sinuzita cronica + hipertrofie cornete nazale inferioare

12-10-2010
cokebottle
Nu este medic/terapeut
cokebottle
Salutare,
De mai multi ani sufar de o sinuzita cronica maxilara stanga. De-a lungul timpului pe langa punctii, am folosit Augumentin, Amoxicilina, Oxacilina, Doxicilina, pinosol, bixtonim, sinupret, nazomer, nasodren etc. Am avut ameliorari (in special de la Augumentin de 1000mg, mi-a afectat si stomacul) dar niciodata nu am scapat de problema.
De curand am facut un CT. diagnosticul medicului radiolog a fost:
"Acumulari de material cu densitati de tesut moale ce tapeteaza parcelar peretii sinusurilor maxilare si ocupa cateva celule etmoidale bilateral. Deviatia septului nazal. Hipertrofia cornetului nazal inferior stang".
Diagnosticul medicului ORL (dl. Theodor Valentin Medlife) a fost ca nu sufar de nici o sinuzita momentan cum se putea observa intr-o radiografie din Dec.2009 unde se vedeau observa depuneri in partea stanga, si mi-a prescris Nasomer si Avamys ptr o posibila rinita alergica.
Intrebarile mele ar fi:
Se poate opera deviatia de sept altfel decat cu dalta si ciocanul?
Hipertrofia cornetelor poate sa fie cauza infectiei sinusurilor mai ales in sezonul rece, cu secretii..?
Cu ce naiba sa-mi rezolv problema, sa nu mai am in permanenta stare de raceala?

Multumesc Anticipat
Astept Raspunsul Dumneavoastra.
ps. eventuale recomadari de medici ORL in Buc.
1 comentarii
0
12-10-2010, ora 21:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.o sinuzita tratata corect poate sa fie vindecata. asa ca rezultatul de la CT nu este de mirare.
2. NU toate deviatiile de sept vazute la CT.. trebuiesc operate..
daca ai fost la ORL.. ai facut si punctii si NU au spus medicii atunci ca aideviatie si trebuie operata.. Inseamna ca deviatiea NU este majora.. si nu o sa inbunatateasca mult respiratia nazala chear daca o operezi.
3. posibil respiratia sa fie ingreunata din cauza cornetelor nazale.
Numai un medic ORL.. care o sa stea cu CT in mana.. si o sa se uite in nas..
o sa..ti spuna ce este mai important de facut acum, septul sau cornetele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.