sinuzita maxilara bilaterala

25-08-2015
carmen2010
Nu este medic/terapeut
carmen2010
Buna ziua, ma puteti ajuta, va rog frumos?
Am un baiat de 9 ani. De acum 5 ani, de cand a intrat in colectivitate, a inceput sa aiba muci galbeni-verzi de care nu mai scapa cu nici un antibiotic, aerosoli, picaturi etc.
Anul acesta in luna februarie, i-am scos amigdalele si polipii dar degeaba!
In cursu acestor 5 ani, i-am tot facut exudate nazale si o data i-a iesit streptococ betahemolitic de tip A si i s-a dat cefalosporine tablete 1 /zi DESI in antibiograma scrie ca este sensibil la penicilina!
dupa scoaterea polipilor i-a iesit streprtococ betahemolitic de tip G, iar ASLO se mentine la valoarea de 264.
Am tot fost la orl si fiecare isi da cu parerea. i-a fost dat sa ia xyzal si nasonex 1 luna. cat i-am pus nasonex, nu a avut secretii deloc!
Ieri i-am facut o radiografie a sinusurilor si a iesit ca are sinuzita maxilara bilaterala, insa nu il doare capu, nu are nici o carie dentara...

intrebarea mea este:
- ce tratament ar fi adecvat ptr aceasta sinuzita?
- am inteles de la un dr de la infectioase, cum ca streptococul ramane in faringe si dupa scoaterea amigdalelor(acest lucru il dovedeste INCA aslo marit) si ca singurul antib care il sterilizeaza este penicilina si pe urma moldaminul. problema este ca nici un doctor nu e de acord cu penicilina si mai ales moldaminul!
- dr lui pediatru, mi-a zis ca pana la urma imi da ospen sa-i dau dar trebuie testat numai in spital la penicilina. cica ar fi periculoasa si testarea! este adevarat? ma gandeam sa-l duc la o clinica privata si sa-l testeze subcuitanat ptr penicilina.
-pe langa asta, face inot de performanta, de 3 ani. oare sa intrerupem acest sport? ii dauneaza clorul din bazin?
- i-am facut si exudat ptr depistarea fungilor candida, dar a iesit negativ.

ma puteti ajuta va rog frumos?
1 comentarii
0
26-08-2015, ora 12:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faptul ca dupa nasonex.. nu a mai avut secretii Vorbeste despre faptul ca copilul este alergic la anumite produse alimentare si are intoleranta la Lactate sau gluten
2 O sa renuntati complet la toate lactatele de vaca si produse din lapte
o sa micsorati cantitatea de fainoase cat mai mult ( nimic aluat cald, proaspat. 9 ambele fiind producxatoare de Mucus
cititi p e google despre alimente producatoare de mucus..
2 continuati tratamentul local in nbas cu Quixx soft.. permanent si curatati nasul
Nasonex la 12 ore
Colargiol cate 10 zile pe luna
se administreaza si aerius cate 2-3 saptamani pe luna..
pana reusiti sa schimbati complet regimul alimentar( acoo e problema la nivelul intestinelor)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.