sinuzita - baietel de 7 ani

06-02-2010
costin2000
Nu este medic/terapeut
costin2000
Am un baietel de 7ani si 4 luni, in urma cu 2 saptamini a inceput sa spuna ca il doare capul, am mers la ORL, i sa facut radiografie si a fost diagnosticat cu rinosinuzita.I sa prescris unasyn, betabioptal si claritine. Dupa 4 zile am revenit la cabinet deoarece acuza dureri de cap. I sa inlocuit tratamentul cu gentamicina krka 40mg/1ml la 12 ore, claritine si betabioptal. Azi a terminat cele 10 fiole de gentamicina dar in continuare acuza dureri in zona frunti. Mentionez ca in Mai anul trecut a avut pentru prima data sinuzita, de atunci pina acum nu a mai avut. Doresc si sfatul dumneavoastra. Multumesc anticipat
4 comentarii
0
07-02-2010, ora 08:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am mari dubii ce e vorba de sinuzita!.
mergeti la Un medic neurolog. al un medic Oftalmolog.. si cred ca este cazul sa mergeti la alt medic ORL. !!
imi scrieti rezultatele -*


(*modificat de administrator)
0
03-03-2012, ora 08:32
floryna ungureanu
Nu este medic/terapeut
floryna ungureanu
Buna ziua! anul trecut am fost op de dev de sept nazal pt ca prezentam aceasta dev si secretii pe int gatului purulente! Problema nu sa rezolvat! Am facut tomograf de siusuri si rez este ; ingrosari de mucoase la nivel de sinusuri maxilare cu spect polipoid ce asociaza obstruare de ostiumuri bilateral; colectie lichidiana dispusa in sinus max dr. ; minime ingrosari de mucoase in celulele etmoidale stg ; radacinile molarilor situati in sinusuri maxilare; status postoperator cu rezectie de cornete nazale inf si mijlocii ; concha bulosa la nivel cornetului nazal sup stg ; sept nazal osos deviat cu concavitate pe stg. Am fost la un chirurg de oromaifaciala si a precizat sa rezolv plombele de pe molarii de pe dr si apoi sa ma opereze clasic cu incizie pe dr de sinuzita max. Va rog sa ma sfatuiti daca sa merg sa ma opereze un medic de orl si daca se poate face endoscopic? SUNT foarte confuza iar nenorocitele de secretii ma deranjeaza enorm cat si durerea in juru ochilor si max. Tratam cu antibiotic, aerosoli nu dau rez. Nu inteleg de ce apare la tomograf ca am devt de sept in continuare ! am fost operata de dr Cezara de la Coltea! VA ROG MULT LAMURITI-MA SI SUNETI-MI OPINIA DVS!
0
03-03-2012, ora 08:36
floryna ungureanu
Nu este medic/terapeut
floryna ungureanu
AM UITAT SA PRECIZEZ CA AM FOST OPERATA PE BAZA RADIOGRAFIILOR 2 DE ACEASTA DEV DE SEPT SI NU ARATAU SINUZITA DAR DURERILE ERAU SI ATUNCI!
0
03-03-2012, ora 12:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
laoperatia de deviatie de sept.. NU se inlatura niciodata tot septul nazal ( el sustine piramida nazala.. si daca este scos tot.. cade varflul nasului in jos)
se inlatura numia portiunile de sept.. care deranjeaza respiratia.. asa ca ce mai apre pe radiografii sunt unele portiuni care nu deranjeaza resiratia
IN rest NU pot sa decid de la distanta ce e mai bine
1 Ar trebui rezolvat initial problema cu radacina molarilor.. daca ele sunt problema
2 daca e vorba de o polipoza sinusala e mai bine sa se rezolve la ORL.. endoscopic
3 se poate deasemenea de rezolvat clasic sinusul drept.. si endoscopic cel stang
Clarificati initial daca radacina molarilor pun problema si dupa aceia mergeti la ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: