sinuzita maxilara bilaterala chistica si sfenoidala chistica | Forumul Medical ROmedic

sinuzita maxilara bilaterala chistica si sfenoidala chistica

24-05-2012
Iacob Liviu
Nu este medic/terapeut
Iacob Liviu
in urma unui examen CT am primit ca diagnostic: deviatie de sept si sinuzita maxilara bilaterala chistica si sinuzita sfenoidala chistica.
Ce ar trebui sa fac pentru a scapa de aceasta problema?
6 comentarii
0
24-05-2012, ora 22:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial trebuie sa faci un consult la ORL.. sa confirmi sau sa infirmi acest diagnostic
uneori.. diagnosticul pus de un medic Radiolog.. nu coincide cu realitatea practica.. si numai un medic ORL.. dupa consult o sa spuna cat de grava este acea sinuzita
Deasemenea e necesar un consult la Stomatolog.. uneori acele chisturi din sinus au originea pe radacina unui dinte de sus de sub sinus
0
25-05-2012, ora 12:00
Iacob Liviu
Nu este medic/terapeut
Iacob Liviu
Buna ziua!
Multumesc pentru raspuns. Examenul CT l-am facut la indicatia unui medic ORL dupa ce m-a examinat. rezultatul il va vedea abia luni, intre timp eu trebuie sa urmez un tratament cu: aerinaze, milgamma, dexamethasone sodium phosphate si nexium.
0
12-06-2012, ora 09:53
Iacob Liviu
Nu este medic/terapeut
Iacob Liviu
Buna ziua!
revin cu date suplimentare despre problema mea.
deoarece senzatia de ametela si de cap infundat (tiuituri in urechi, durere difuza in tot capul, vertij) a continuat si dupa terminarea tratamentului pe care l-am descris mai sus, am fost indrumat catre un examen neurologic.
medicul neurolog in urma examenului clinic mi-a spus ca din punctul dumnealui de vedere nu exista cauze de ingrijorare, totul fiind din cauza oboselii si a stesului. mi-a recomandat repaus si pentru linistea mea un examen RMN.
rezultatul acestui examen este:
Explorarea IRM cerebral evidentiaza citeva leziuni milimetrice in hipersemnal T2 si Flair localizate in substanta alba subcorticala din lobii frontali si parietali.
Sistem ventricular cu dimensiuni, forma si topografie normale.
Orbite, regiune selara si unghiuri ponto-cerebeloase fara modificari.
Spatii lichidiene pericerebrale si cisterne bazale de aspect normal.
Traiecte vasculare arteriale de la baza creierului cu flux RM in limite normale.
Sinusuri venoase durale de aspect normal.
Mucoasa ingrosata cu semnal intens T2 la nivelul sinusurilor maxilare, celulelor etmoidale si sinusului frontal.
Concluzii: Leziuni demielinizante fronto-parietale fara semnificatie patologica. Sinuzita cronica maxilara si frontala.
ce imi puteti recomanda sa fac in continuare pentru a scapa de aceasta problema?
0
14-06-2012, ora 11:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. consult la stomatolig
2. tratament corect a sinuzitei
3. schimbat regimul alimentarvsi de hidratare pentru a inbunatati circulatia cerebrala
0
14-06-2012, ora 14:26
Iacob Liviu
Nu este medic/terapeut
Iacob Liviu
consultul la stomatolog il voi face imediat
ce ar putea insemna tratamentul corect al sinuzitei? medicul ORL-ist mi-a perescris betaserc dimineata si la pranz, iar medicul neurolog mi-a prescris stugeron o capsula seara si repaus.
de hidratat ma hidratez cred destul de bine. beau cel putin 2 litri de apa pe zi. regimul alimentar de asemeni cred ca este cat de cat in regula, cu carne cat mai slaba, legume, fructe.
si eu speram intr-un tratament specific pentru sinuzita, dar nu a fost asa. credeti ca ar trebui sa incerc altundeva?
0
14-06-2012, ora 18:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul descris este pentru circulatie
este nevoie de tratament local si general pentru sinuzita
un medic orl care vede nasul si rezultatul investigatiilor poate sa spuna cat de grav este sau nu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: