sinuzita

09-10-2011
mengher.camelia
Nu este medic/terapeut
mengher.camelia
Buna ziua, numele meu este Mengher Camelia si va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns.In urma cu 3 luni am inceput sa imi pierd simtul mirosului apoi treptat cel al gustului, in nas ramanandumi un fel de miros urat si acelasi ptr orice bagam in gura. M-am prezentat la un control ORL si am fost diagnosticata cu sinuzita cronica maxilara dr. si etmoidala bilaterala dupa ce am facut o tomografie.O data cu acest diagnostic am fost trecuta pe un tratament cu Prednisonpe care il fac de 14 zile.Maine ar fi ultima zi.Dar nu mi-a revenit mirosul.Gustul in schimb mi-a revenit desi este usor modificat de la realitate.As dori sa stiu daca exista sanse de vindecare a acestor simptome fara o interventie chirurgicala.Mentionez ca respir normal si nu am nici un fel de alte simptome in afara de pierderea mirosului.Va multumesc
1 comentarii
0
09-10-2011, ora 12:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.sInuzita maxilara si etmoidala.. diagnosticata la tomograf.. vorbeste despre un proces supurativ ascuns.. cel mai probebil de origine odontogena ( de la radacina unui dinte de sus de sub sinus)
NU va imbatati cu apa rece si nu sperati ca o sa treaca asa, acel proces o sa mai stagneze putin si o sa explodeze cu o complicatie intraoculara sau intracerebrala
trebuie sa mergeti la stomatolog sa faceti radiografie la radacina dintilor de sus.. sa cautati origine a acelei sinuzite
2 pierderea de miros si gust.. este deja o complicatie a acestei sinuzite
saup oate fi cosecinta unei probleme neurologice
consultai si un medic neurolog pentru aceste simptome
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.