sinuzita din nou

01-02-2011
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
buna ziua domnule doctor, acum 2 saptamani v-am intrebat legat de sinuzita mea, si mi-ati sugerat un consult ORL, dumneavoastra banuiati ca ar fi de origine virala. La medic mi-au dat sa iau ciprofloxacin de 1 g, 500 mg la 12 ore, plus paracetmoale si altele. am luat 7 zile si imi trecusera toate durerile sinusale. doctorul mi-a zis sa iau in continuare si flamexin, inca o saptamana sa se reduca inflamatia.
joi am terminat tratamentul si cu flamexin.
de vineri- sambata am inceput sa fac febra, in jur de 38, si sa imi curga nasul foarte tare. am luat doar coldrex maxgrip, inca nu ma dor foarte tare sinusurile, decat cele frontale putin. ce ar fi de data aceasta? am si o usoara durere de gat, dar foarte usoara, care mi-a trecut dupa o pastila de tantum verde, fara sa fie rosu in gat.
preciz ca lucrez intr-un loc cu multi copii, multi sunt si bolnavi, avem chiar si unii foarte mici, de sub un an, unii au racit si au fost internati pentru bronsiolite si altele.
ce credeti ca este si ce ar trebui sa fac?
3 comentarii
0
01-02-2011, ora 17:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca e o simpla viroza
folositi uleiuri volatile ca inhalatii fierbinti, inhalatii reci si aromoterapie in cameracu ulei volatil de eucalipt, lamaie.
multe ceaiuri calde si paracetamol sinus pana la vinedecare
0
02-02-2011, ora 16:02
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
Domnul doctor, daca fac febra 38 de 3-4 zile incoace- si doar atat pentru ca iau paracetamol! e posibil sa fie necesar antibioticul? stiu ca multa lume abuzeaza de antibiotice si mie chiar nu mi place sa iau atat de mult... dar daca acum este necesar? din nou?
0
02-02-2011, ora 16:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru viroza NU e necesar antibioticul
daca se complica cu o amigdalita pultacee, sinuzita sau pneumonie.. DA e cazul de antibiotic
tre sa mergeti sa va vada med. de familie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •