disconfort in gat, sinuzita cronica

28-05-2013
milasanelena
Nu este medic/terapeut
milasanelena
Buna ziua. de mai mult timp ma confrunt cu un mare disconfort in gat. Am facut mai multe teste de alergie rezultatul este bun. Am fost la ORL in urma radiografiei si a CT CRANIAN-SINUSURI diagnosticul a fost sinuzita MAXILARA STANGA, SINUZITA FRONTALA, am facut punctie si tratament cu antibiotic, dar problema mea de sanatate este la fel sau chiar mai rea. Mi se usuca gatul, ma sufoc, scot un zgomot urat din cauza asta(la ORL mi s-a spus ca acest lucru se intampla pentru ca tot mucusul curge in spate in gat, ceea ce imi irita gatul si trebuie sa ma obijnuiesc cu acest lucru). Va rog frumos sa ma ajutati, pentruca nu mai suport acest lucru ma sufoc, tot timpul trebuie sa am apa la mine ca altfel mi se usuca gatul si nu mai am aer, iar la seviciu simt ca ii deranjez pe colegi. Sper din suflet sa gasesc un tratament pentru aceasta problema.Va multumesc si astept raspuns.
6 comentarii
0
29-05-2013, ora 10:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult la gastrologie, tratament corect si regim alimentar strict
0
29-05-2013, ora 13:29
clara4
Nu este medic/terapeut
clara4
buna ziua. am facut un rmn si am fost diagnosticata cu chist sinusal maxilar drept, am fost la orl am si o deviatie de sept, si o rinita cronica, am facut tratament 10 zile cu montelukast de 10 mg, zenaro de 5 mg si avamys spray. am dureri de cap, si tuburari de vedere, am consultat si un medic oftalmolog si nu am probleme la ochii. va rog imi puteti spune ce ar trebui sa iau sau sa fac...va multumesc si astept rasp.
0
29-05-2013, ora 14:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. consult la Stomatolog cu radiografie la dintii de sus de sub sinus
dacase consfirmaca chistul este legat de radacina dintelui.. se trateaza chirurgical la maxilo-facial
2 daca NU se confirma ca are legatura cu dintele se trateaza Endoscopic in clinica ORL
NU trece cu medicamente
bani aruncati si ficat intoxicat
0
29-05-2013, ora 16:16
milasanelena
Nu este medic/terapeut
milasanelena
Multumesc frumos, o sa incerc.
0
30-05-2013, ora 16:18
clara4
Nu este medic/terapeut
clara4
multumesc frumos. nu am avut probleme cu dintii, abces sau altceva.
0
18-06-2013, ora 10:40
clara4
Nu este medic/terapeut
clara4
buna ziua. imi puteti recomanda o clinica orl mai aproape, eu sunt din tecuci, jud galati. am o sinuzita cronica. deviatie de sept si un chist maxilar sinusal drept de 20 mm, formatiune cu semnal de tip lichidian. am facut tratament cu de toate, ma doare capul rau de tot, cu tot cu ochii. as putea rezolva problemele mele doar prin punctie sau trebuie operatie, medicul orl la care am fost mi-a recomandat operatia. cat este durata operatiei si daca se pot face in acelasi timp si cea de sept cat de chist ?
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •