sinuzita cronica maxilo-fronto-etmoidala

29-02-2012
Eugen70
Nu este medic/terapeut
Eugen70
Bun gasit!
Simptomele pe care le am de aproape un an sunt: nas infundat uneori, dar pot respira, secretii in nas care coboara in git pe timpul noptii precum si al zilei de culoare alba, , o senzatie de usturime in ochi si o stare de oboseala, mentionez ca la apasarea fruntii si fetei in zona sinuzurilor nu simt durere, inca.
Lucrez intr-un mediu inchis cu aer conditonat, incalzirea si ventilarea incaperii se face doar cu ajutorul instalatilor electrice.
Am fost la un consult ORL si mi sa facut o endoscopie nazala in care sau vazut secretiile si deviatia de sept si mi sa recomandat operatia pentru deviatie, am facut tratament 5 zile cu antibiotic Diclac, Para-sinus, Vibrocil si apoi 10 zile cu Sinupret, secretiele sau diminuat dar nu total.
M-am hotarit sa fac totusi un examen mai amanuntit, si in urma unui examen RMN am primit ca rezultat :ingrosarea mucoasei sinusurilor mazilare, celulelor etmoidale si sinusului frontal stg iar la capitolul concluzii: sinuzita cronica maxilo-fronto-etmoidala si Cd-ul.

Doresc daca ma puteti ajuta cum sa continui investigatiile si tratamentul pe care sigur trebuie sa-l urmez.
Am citit mult pe acest site raspunsurile oferite de Dr. Flueraru Valeriu - ORL, si le consider profesioniste si ajutatoare in pasii de urmat.
Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
29-02-2012, ora 22:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sinuzita descrisa. cu ingrosarea mucoasei..., fara colectie purulenta.. vorbeste mai mult de o proasta aerisire a sinusurilor.. din cauza deviatiei de sept si a cornetelor inflamate
pasii corecti sunt.. sa faci 10 zile tratamen local cu inhalatii, spalaturi nazale, aerosoli, colargol pic. in nas
daca dupa asta se inbunatateste respiratia nazala si se diminueaza secretiile.. e ok
daca nu.. trebuie sa te internezi si sa rezolvi problema cu septul chirurgical
0
01-03-2012, ora 14:07
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
eu am descoperit un medicament foarte bun in sinuzita, Sinutox. este obtinut din: gentiana, macris, verbina, soc, ciubotica-cucului. tratamentul a durat 10 zile. partea buna este ca nu tb sa iei antiinflamator cu el, lucru pt care stomacul tau "iti va multumi":).
Eugen70 daca esti din Bucuresti iti recomand un medic ORL-ist foarte bun, pe care il gasesti la Spitalul Coltea, este vorba de dna dr Raluca Grigore.
1
02-03-2012, ora 22:33
Eugen70
Nu este medic/terapeut
Eugen70
Irina, i-ti multumesc pentru interventie, deocamdata urmez tratamentul recomandat de d-l doctor, vestea buna este ca inca nu am secretii purulente si doar inflamarea sinusurilor
sunt din Brasov si in caz ca nu o sa scap de secretii o sa mai apelez
sanatate tuturor
0
07-05-2012, ora 15:34
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
sanatate si tie!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rinoreea cronică - cum oprești secrețiile nazale?
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Mucii galbeni: semnalează o infecție?
  • De ce îți curge nasul des (și nu ești răcit) - și sfaturi pentru mucoși
  • Îmi curge apă din nas
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •