sinuzita

09-07-2015
x-treme
Nu este medic/terapeut
x-treme
buna ziua,

va scriu si eu cateva detalii despre pb mea, in speranta ca voi primi ceva indrumare (voi incerca sa ofer cat mai multe detalii)
sunt in Franta din Martie - in Mai am avut sinuzita maxilara dreapta (dureri moderate ca intensitate ce se lasau pe partea dreapta a gatului, senzatie de presiune in zona din dreapta nasului - sub ochiul drept) - in urma unui consult aici, am luat Amoxicilina 1g dizolvabila in apa (de 3 ori pe zi) - Nasonex (2 pufuri per nara de 2 ori pe zi) si Paracetamol 1g. tratamentul trebuia luat 10 zile, insa am intrerupt tratamentul dupa cea de-a 5-a zi (durerile maxilare au disparut complet dupa a 3-a zi de tratament, insa ins chimb s-a instalat o raceala cu secretii nazale care m-a tinut cam 10 zile ulterior) fiindca limba mi se inrosise foarte rau si o simteam ca si cum as fi consumat ceva picant, incepusem sa am diaree iar pe penis mi-au aparut cateva pete rosii (pentru care am urmat ulterior tratament cu Econazole 1% aplicari dimineata si seara - rezolvand problema) - problema cu limba am rezolvat-o prin consumarea a mai multe lichide decat obisnuiam (apa + ceai de musetel, ceai de galbenele si Hepatil) regim o sapt (fara zahar, bauturi carbogazoase - in schimb multe salate, grapefruit si usturoi) si gargara cu apa + bicarbonat de sodiu. - singurul lucru e ca momentan pare ceva cam incarcata catre baza.
acum la inceputul lui Iulie am inceput sa resimt dureri si presiune la baza nasului, aproape de ochiul drept, dureri care s-au extins cu timpul deasupra spatiului dintre sprancene si catre spranceana dreapta (durerea ma lasa aproximativ 18h dupa ce luam Parasinus, dupa care reaparea) - am fost la un alt medic care mi-a pus diagnostic de sinuzita frontala si mi-a prescris Levofloxacina 500mg (1 pe zi timp de 8 zile), Rhinofluimucil (2 pufuri per nara de 4 ori pe zi timp de 5 zile), Carbocisteina (3 linguri pe zi timp de 7 zile) + Paracetamol 1g
de cat timp sunt aici nu mi s-a facut o antibiograma si nici radiografie la sinusuri (sistemul francez e aiurea, dar nu intru in detalii)
intrebarea mea e daca este ok noul tratament oferit - ma gandesc ca e posibil sa suport mai bine Levofloxacina din moment ce nu contine penicilina si nu voi mai avea efectele descrise anterior, insa nu stiu daca va afea acelasi efect curativ asupra sinuzitei - peste 20 zile ma intorc in tara unde vreau sa fac si antibiograma si radiografie si nu stiu daca pot rezista pana atunci...

alte mentiuni:
- din Mai (cel putin de atunci am observat asta - e posibil sa fie mai demult) - am secretie post-nazala, pe faringe, nu am senzatie de expectorare, nu tusesc, nu ma deranjeaza nimic, doar ca de fiecare data cand ma uit in gat vad o substanta ce se scurge pe gat, venind din spatele omuletului - dupa ce fac gargara reusesc sa scuip acea substanta si culoarea este verzuliu-galbuie, destul de consistenta.
- am deviatie de sept - pe partea dreapta respir cu dificultate (asta am observat anul trecut dupa ce am avut o luna in care stranutam foarte des) - dar in rest respir doar pe nas)
- in fiecare dimineata ma tresc cu o senzatie uscata in gura si un gust nu tocmai ok, sunt nevoit sa scuip de cateva ori.
- in locul in care lucrez si traiesc exista permanent aer conditionat
- in toata aceasta perioada temperatura corpului am avut-o constant sub 37.
- am 29 ani - 70kg - tensiune normala (ultima oara 126)

sper ca am oferit suficiente detalii - daca nu chiar prea multe
va rog cateva sfaturi si va multumesc anticipat.
6 comentarii
0
12-07-2015, ora 12:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca antibioticele nu prea isi fac efectul..
pot sa ma gandesc la o sinuzita Odontogena.. din cauza unei infecti dentare de sus de sub sinus.
este obligatriu consult stomatologie cu radiografii la radacina dintilor de sus de sub sinus
2. daca la stomatolog nu este nimic.. cauza este acea devatie de sept si trebuei sa reveniti in tara pentru rezolvarea sinuzitei si operatie de deviatie de sept
0
12-07-2015, ora 18:32
x-treme
Nu este medic/terapeut
x-treme
va multumesc frumos pentru raspuns...
iau de 4 zile tratamentul cu Levofloxacina si durerea a disparut, nu mai sunt nevoit la momentul de fata sa folosesc paracetamol... cred ca intr-o oarecare masura isi face efectul, insa secretia pe faringe inca exista, acea substanta curge incontinuu - pare alba cand ma uit cu lanterna in gat, dar la expectorare e verzulie...

pe deasupra de ceva timp am momente cand imi apar mici petesii nedureroase pe suprafata interioara a buzei inferioare sau pe partea interioara a obrajilor (cum ar fi rezultatul unor vase de sange care se sparg - niciodata in acelasi loc... trec si apoi apar in alt loc la interval de timp mai mic sau mai mare) iar de cand iau noul antibiotic mi-au aparut si pe palatin 4 astfel de pete rosii dintre care una e deja pe trecute... aveti idee ce-ar putea reprezenta asta?

multumesc enorm.
0
13-07-2015, ora 22:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fragilitata capilara arata o problema a ficatului
sau lipsa de vit C, rutina... care intra in componenta peretelui vasului sangvin
0
07-08-2015, ora 08:20
x-treme
Nu este medic/terapeut
x-treme
revin cu o actualizare asupra situatiei mele
am revenit in tara, am facut deja un CT si antibiograma (doar la CT am primit raspuns momentan, la antibiograma mai dureaza) si suna cam asa
- deviatie de sept spre dreapta 8mm
- marcata hipertrofie a mucoasei sinusului maxilar drept (7-9mm) ce ocupa aproape in intregime cavitatea sinusala si mica acumulare fluida centrala
- moderata hipertrofie a mucoasei sinusului frontal drept, fara nivel de fluid
- acumulari semifluide la nivelul celulelor etmoidala drepte
- fara acumulari patologice la nivelul celulelor mastoidiene, urechii medii si sinusului sfenoidal
CONCLUZIE: sinuzita fronto-etmoido-maxilara dreapta, cronica, acutizata.

peste 2 zile merg sa-mi fac si o radiografie panoramica ca sa vad daca nu cumva e o cauza dentara.

mi s-a prescris Zinnat (1 la 12 ore timp de 7 zile) + Aerius (1 seara) si sa revin pentru o radiografie sinusuri peste o sapt - iar daca nu merge cu varianta asta de tratament sa incerc operatie (lucru la care n-as fi vrut sa ajung)

cateva intrebari as avea:
- problemele pe care se pare ca le-as avea credeti ca ar putea avea rezolvare doar cu tratament antibiotic?
- alaturi de tratamentul cu antibiotic ar ajuta sa apelez si la alte metode suplimentare (gen compresii cu bitter suedez sau hrean ori folosirea propolisului crud)?
- mai am 2 luni jumate de contract in strainatate si trebuie sa ma reintorc peste 10 zile acolo - daca intr-adevar ar fi cazul de o operatie, credeti ca se poate amana in cazul de fata pana ce revin in Romania?

ma intereseaza sincer si opinia dumneavoastra. va multumesc frumos.
0
24-08-2015, ora 08:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca este si infectie dentara o sa ajungi la interventie clasica
daca nu este infectie dentara se recomanda interventie endoscopica pe sinusuri
0
28-08-2015, ora 17:37
x-treme
Nu este medic/terapeut
x-treme
am facut antibiograma de 2 ori si rezultatele au fost ambele negative
radiografia panoramica dentara a indicat faptul ca problema pleca/era intretinuta de o infectie a molarului 2 superior - asa ca am fost la dentist si am rezolvat asta.

tratamentul cu Zinnat l-am urmat timp de 2 saptamani (l-am terminat acum o saptamana)
observatii: secretia post-nazala pe care o aveam de 3 luni a disparut complet, iar cand se intampla sa suflu nasul mucusul este incolor. mirosul fetid de asemenea a disparut, durerile de cap de asemenea.

sunt din nou in strainatate acum pentru 2 luni si din pacate nu pot face o radiografie ca sa vad daca s-a schimbat ceva si in situatia sinusurilor, insa pot spune ca ma simt ca si cum n-as fi avut vreodata problema asta. sincer sper sa se rezolve altfel decat prin interventii si sa nu recidiveze...

multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra de pana acum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •