sinuzita

09-05-2015
mariusa
Nu este medic/terapeut
mariusa
Buna ziua, in luna ianuarie a acestui an am facut o sinuzita destul de urata. Am luat antibiotic o saptamana si parea ca totul este in regula. Singurul lucru care ma mai deranja era faptul ca nara stanga imi era infundata tot timpul drept urmare am inceput sa folosesc spray pt nas Sudafed. La palpare ma durea arcada stanga. De vreo luna am inceput sa elimin secretiile purulente, in special dimineata, dupa trezire, numai din nara stanga (se pare ca pe partea stanga a fost localizata sinuzita). Nu mai am dureri in arcada stanga insa nu stiu ce sa mai fac deoarece nara stanga este tot infundata - in special noaptea - si nu as mai dori sa mai folosesc spray, deoarece se pare ca da dependenta. Oare ar mai trebui sa iau antibiotice? Doresc sa mentionez ca nu locuiesc in Romania iar aici actul medical este sub orice critica. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc mult pentru amabilitate. Am uitata sa mentionez ca folosesc frecvent un spray cu apa de mare care se numeste Sterimar insa nu prea imi este de folos. Va multumesc inca o data.
1 comentarii
0
11-05-2015, ora 11:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai probabil este vorba de o sinuzita Odontogena.. provocata de o infectie dentara de sus de sub sinus neglijata
sinuzita a fost trata incorect si acum se complica situatia
Obligatoriu
radiografie SAF
consult Stomatologie
consult ORL.. cu ambele rezultate pentru a decide daca se mai poate trata prin punctii sinusale sau se ajunge la operatie pe sinus la maxilo-facial
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •