sinuzita maxilara - caldwell luc

22-10-2010
meem
Nu este medic/terapeut
meem
Buna ziua!
Diagnosticul meu a fost comunicare oro-sinusala post extractionala, urmata de sinuzita maxilara. Am fost operat prin met caldwell - luc.
Am 14 zile de la operatie si obrazul inca e usor umflat. Nu mi s-a spus mai nimic despre operatie (nici inainte nici dupa), dar am inteles ca se sparge osul de deasupra caninului pentru a ajunge in sinus. Nu voi avea probleme in viitorul apropiat? (Ma gandesc al dureri de cap in primul rand. M-am ingrozit cand am vazut pe net ce inseamna operatia mea. Din pacate am vazut abia dupa ce am fost operat. :( Acum ma tem de efecte negative.)
Deasemenea, daca ridic buza, vad doua gauri mici in gingie, desupra dintilor. Pe acolo cred ca s-a facut operatia si tot pe acolo mi s-a introdus un ac mare pt spalaturile nazale.E normal sa mai fie gaurile alea acolo? nu trebuiau sa se prinda cand am fost cusut? Se vor inchide de la sine?
Ce pot face sa usurez recuperarea? Trebuie sa iau ceva picaturi? Nu mi s-a zis absolut nimic de la spital.
Ce se stie desprea aceasta metoda? Pot aparea complicatii? Cand am vazut ca se sparge osul maxilarului am crezut ca mor. Mi se pare barbara, pentru secolul 21.
6 comentarii
0
24-10-2010, ora 19:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru secolul 21.. era bine sa faceti vizite regulate la stomatolog.. si sa nu se ajunga la aceasta complicatie !!!!
0
25-10-2010, ora 21:18
meem
Nu este medic/terapeut
meem
buna seara si multumesc de raspuns!
nu am scris pe forum, dar am fost la stomatolog. am avut o masea pe care avusesem pusa o coronita si care s-a rupt. am fost la stomatolog si mi-a fost scoasa maseaua. in urma extractiei s-a deschis comunicarea cu sinusul. stomatologul mi-a zis ca se va inchide singura aceasta comunicare. n-am stiu despre ce e vorba si nu am dat atentie pana acum. am stat 6 luni cu aceasta comunicare oro-sinusala si mi s-a zis ca sinuzita maxilara de aici mi se trage.
nu mi-am neglijat dantura niciodata si n-am stat cu infectii in gura. tocmai de asta mi-e si ciuda.
oricum, ceva sfaturi pentru o recuperare cat mai usoara pt mine aveti? am inteles ca n-am voie sa-mi suflu nasul 2-3 sapt. nu fac mai rau? deocamdata am o secretie nazala destul de urat mirositoare (cand e roz, cand e galbena). nu miroase la fel de tare ca inainte de operatie, dar e un miros urat.
0
26-10-2010, ora 10:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. gresala este a stomatologului. Trebuie sa va trimita la ORL.. atunci !
Interventia a fost corecta.. trebuie deschis sinusul maxilar casa se poate inchide acea bresa intre sinus si cavitatea bucala, lucru care nu se poate face endoscopic !
acum, intradevar.. Nu trebuie sa suflati puternic nasul.. se creaza o presiune care ar putea restabili acea bresa.
curatati usor, fiecare parte a nasului.. fara a face presiune in nas.
0
26-10-2010, ora 11:40
meem
Nu este medic/terapeut
meem
ar trebui sa folosesc ceva picaturi pt curatarea nasului?
in legatura cu scurgerea nazala. e normal sa miroasa urat? (e vorba de scurgerea din nara de pe partea sinuzitei). asta e singurul lucru care ma ingrijoreaza. inainte de operatie mirosea f urat. acum nu miroase chiar asa, dar e totusi un miros neplacut.
0
26-10-2010, ora 12:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar fi bine sa mergeti la ORL.. sa va aspire secretiile din nas
0
13-07-2011, ora 15:02
NICOLETAO
Nu este medic/terapeut
NICOLETAO
pt meem:
Buna ziua,

Dupa o perioada lunga si complicata, am si eu cam aceeasi problema. s-a rezolvat intre timp. Poate ma puteti ajuta cu vreun sfat din experienta. Eu am avut mai multe deschideri oro-sinuzale si s-au inchis dupa ce au fost cusute, dar acum am o a treia in alt loc, in ciuda faptului ca urmez sfatul doctorului.
Daca sunteti amabili imi puteti raspunde -*
Va multumesc mult si sper ca sunteti bine acum.
Nicoleta


(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: