sinuzita maxilara cronica

177 comentarii 1 2 ..... 456 Înainte ›
0
15-04-2013, ora 14:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. in mesajul de mai sus atibscris Romaneste, ca nu puteti respira deloc pe nas
2 senzatia de lipsa de aer...e alceva tine de pneumoftizio sau neurologie
3 ameteala tine devanemie, circulatie cerebrala s.a probleme
0
15-04-2013, ora 14:42
Victoria02
Nu este medic/terapeut
Victoria02
Ok am inteles imi voi face toate analizele si testele necesare ! Va multumesc frumos pentru raspuns!
0
19-04-2013, ora 12:34
LDani
Nu este medic/terapeut
LDani
Buna ziua,

Adaug un raspuns la topicul acesta si cu problema mea, poate ma puteti ajuta cu ceva sfaturi (sau macar o a doua opinie).

Intai sa va expun situatia:
Acum 2 saptamani am fost diagnosticat cu sinuzita cronica maxilara dreapta supurata odontogena. Totul a inceput cu o durere de molari pe partea dreapta urmata la cateva zile de dureri de cap, ochi, dureri maxilare la atingere, presiune la nivelul fetei, miros/gust extrem de urat, etc. Diagnosticul a fost pus la un consult ORL in urma undei radiografii craniene si controlului ORL. A urmat un tratament cu Klacid, Metronidazol, Bixtonim, Polygema si punctii in acelasi timp. Au fost 3 punctii in total, ultima aratand foarte bine.

Am mers si la doctor stomatolog (5 la numar printre care si un medic BMF) dar niciunul nu a fost convins ca sinuzita este din cauza molarilor (in urma analizei mai multor radiografii a acelor dinti). Am o lucrare pe partea aceea iar toti medicii au spus ca este o singura radacina a unui molar care comunica cu sinusul, dar nu prezinta (in radiografii) o infectie majora care ar putea duce la sinuzita. Medicul BMF a recomandat extractia dar doar din simplul motiv de a elimina toate cauzele sinuzitei (deci nu ferm convins).
Doctorul ORL mi-a recomandat ulterior sa astept cu extractia dintilor, pentru ca daca ar fi fost o infectie activa, sinuzita nu ar fi putut fi tratata atat de rapid, cu doar 3 punctii.

Ultimul pas din tratament l-a reprezentat (astazi) o endoscopie nazala in urma careia am urmatorul rezultat:
- Deviatie sept nazal bilaterala in S, obstruanta bilateral
- Cornete nazale inferioare hipertrofice, cornete nazale mijlocii de aspect normal. Meate nazala incerioare si mijlocii libere. Pituitara normotrofica, cu secretii seroase ce se scurg in cavum.
- Cavum liber, orificii tubare normale morfo-functional, fosete Rosenmuller libere.
Diagnostic:
- Deviatie sept nazal obstruanta
- Rinita cronica hipertrofica
- Status post-sinuzita cronica maxilara dreapta supurata odontogena, remisa sub tratament antibiotic si punctii sinusale

Mi s-a recomandat interventie chirurgicala pentru deviatia de sept si abia apoi reevaluarea rinitei.

Apelez la dumneavoastra pentru sfaturi in legatura cu aceasta situatie. Chiar este necesara operatia pt deviatia de sept? Poate fi evitata? De asemenea, daca va puteti da o parere si in legatura cu extractia molarului sau ce alte cauze si solutii ar mai exista.

Multumesc
0
19-04-2013, ora 15:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da sinuzita este din cauza acelui molar
daca radacina dintelui e deja in sinus...infectia a drenat si nu sa vazut osteita la radiografii
2 trebuie adteptat evolutia sinuzitei sau a durerei din dinte...si numai in clinica maxilo-facial sa facti extractia
3 daca pana acum, pana la cazul cu sinuzita, ati respirat bine pe nas...nu tre sa va grabiti cu operatia
daca dormiti cu gura deschisa si puneti picaturi vazoconstrictoare in nas... e mai bine sa va operati
0
19-04-2013, ora 15:28
LDani
Nu este medic/terapeut
LDani
Nu mai respir bine pe nas de aproximativ 3 ani dar nici infundat total nu sunt. Sinuzita a fost tratata complet iar durerea de dinte a disparut mult mai devreme (cred ca odata cu a doua punctie, dar nu stiu daca a avut legatura cu punctia sau nu), momentan nu mai am nicio durere.

In cazul asta, sa inteleg ca ar fi bine sa fac ambele operatiuni, si extractia si operatia?
0
19-04-2013, ora 16:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu vad necesitate extractiei daca dvs.aveti senzatia ca sa vindecat.
septul da...trebuie rezolvat
0
19-04-2013, ora 17:29
LDani
Nu este medic/terapeut
LDani
Va multumesc frumos pentru sfaturi! Sanatate!
0
03-10-2013, ora 13:29
ioana2007f
Nu este medic/terapeut
ioana2007f
Buna ziua !
In urma cu 12 ani am avut o extractie de molar din partea stanga sus a maxilarului si se pare ca stomatologul a uitat o radacina acolo pentru ca pe gingie a iesit o fistula, iar radiografia a confirmat prezenta fragmentului in maxilar. M-am programat la stomatolog pentru extragerea acesteia, dar interventia a esuat deoarece stomatologul a reusit sa impinga si mai mult spre sinus restul de masea, spunandu-mi totodata ca banuieste ca am o sinuzita cronica deoarece a gasit cv puroi si maxilar moale in zona aceea. Am fost trimisa in Bucuresti la Clinica de chirurgie oro maxilo faciala unde s-a intervenit chirurgical pt extragerea fragmentului, s-a observat ca sinusul este deschis, insa nu a fost curatat ca urmare a faptului ca la intrebarile medicilor eu nu am prezentat simptome specifice sinuzitei. Iau in continuare antibiotic si spray nazal la recomadarea medicului chirurg, iar la 1 zi, respectiv 2 de la interventie am avut secretie nazala si in gura de culoare galben maroniu. Este ceva normal in sesnul ca se curata sinusurie sau poate fi cv grav. Peste 8 zile voi merge sa imi scoata atele si ii voi spune medicului de aceste simptome, dar este posibil ca in cazul unei sinuzite maxilare, in timpul interventie medicul chirurg sa nu fi observat infectia sinusului ? va multumesc
0
22-10-2013, ora 22:06
maria florentina b
Nu este medic/terapeut
maria florentina b
buna seara,

As dori sa aflu parerea dvs in problema mea legata de sinuzita.
Am mers la medic neurolog datorita unor dureri de cap ffff puternice, imi amorteste partea stanga, mana, gura(tot), nu mai vad cu ochiul stang.Probleme cu dantura nu am avut de foarte mult timp nu ma deranjeaza nimic la dantura.
Am facut contrl oftalmologic totul e ok, am facut analize la sange a iesit o anemie, am facut tomografie totul a iesit ok, toate acestea la indrumarea medicului neurolog.Aceste episoade cu amorteala nu se intampla foarte des, anul acesta spre ex mi sa intamplat de 4-5 ori.
Am facut si un RMN cu substanta de contrast si rezultatul a fost:
'acumulare de semnal lichidian situata la nivelul sinusului maxilar stang, in 1-2 infero-anterioara, cu pneumatocele incluse(aspect suprainfectat)
Ingrosarea accentuata a mucoasei ce tapeaza ambe sinusuri maxilare.
La ex nativa si cu subst de contrast IRM cranio-encefalica nu se evidentiaza modificari importante de semnal.
Relief cortico-subcortical cu morfologie normale.
Structuri mediane normal pozitionate.
Sistem ventricuar simetric, normal dimensionat, situat pe linia mediana.
Concluzii:
Sinuzita cronica supurata-maxilara stanga.'
Am mers la ORL si mis s a dat tratament pentru ingrosarea mucoasei si ceva pentru alergie.Nimic pentru infectie.
As dori sa stiu parerea dvs daca acest tratam ma ajuta si este corect sau ar trebui sa consult un alt medic.
PS deviatie de sept nu am ptr ca in urma cu 8 ani m am operat, iar la controlul ORL mi sa spus ca este corect facuta operatie ca nu este problema dar banuiesc ca am alergie la praf.
Va multumesc,
0
23-10-2013, ora 09:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. conform rezultatului de la CT se cere o punctie sinusala sa se elimine acele secretii idn sinus, sa se introduca in sinus medicatia necesara, daca la punctie se gaseste multa infectie..se continua cu punctiile pana la vindecare sau se opereaza sinusul. cu medicatie.. nu cred ca se vindeca complet
deasemenea NU cred ca amorteala mainii e de la sinuzita
investigati coloana cervicala
0
16-03-2016, ora 12:03
MariusIonescu
Nu este medic/terapeut
MariusIonescu
Buna ziua ! Acum un an, dupa un somn agitat cand m-am trezit de dimineata am lesinat, prietena mea a zis ca am dat putin ochii peste cap, eram galben la fata si tremuram dadeam din maini si picioare timp de cateva secunde dupa care mi-am revenit.
Acum 3 zile am patit acelasi lucru.Analize am facut de tot felul, nu am nici un fel de problema in afara de o sinutiza care a iesit la RMN.Acumulare polichistica in recesul alveolar al sinusului maxilar drept cu grosime maxima de 2, 7 cm, ingrosarea mucoasei din recesul alveolar al sinusului maxilar stang.
Va rog frumos sa imi spuneti daca aceste lesinuri sunt de la aceasta sinuzita sau de la ce poate fi.
Va multumesc !
0
16-03-2016, ora 16:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza sinuzitei.. este o infectie dentara la radacina dintilor de sus de sub sinus
celelalte probleme sunt neurologice si tin de circulatia cerebrala si de calitatea sângelui.. care tine de stilul alimentar si de hidratare
0
16-03-2016, ora 20:44
MariusIonescu
Nu este medic/terapeut
MariusIonescu
Va multumesc!Mananc sanatos si ma hidratez, ma puteti indruma ce analize mai pot face sa pot afla cauza ?Va rog frumos, nu mai stiu ce sa fac sa aflu ce provoaca aceasta stare.Am mai avut senzatii de lesin la fel cu o caldura in corp apoi intetosarea vederii in urma cu vreo 8 ani si de atunci reveneau aceste stari o data la 2 ani dar fara sa lesin.Am fost la cardiolog, la neurolog dar nimeni nu imi da un raspuns concret.Acum cateva zile la neurologie mi sa spus ca as putea avea epilepsie.Este posibil?
0
16-03-2016, ora 21:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru inceput mergia la stomatolog saa faca radiografii la radacina dintilor de sus de sub sinus
si sa trateze posibilele probleme
0
16-03-2016, ora 21:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cat despre alimentatie..depinde ce consideri TU ca e sanatos..si depinde ce nu tolereaza organismul tau
ca exemlpu poate sa NU fie deloc sanatos pentru tine sa consumi Lactate...
0
17-03-2016, ora 12:41
MariusIonescu
Nu este medic/terapeut
MariusIonescu
Am facut analiza activitatii DIAO la care mi sa spus ca este scazuta adica 9, 7
Mai am o problema care pare a fi apnee de somn dar patesc rar.Ma trezesc fara aer si am senzatia ca ma innec si uneori cand patesc asta adica la 1 an sau 2 cand ma trezesc de dim am simtomele acelea de lesin, intetosarea privirii, caldura in corp sunt tulburat, buimacit si apoi lesin pentru cateva secunde.Cat despre alimentatie nu consum mezeluri, fara prajeli, lactate foarte rar, mananc mai mult fructe si legume si mai rar carne.Nu mai fumez de 4 ani, bauturi alcoolice mai consum.
Am sa merg momentan la stomatolog si daca se poate va rog frumos sa imi permiteti sa mai tin legatura cu dumneavoastra.
0
17-03-2016, ora 18:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cand se repeta acele simptome in somn..sa.ti amintesti ce ai mancat seara si cat de tarziu
Acidul gastric cand ajunge in faringe, in pozitie culcat.. poate da spasme locale cu senzate de innec si sufocare
0
17-03-2016, ora 19:47
MariusIonescu
Nu este medic/terapeut
MariusIonescu
Buna seara.Azi am fost la stomatolog si am facut radiografie si nu am nimic la dinti, la ce tine de stomatologie.Ultima data cand am fost la urgente acum cateva zile si am lesinat bausem seara un suc de cruditati:sfecla rosie, patrunjel verde, pastarnac, telina, usturoi, seminte de chia, sseminte de canepa, semimnte de susan si spirulina pe la ora 8, 9 seara si am mancat un castronel de boabe de porumb fierte.Am avut noaptea somn agitat nu stiu daca am avut senzatie de sufocare doar mam trezit foarte buimacit.Va rog sa ma sfatuiti ce as putea face si daca tine de dumneavoastra sa vin la consultatie la cabinet.Va multumesc.
0
19-03-2016, ora 20:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nu tine de ORL
tine de gastrologie
si cel mai important trebuie sa gasesti un nutritionist
sucul acela..cu atatea ingrediente.. pe napte..cu usturoi..?// nu mi se pare deloct corect
0
26-03-2016, ora 16:11
Madalina30
Nu este medic/terapeut
Madalina30
Bună ziua! In urma cu 4 luni am făcut un RMN cerebral și am fost diagnosticată cu chist mucos la nivelul sinusului drept de 23mm și maxilar stang de 6mm. Nu am scurgeri nazale și nici nas înfundat. Totuși mă confrunt cu dureri de frunte, uneori de dinți și maxilar pe partea dreapta. Durerea este și la nivelul tâmplelor și mă doare și nasul. Am fost la orl și mi s a spus ca nu are nicio treaba cu acel chist mucos, ci ca as avea niște migrene. Nu știu ce sa mai fac, durerile nu cedează la nicio pastila. Am încercat spray-uri nazale cu sare de mare și îmi dau dureri mai mari de cap, am folosit și nasonex, dar mă doare capul mai rău. Ce sa fac? Mulțumesc anticipat.
Menționez ca am mers și la stomatolog, am făcut radiografie maxilara și mi s-a spus ca nu am nimic.
0
26-03-2016, ora 22:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se verifica coloana cervicala,..si tensiunea arterala, problemel gastro-intestinale
durerile de cap pot avea cauza si la distanta
0
27-03-2016, ora 10:10
Madalina30
Nu este medic/terapeut
Madalina30
Coloana cervicala am verificat-o și micile probleme le tratez acum. Stomacul este în regula, am fost la control. Sa înțeleg ca acest chist mucos nu îmi cauzează durere sau nu ar putea sa se agraveze?
0
27-03-2016, ora 11:02
Madalina30
Nu este medic/terapeut
Madalina30
Si in plus, nu inteleg de ce nu pot folosi niciun spray nazal, pentru ca îmi dau dureri mai mari de cap și de nas. Nu cred ca putea sa facă vreun rau spray-ul cu sare de mare.
Tensiunea arteriala este buna, de obicei este 11/7. Am verificat-o de mai multe ori.
0
27-03-2016, ora 17:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai medicul ORL.. care se uita si in nas.. poate sa.ti raspunda la acesta intrebare
exista un sprey Lavaj nazal.. forte moale si agreabil
pentru acele chisturi.. daca /n.o sa treaca altfel durerea faci interventie endoscopica pe sinus
0
27-03-2016, ora 21:15
Madalina30
Nu este medic/terapeut
Madalina30
Cunoașteți vreun ORL în București? Am fost la câteva clinici și mi s-a spus ca durerea nu vine de la nas. Nu știu ce sa mai fac, durerea nu cedează la niciun antiinflamator. Și îmi e teama sa nu se agraveze cumva.
0
27-03-2016, ora 21:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
clinica Nova. dr. Voda Ioana
0
27-03-2016, ora 22:12
Madalina30
Nu este medic/terapeut
Madalina30
Vă mulțumesc mult! O sa merg acolo și sper sa ne auzim cu vesti bune.
0
20-05-2016, ora 15:39
Georgiana69
Nu este medic/terapeut
Georgiana69
Buna ziua,

pentru dureri de cap am facut un RMN si rezultatul este: sinuzita maxilara bilaterala; hipertrofia edematoasa la nivelul cornetului nazal inferior drept. in urma cu 2 ani am facut 7 implanturi dentare. poate fi de acolo sau trebuie sa merg la ORL? multumesc
0
21-05-2016, ora 20:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa mergi si la ORL sa vada nasul
dar obligatoriu si la medicul care a pus implanturile pentru o radiografie la maxilar superior
poate de la implant.. poate de la infectii la radacina altor dinti de sus de sub sinus
0
16-12-2016, ora 12:58
ile_05
Nu este medic/terapeut
ile_05
Am avut o viroza si am ramas cu secretii si tuse, indeosebi la culcare. Am facut un CT de sinusuri si in Raportul medical se precizeaza ca se constata acumulare de lichid sinus maxilar drept, indicand proces inflamator. de asemenea, ingrosare mucoasa sinusala. Aceasta este sinuzita?
Adaugă un comentariu / răspuns
177 comentarii 1 2 ..... 456 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: