sinuzita cronica

22-05-2013
mihay31
Nu este medic/terapeut
mihay31
As dori si eu sa stiu ce tratament sa fac pentru ca nu stiu cum sa mai scap de aceasta boala.
Am fost diagnosticat cu o sinuzita cronica(maxilara-etmoidala-sfenoidala si frontala)+hipertrofia cornetelor nazale inferioare+chist maxilar in sinusul maxilar drept
am urmatoarele simptome:
-nu pot sa respir decat pe o nara si pe aia foarte putin
-imi curge nasul
-imi curge infectie prin spatele nasului si a junge in gura
-gatu umflat si dureri in zona gatului
-infectie in gat si ganglioni limfatici mariti si parca sunt din ce in ce mai multe galme in gat
-ma doare urechea si imi trosneste cand suflu nasu
-imi curge urechea
-dureri la radacina nasului si in jurul orbitelor si ceafa
3 comentarii
0
22-05-2013, ora 14:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul corect si complet se face cu INTERNARE in clinica ORL.. spital Universitar
acolo medicul decide ce e mai important si poate sa rezolve toate problemele
nasul trebuei operat deviatia de sept sau hipertyrofia cornetelor
pentru sinuzita se fac punctii sau operatie endoscopica
urechea se trateaza sau daca este perforatie de timpan si e o supuratie veche care a ajuns la mastoida. se opereaza si urechea
0
04-11-2013, ora 22:13
adrian1986plo
Nu este medic/terapeut
adrian1986plo
Buna seara, de aproximativ 6-7 luni am sesizat o secretie urat mirositoare pe nara stanga si dureri ale gatului la inghitire, m am dus la stomatolog ptr ca am crezut ca e de la masea, mi a pus tratament la ea, la scos si tot asa de 6 ori, dupa care stomatologul mi a spus ca trebuie scoasa maseaua ca infectia e prea mare, am acceptat, mi a scoso si surpriza secretia nu a disparut, dupa aceste 6-7luni m am dus la ORL mi a spus ca am sinuzita cronica pe partea stanga si sa fac o radiografie a sinusilor, la radiografie mi a iesit : OPACIFIERE INTENSA RELATIV OMOGENA SINUS MAXILAR STANGA, USOARA DEVIATIE SEPT NAZAL., doctorul ORL mi a prescris AVELOX 400mg, sinupret, nasic, claritine, tantum verde.Am inceput tratamentul de 2 zile, azi la consult mi a facut si o punctie maxilara, mi a scos mult puroi, urmand ca peste 2 zile sa mai imi faca una. Existe sanse sa scap fara operatie chirurgicala? care sunt sansele ? VA MULTUMESC MULT, sunt foarte speriat :(
A
0
05-11-2013, ora 11:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este sinuzita odontogena
se continue cu punctii sinusale..
dacanu da rezultate se opereaza la maxilo-facial
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •