sinuzita cronica sferoidala si etmoidala

07-11-2010
mariamoto
Nu este medic/terapeut
mariamoto
Buna ziua,

Am 38 ani si de ceva vreme am ameteli dureri de cap si senzatie de voma. Am fost la doctor am facut si o tomografie (am si cd) si mi-au descoperit o sinuzita acuta sferoidala si etmoidala. Mi-au dat sa fac antibiotic AVELOX de la care mi-a fost foarte rau, l-am terminat dar am in continuare durei de sinusuri. Va rog sa-mi spuneti cat de grav este si cu ce as putea sa o tratez.
Multumesc,
7 comentarii
0
07-11-2010, ora 12:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este destul de grav.
sinuzita sfenoidala.. nu dreneaza asa de usor si este greu de vindecat.
trebuie sa va internati in clinica ORL.. unde folosesc tehnici endocopice de investigatie si tratament
0
18-11-2011, ora 22:38
roxiy03
Nu este medic/terapeut
roxiy03
Buna seara,

Am 22 de ani si de un an ma confrunt cu dureri ingrozitoare de cap (frunte, fata, gat, in spatele gatului). Dupa tot felul de analize de sange, radiografii la coloana si sinusale, in februarie anul acesta am facut un CT la care mi-a iesit sinuzita etmoidala si sfenoidala cronica pe partea stanga. Am fost la un medic ORL care nu s-a uitat pe Cd-ul cu CT dar care de pe rezultatul scris mi-a prescris: Zinat 500 mg - 10 zile (2/ zi), Arcoxia- 10 zile (1/ zi) si Nasonex (de 2 ori pe zi in fiecare nara). Am facut acest tratament, o perioada durerile s-au ameliorat dar au inceput din nou. Am mai facut o data tratamentul dar durerile persista si simt ca innebunesc. E o durere nebuna care nu ma lasa sa imi misc nici capul. D-na doctor mi-a spus sa fac tratamentul ca poate imi curge o secretie prin nas si se elibereaza. Nasul imi curge, iar in ultimul timp si sange din nara stanga, dar durerile sunt la fel. Nu stiu daca sa mai repet CT sau ce ar trebui sa fac ca sa scap (sunt studenta, trebuie sa invat mult iar durerile sunt insuportabile, mai ales de cand a inceput perioada rece).
Am citit raspunsurile dumneavoastra pe forum si va rog sa ma sfatuiti daca puteti, sa gasesc o solutie. Mi-e foarte frica de o eventuala operatie, nu stiu in ce consta si ce presupune pe termen lung.
As vrea sa mentionez si ca am ceva probleme la coloana cervicala, in sensul ca este usor curbata, dar durerile sunt pe masura. Ar putea sa influenteze asta durerile de cap? si daca da, in ce masura se poate trata?
Va multumesc mult!
0
19-11-2011, ora 10:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. coloana poate sa influenteze activitate organismului.. implicit sa dea dureri de cap. prin coloana creerul tine legatura si controlul asupra organismului deci e logic sa fie importanta activitatea coloanei vertebrale.
dar si sinuzita nu e de neglijat
mergi cu rezultatul de la CT.. in clinica ORL.. unde se lucreaza endoscopic.. si sa vada rezultatul acolo.. daca e vorba de o operatie.. atunci o sa fie una endoscopica!!!
0
01-03-2014, ora 16:56
blondyna
Nu este medic/terapeut
blondyna
Buna ziua..
am o prietena care tocmai au descoperito cu boala sinuzita etmoidala dar are dureri foarte mari de cap desi a inceput un tratament durerile nu scad.Cat de grava e aceasta boala si care pot vi consecintele? va multumesc
0
01-03-2014, ora 21:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai sinuzita etmoidala.. NU da asa dureri ede cap
este nevoie de internare in clinica ORL..spital universitar.. unde endoscopic sa se confirme sau sa se infirme diagnosticul
si sa se caute mai departe cauza.. ( tensiunea arteriala, probleme oftalmologice, probleme neurologice.s.a)
0
03-09-2015, ora 22:51
ciprian31
Nu este medic/terapeut
ciprian31
buna seara!
dupa efectuarea unui CT, am fost diagnosticat cu SINUZITA CRONICA SFENO-MAXILARA BILATERALA SI FRONTALA STANGA.
as dori sa stiu ce este de facut si cat de grav este.

multumesc anticipat!
0
04-09-2015, ora 20:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
te internezi in clinica ORL..si acolo medicii stiu ce au de facut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •