niciodata si nici probleme cu vederea.

MULTUMESC
0
31-05-2009, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Problemele care le descrii sunt asemanatoare cu problemele de circulatie cerebrala proasta.. posibil din cauza coloanei cervicale! si nici decum din cauza fungilor!
Nu exista analiza sangelui care saa depisteze infectie fungica.. si nu e cazul.
Fungii, ciupercile... sunt peste tot.. incepand din spatiul cosmic si pe orice obiect de pe pamant.. exista in mod normal si in organizm, avand un rol important si fiinnd in balansa cu microbii si fiind tinuti la control de sestemul imunitar a organizmului.
n.o sa va ajute cu nimic un tratament antifungic.. daca nu faceti ca organizmul sa aiba un metabolizm normal.. sa fie odihnit si Nestresat.
in 1 zi dupa ce terminati tratamentul antifungic.. luati alti fungi.. de pe alimente, obiecte si din aer!!!!
0
01-06-2009, ora 14:05
magdaroxana
Nu este medic/terapeut
magdaroxana
Va mutumesc pt. raspuns.Voi face in continuare o endoscopie si o analiza a exudatului nazal.Problema este ca pana la debutul durerilor nu am avut nici una din aceste probleme.Acum durerile nu mai sunt, dar simt in continuare disconfort si am in continuare ochii rosii.
0
17-11-2009, ora 15:44
ylenya
Nu este medic/terapeut
ylenya
buna ziua!
cam cu aceeasi problema m-am confruntata si eu.in luna septembrie 2009 incepusem sa am dureri foarte mari de cap, ameteli si nas infundat!nu mi-am pus picaturi deoarece ma feresc de ele si nu le recomand nimanui pentru ca, creaza dependenta.Am fost la mai multe spitale printre care si Coltea unde nimeni nu a reusit sa-mi spuna ceea ce am...oricum mi-au dat tratamente aiurea.care le-am facut si nu m-au ajutat la nimik!M-am hotorat si m-am dus la un cabinet particular la doctorul Sarafoleanu care mi-a reomandat sa fac o tomografie si imediat a vazut o SINUZITA MAXILARA INCHISTATA DREAPTA!m-am dus la spitalul SF Maria, am facut operatie, si de deviatie de sept pe care nu am stiut niciodata ca o am, si acum la 3 saptamani de la operatie pot sa spun ca ma simt foarte bine...fac sport, merg la serviciu si nu mai am nici o problema!operatia nu este chiar foarte usoara adica dureaza in jur de o ora dar ceea ce este mai greu.este ca treb sa stai pina a doua zi cu acele pansamente in nas ceea ce este.groaznic!!pot sa spun ca dupa 4 zile eram la sala de fitness si incepusem incet incet sa fac miscare!va doaresc sanatate si daca aveti asemenea probleme va recomand spitalul SF Maria
0
08-12-2009, ora 16:28
lacra-
Nu este medic/terapeut
lacra-
buna ziua.sunt in Anglia si am o problema care ma streseaza cumplit.de 2 sapt am urechea stanga infundata rau la inceput am avut o mancarime cumplita si apoi mi s-a infundat. Am fost la medic si mi s-a spus ca am o infectie la care mi-a dat CANESTEN -solution. care contine..clotrimazole 200mg.2-3 picaturi de 3 ori pe zi...dupa o saptamana am fost din nou la un alt medic si curios acest medic mi-a spus ca nu mai am infectie sau probabil ca nici nu am avut-o doar ca am canalul de la ureche spre nas infundat si mi sa dat sa fac inhalatii cu VICKS.mentionez ca am o durere cumplita de cap.imi puteti spune va rog un mod sau un tratament de a scapa de aceasta problema.MULTUMESC
0
08-12-2009, ora 16:43
ylenya
Nu este medic/terapeut
ylenya
eu zic sa consultati si alt medic orl sa-i spuneti ce tratament ati facut pina acum si poate problema d-voastra se poate rezolva...deoarece nu se poate sta cu aceste dureri!cel mai bine ar fi sa faceti o tomografie si sa mergeti la un medic bun sa va spuna ce aveti de facut!


o zi buna
0
12-05-2010, ora 22:32
mariana georgiou
Nu este medic/terapeut
mariana georgiou
buna seara! ieri an fost internata la sectia orl pentru extirparea amigdale.am o tahicardie sinusala si in urma analizelor doctorul a refuzat sa ma opereze.va rog mult spune;ti ce pot face, unde merge, deoarece tot timpul ma sufoc , sim t ca nu mai rezist . analizele sint urmatoarele: ALT 80.UREE IN SINGE 30MG, VSH 8, L 7300, HS sauNS 15, 5 TROMBOCITE 305000, HT 45, 5 PT 9.9, APTT 297, INR 0.82 precizez ca nici macar nu m;iau interpretat analizele sa pot intelege pe limba mea ce inseamna! va rog cu disperare sa ma ajutati!
0
13-05-2010, ora 08:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalele se pot scoate partial si cu Radiofrecventa. fara internare, fara sangerare, si fara riscuri cardiace.
0
15-05-2010, ora 23:06
mariana georgiou
Nu este medic/terapeut
mariana georgiou
va multumesc mult pentru rabdarea si promptitudinea cu care ne raspundeti! sint internata de vineri la spitalul din craiova si cu vointa domnului luni dimineata ma operz cu ajutorul doamnei doctor profesor universitar ionita elena. sanatate si multe multumiri !
0
29-11-2010, ora 20:54
miha_miha
Nu este medic/terapeut
miha_miha
BUNA !Am fost diagnosticata cu polisinuzita cronica hipertrofica(mai mult stanga), de un orl-ist, in urma un-i CT.Imi este usor umflatpometele stang, si mai tot timpul is infundata la nas.Mi-am facut si un panoramic la dinti, si este ok.AM LUAT TRATAMENTUL 5 ZILE, SI PARCA UN PIC M-AM DESUMFLAT.TRATAMENTUL:nurofen forte, acc, bixtonim.aerius, inhalatiisi bioparox 4pufuri in fiecare nara si bucal 4 pufuri.Intrebarea mea este:este benefic tratamentul asta?si de la ce s-a produs aceasta sinuzita?precizez ca *am avut deviatie de sept dar m-am operat acum 4 ani si iar mi-s-a facut.n-ar trebui sa urmez alt tratament?
-*
0
30-11-2010, ora 07:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil sa fie necesar o interventie endoscopica pe sinus.
mergi in clinica ORL pentru internare
0
30-11-2010, ora 10:48
miha_miha
Nu este medic/terapeut
miha_miha
Buna din nou!Imi spune-ti, va rog, in ce consta aceasta interventie endoscopica pe sinus?necesita un fel de anestezie, este dureroasa?Va trimit ct-ul pe adresa d-voastra, sa va da-ti cu parerea, ce ziceti?pe curand, cu respect!
0
30-11-2010, ora 12:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. trimiteti sa vad despre ce este vorba
0
08-12-2010, ora 19:29
miha_miha
Nu este medic/terapeut
miha_miha
va salut!am terminat tratamentul pt polisinuzita cronica hipertrofica si mi s-a dezumflat de jumatate pometele, iar orl-istul mi-a spus sa consult un dermatolog, posibil edem.Mi-a mai zis ca sinuzita pe care am avut-o a fost banala!Ce zice-ti de asta.CT-ul nu-l pot trimite pe mail, nu am programul.Am mai cerut tratamentul in continuare pt sinuzita, doara, doara, m-oi desumfla!!!!
0
13-12-2010, ora 11:38
miha_miha
Nu este medic/terapeut
miha_miha
AJUTATI-MA D-LE DR. VALERIU!Am luat tratamentul pt. POLISINUZITA CRONICA HIPERTROFICA, de 2 ori am luat tratamentul pt asa ceva, dar tot umflata sunt.Diagnosticul ii bun dar atata timp cat nu se stie cauza tot umflata raman.CE AM D-LE DR.!M-a operat DR ORL la deviatie de sept acum 4 ani, oare sa fie iar deviatia si sa nu aiba curaj sa-mi spuna ca am din nou?Alt orl-ist, zicea ca am deviatie.Am fost la renumitul spital PELICAN, din Oradea.Sa ma duc la un dr. chirurg buco-maxilo-facial?NEBUNESC, si am si rau de drum.Stau intr-un orasel mic, aici nu prea sunt medici buni.Fac cumva si va trimit CT-ul, pe mail.VA IMPLOR, AJUTATI-MA.Face-ti un gest nobil de sarbatori.S-aveti o zi buna!(is f stresata si urmeaza si examenele la master).
0
13-12-2010, ora 12:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu prea exista probleme ORL.. la care sa fie umflat pometele. daca este o sinuzita polipoida si este asa de deformanta.. unica solutie este interventia chirurgicala pe acel sinus
dar inclin sa cred ca problema este stomatologica asa ca mergeti si la Maxilo facial !!!!
0
14-12-2010, ora 18:21
miha_miha
Nu este medic/terapeut
miha_miha
FELICITARI D-LE DR!!!!JOS PALARIA IN FATA D-VOASTRA!Aveti perfecta dreptate, am fost la un dr -Oradea pt facilo-maxilar si dentist si asa e maselele din spate la ambele parti zicea ca am prea mult spatiu intre masea(lucrare pusa acu 2 ani-portelan) si gingie.Zicea de un focar stabilit in aceste zone care intretine sinuzita mea. Oameni buni de pe acest forum sa stiti ca acest dr. FLUERARU VALERIU este f priceput, aveti incredere in el si contactati-l, sa nu mai vb de promptitudinea lui.MULTA SANATATE TUTURORA!
0
14-02-2011, ora 20:45
roxana.stefanescu
Nu este medic/terapeut
roxana.stefanescu
in urma cu 5 ani datorita unor investigati amanauntite din cauza unor dureri de cap groaznice, am descoperit ca am sinuzita maxilara inchistata 9mm stanga.
la vreama acea medicul orl -ist mi-a recomandat operatie, dar in acelasi tim mi-a zis ca cauza durerilor mele de cap nu este de la acest diagnostic.
intrebarea mea care ar motivele sa fac aceasta operatie?
am momente cand obosesc foarte repede si puterea mea de concentrare scade, ar fi aceasta unul din motive?
sunt din bucuresti, unde as putea sa fac aceasta operatie ?care ar fi riscurile?
0
14-02-2011, ora 21:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incepeti cu o noua investigatie a sinusului.
puteti avea surpriza ca acel chis sa disparut de acolo.. sau sa crescut..
0
12-06-2011, ora 20:55
nicoleta2318
Nu este medic/terapeut
nicoleta2318
buna ziua.am facut acum cateva zile un RMN si as vrea sa imi explicati dvs mai bn ce e de facut!!!Va rog frumos sa cititi si sa imi raspundeti.1.RM CRANIU.-Evaluarea IRM actuala cu secventele conventionale native si postcontrast releva;-substanta cerebrala infra si supratentoriala fara imagini de procese inlocuitoare de spatiu intra-sau extranevraxiale si fara leziuni vasculare recente sau sechelare:fara prize de contrast patologice.-sistem ventricular simetric de talie normala situat pe linia mediana.-fluid inchistat in ambele sinusuri maxilare:-mucoasa cu aspect inflamator la nivelul etmoidului si sinusurilor frontale.2RM COLOANA CERVICALA.-rectitudinea segmentului cervical cu corpii vertebrali in ax;efilari anterioare si posterioare;-discurile intervertebrale cervicale cu inaltime si semnal normale;-nu sunt imagini de edem osos la nivel disco-vertebral si nici la nivelul cordonului medular in secventa T2 STIR.-la nivel C3-C4-protruzie discala subligamentara, circumferentiala, cu minima compresie durala;-la nivel C5-C6-osteofit foraminal stang;-nu sunt prize de contrast patologice la nivel disco-vertebral si nici la nivelul structurilor intracanalare.CONCLUZII;1.SINUZITA MAXILARA CU FLUID INCHISTAT BILATERAL...2.MODIFICARI DEGENERATIVE DISCO-VERTEBRALE STADIUL 1.Cam asta e tot ce scrie pe rezulatatul RMN-ului.dupa ce am facut acest RMN am consultat un medic ORL si am facut o endoscopie nazala.in urma endoscopiei s-a contatat ca am si polipi si deviere de sept in ambele nari.va rog da-ti un sfat.multumesc
0
13-06-2011, ora 19:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. va internati in clinica ORL..si rezolvati chirurgical problemele din nas si sinus
2 dupa externare o sa aveti nevoi de tratamente de durata la Balneologie si la Kinetoterapie.. pentru coloana
0
30-08-2011, ora 20:42
ioanab57
Nu este medic/terapeut
ioanab57
buna ziua
V -as ruga, domnule doctor, sa imi dati si mie un sfat.
Desi mi s-a spus acum ceva ani sa imi operez o deviatie de sept destul de mare(cica nu am respirat niciodata ca si ceilalti)nu am facut-o din frica si nici nu am mai avut prea des probleme, apoi cum am 54 ani am inteles ca e prea tarziu pentru o operatie de deviatie, ca trebuie sa ia maxim 51.Insa de un an am facut de 3, 4 ori episoade urate de..faringita intai, rinita apoi si in sfarsit bronsita urata.. si tot asa.
De cateva zile...iar.Si e ingrozitor, dorm asezata pentru a nu ma sufoca, Din nas imi curge pe peretele anterior o secretie care imi irita gatul, bronhiile.Pentru asta am luat aceleasi medicamente recomandate alta data, adica cefalexina, vibrocil si mucosolvan.Numai ca inainte de a lua medicamente am facut pentru prima data un exudat faringian.streptococ beta hemolitic sensibil la penicilina, amoxacilina, ampicilina, eritromicina...
Azi am fost laun doctor orl, care dupa consult mi-a dat ciprofloxacina, inhalant s i.flamexin Mi-a recomandat sa fac si o radiografie sa vedem daca se exclude o sinuzita maxilara.De asemenea a gasit un papilom cat un bob de piper intre epiglota si??? care ar trebui oerat odat, fiind de natura virotica poate fi periculos.Si posibil si operatie de deviatie de sept???!!
Ce vroiam sa va intreb asa ca un ignorant in domeniu... e buna alegerea antibioticului cand streptococcul e sensibil la penicilina si la multe altele iar cel ales de domnul doctor este penultimul de la intermediar?
Va multumesc pentru raspuns, as fi mult mai linistita sa cunos si parerea dumneavoastra
Adaugă un comentariu / răspuns
43 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: