sinuzita

25-03-2009
ramona gazdac
Nu este medic/terapeut
ramona gazdac
Ma numesc Ramona si sint din Bistrita. De vreo3 ani am sinuzita si nu mai reusesc sa scap de ea.De1 luna de zile am nascut si ma intereseaza daca se poate face ceva in legatura cu sinuzita asta. Am facut si 8 sedinte de laser terapie +1 flacon de Mercurius 200.As vrea sa stiu ce altceva se mai poate face pentru ca nu mai suport durerea asta continua de cap.Mentionez ca alaptez inca. Va multumesc
180 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›
0
28-03-2009, ora 20:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cine a pus diagnosticul de sinuzita?
decare sinuzita aveti?
cum suna rezultatul la radiografia SAF.. sau la CT ?
sunt 10 de boli care dau dureri de cap..
sunteti sigurea ca e sinuzita>?
aveti nas infundat? secretii purulente din nas?
0
28-04-2009, ora 13:26
ududoim
Nu este medic/terapeut
ududoim
Buna ziua, ma numesc Mirela si sunt din bucuresti.Am si eu o intrebare, am fost diagnosticata in urma unui CT cu sinuzita sfenoidala si nu stiu daca tratamentul este cel adecvat: augmentin 1cp la 12 ore si nasomex 4 puf/zi. Am citit pe forum destule despre acest gen de sinuzite si sunt se pare destul de periculoase, tratamentul este cel coresct sau medicul orl la care am fost a tratat problema cu usurinta?
0
28-04-2009, ora 13:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
a. sinusul sfenoidal are o asezare anatomica nu tocmai accesibila...
tratamentul este corect
dar eu mai recomand si tratament local.. care ajuta mult la drenajul secretiilor.
Aerosoli cu ACC + dexametazona
sau Inhalatii Cu ceai de musetel + INhalant.
dupa care se fac spalaturi nazale cu acel ceai !
dupa ce termini antibioticul o sa ei 10 zile sinupret 2 la 8 ore !
0
28-04-2009, ora 14:08
ududoim
Nu este medic/terapeut
ududoim
Buna ziua din nou, multumesc dl doctor pentru raspunsul prompt. Mai am o singura nelamurire, la CT acumularea de lichid din sinusul sfenoidal este de 1.5 cm si nu este calcefiata(aspect lichidian asa scrie in CT) am vreo sansa doar cu tratament medicamentos sa scap de marea mea problema?(tin sa precizez ca fac tratamente de 5 luni pt diverse boli din sfera orl deoarece eu ma plang doar de mucozitati vascoase in gat care imi dau o senzatie de corp strain si nicidecum de dureri de cap sau alte simptome care le are sinuzita) Tratamentul cu augmentin trebuie sa il iau 12 zile dupa care revin la control. Multumesc din suflet si multa sanatate la toata lumea.
0
28-04-2009, ora 14:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bine ca este lichid. sunt sanse mari se dreneze !
0
02-05-2009, ora 17:30
vica71
Nu este medic/terapeut
vica71
Am 37 de ani, asistent medical in Husi, de 4 luni de zile ma confrunt cu un vertij, tinitus, motiv pentru care nu-mi pot desfasura activitatea cotidiana.Am facut CT fara substanta, deaoarece sunt o persoana polialergica si am pansinuzita sfeno-etmoido-maxilara bilaterala si frontala dreapta.Urmez tratament cu betaserc 8mg la 8 ore, dar nu vad nici o ameliorare.Nasul imi este infundat, nu am secretii si dureri suportabile in zona fruntii si ochilor.Am incercat sa iau celebrex si augmentin, dar ameteam mai tare si ma durea stomacul.Ce ma sfatuiti?Nu mai rezist!
0
04-05-2009, ora 21:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pan sinuzita.. este un diagnostic grav.. si Betasercul.. nu are nici un efect.. daca vertijul este din cauza sinuzitei!
Betasercul ajuta la problemele de circulatie!
Trebue urgent sa va internati in clinica ORL.. la Iasi. sp.Recuperare
pentru investigatii si tratamentul aceste sinuzite!
0
04-05-2009, ora 21:49
vica71
Nu este medic/terapeut
vica71
Pansinuzita poate da vertij, stare de slabiciune, anorexie? Nu fac febra nu am dureri la nivelul maxilarelor si nu prezint secretie nazala.Poate fi ceva legat de alergia mea la subst. iritante din spital?Mentionez ca folosesc la nevoie "SIMBICORT Spray".Medicul neurolog Moldovanu din Iasi, Cel care mi-a facut CT-ul la Theoclinic VASLUI pentru pansinuzita mi-a prescris:-Betaserc, Vitamina B1+B6 Im, Spectrum SI CELEBREX ! Celebrex am luat numai 2 zile pentru ca au aparut probleme digestive.Cu ce m-as putea trata ambulatoriu? Va multumesc pentru amabilitate.
0
04-05-2009, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa spun nimic.. pana nu vad acel CT.
si ce fel de sinuzita este.
daca intardevar toate sinusulrile sunt pline cu puroi.. si nu dreneaza.. se face o presiune pe os...care poate provoca cefalee.. si din cauza absorbtiei.. toxinelor in sange... aveti si intoxicatia care duce la vertij!
NU.. inteleg.. cuim au pus asa diagnostic de Pansinuzita si NU au insistat sa mergeti la ORL !???
0
11-05-2009, ora 21:07
ana y mariana
Nu este medic/terapeut
ana y mariana
va rog sa-mi spuneti care sunt analizele care se fac pt a pune diagnosticul de sinuzita de orice fel. eu sufar de ceva timp de sinuzita si racesc des. am fost la medicul de familie dar imi da acelasi tratament care doar imi amelioreaza starea si imi trece cam greu raceala (cam 3-4 sapt), acum ma simt bine, dar ma doare capul deasupra sprancenelor, in spatele ochilor (stangul mai ales) si sub ochi in spatele pometilor (stanga mai ales); am nasul infundat si nu pot respira bine in special noaptea. am dureri de cap suportabile. nu am facut nici o analiza in acest sens. as dori sa aflu care sunt analizele cele mai clare in diagnosticarea sinuzitei.
0
11-05-2009, ora 21:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. se face o Radiografie SAF !
2. cu aceasta radiografie se merge la ORL !
3. in caz ca nu este o sinuzita si durerile frontale persista.. se face un consult OFTALMOLOGIC.. si problemele oculare duc la dureri de cap in regiunea frontala !
Deasemenea anemia, tensiunea arteriala mica, cervicoartroza...si unele probleme gastrice dau dureri frontale !
0
20-05-2009, ora 11:27
ududoim
Nu este medic/terapeut
ududoim
buna ziua, v-am scris eu acum ceva timp in legatura cu sinuzita sfenoidala.Am facut tratament cu augmentin 12 zile si nasonex dupa care mi-ati recomandat sa fac inhalatii si sa iau sinupret, inhalatii am facut dar sinupret nu am luat( am fost plecata si nu am putut face tratamentul) dar intre timp am fost la dr si mi-a focut o injectie in cornete(cred!) cu diprofos( nu stiu daca am scris bine) si mi-a zis sa mai iau aerius 1/zi timp de 14 zile dupa care sa revin la control.Problema este ca ceva se simte( nu mai sunt mucozitatile asa uscate de le simt ca un corp strin in gat, sunt mai lichide) dar de trecut nu prea trec asa ca revin cu intrebarea mea: acum mai pot sa fac inhalatii cu acc si sa iau sinupret sau este prea tarziu?Multumesc mult si multa sanatate la toata lumea!
0
20-05-2009, ora 14:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e tarziu.
poti face tratamentul complet.. 10 zile !
0
23-05-2009, ora 10:24
vica71
Nu este medic/terapeut
vica71
Buna ziua am trimis un e mail cu pozele de la CT! ati putut sa le vedeti? link aici de descarcare apasati mai jos dupa 5 sec pe Download de la Evolva Link aici http://fisierulmeu.ro/38DIFPIH3O6S/Pozele-rar.html
0
07-06-2009, ora 00:01
profu2009
Nu este medic/terapeut
profu2009
Buna ziua.

Am o problema de cativa ani. Am o tuse cu secretie albicioasa in gat in general dupa ce mananc. Am senzatia de nas infundat, si mai nou, o durere in ceafa. In general ma simt obosit. Toate analizele de sange mi-au iesit bine. Am fost la diversi medici ORL si mi-au pus diverse dignostice: rinozinuzita, alergie. Am facut tratamente cu aerius, antibiotice (amoxacilina, lekoklar), dar fara rezultat. Am facut aerosoli si spalaturi cu apa sarata.Ati putea sa imi dati un diagnostic? Pot sa va trimit tomografia ?
0
07-06-2009, ora 09:51
vica71
Nu este medic/terapeut
vica71
SIncer nu se poate! Doar daca te duci la domnul doctor vei rezolva! Eu am incercat dar nu se poate
!
1
07-06-2009, ora 20:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu se poate pune un diagnostic fara sa te vad.
0
17-07-2009, ora 16:19
ramona campan
Nu este medic/terapeut
ramona campan
am nevoie de ajutor !! in urma unui ct am primit diagnosticul de SINUSITA SFENOIDALA PARAMEDIANA STANGA. medicul orl-ist care ma consultat a spus ca nu exista nici un tratament medicamentos care sa aiba efect doar chirurgical si mi-a recomantat sa merg la cluj pt operatie (eu fiind din arad) .As vrea sa stiu daca chiar nu exista nici un tratament medicamentos care sa aiba efect.Mentionez faptul ca am si rinita alergica si deabea mai respir pe o nara iar cealalta e mai tot timpul blocata.As vrea sa stiu cat costa interventia chirurgicala.
rezultzt ct " Acumulare parafluida ce ocupa 1/2 din sinusul sfenoidal paramedian stanga.
0
20-07-2009, ora 07:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa intelegeti.. de ce NU are efect tratamentul medicamentos.. descideti un atlas de anatomie..
Pozitia lui anatomica este in asa fel ca nu are cum sa dreneze lichidul din el!
Clujul este o alegere Buna!
au o clinica de endoscopie foarte bine pusa la punct si cu multa aexperienta in asa gen de interventii!
0
20-07-2009, ora 15:58
ramona campan
Nu este medic/terapeut
ramona campan
va multumesc pt mult pt raspuns !
Va rog frumos daca se poate sa imi prescrieti un tratament medicamentos pt ca am un copil de doi ani pe care nu as avea cu cine sa il las o perioada mai lunga de timp.mai sunt si somera si nu stiu cat costa o astfel de operatie.va multumesc anticipat
0
01-08-2009, ora 17:28
goldangel
Nu este medic/terapeut
goldangel
buna ziua.am o mare rugaminte la d-voastra.sotul meu cred ca sufera de cativa ani de sinuzita si a fost pe la diversi medici sa ii faca un control sa vada ce are de il doare capul(mentionez ca il doare tot timpul doar deasupra arcadei drepte si urechea dreapta)durerea se manifesta la interval de 2-3 saptamani.si nici un doctor nu l-a bagat in seama.au spus ca pt sinuzita trebuie sa acuze dureri mai mari ca sa il controleze.si-a facut si radiografie si nimic.ma puteti ajuta ?cu ce poate lua ca sa nu il mai doara capul?

va multumesc anticipat
0
02-08-2009, ora 21:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue investigat complet.. si dupa aceia de tratat !
faceti un consult la oftalmologie( + Fundul de ochi)
consult la balneologie( coloana cervicala)
consult la neurologie( neuralgie de n.trigemen)
consult la stomatologie.. rezolvat toate cariile!
0
11-08-2009, ora 09:27
profu2009
Nu este medic/terapeut
profu2009
Buna ziua.

Dupa cum v-am mai scris, am o secretie albicioasa in gat dupa ce mananc. Am facut tomografie la cap si nu a gasit puroi.
Am mai facut si urmatoarele analize:
VSH - 10
ASLO - 250

si homoleucograma cu urmatoarele valori:

Nr celule albe - 8.12
- neutrofile-62.60%
- limfocite- 26.10%
- monocite- 9.23%
- eosinofile- 1.04%
- basofile- 1.05%
nr neutrofile-5.08
nr limfocite-2.12
nr monocite-0.75
nr eusinofile-0.08
nr basofile - 0.09
nr celule rosii- 4.79
hemoglobina - 14.80gdL
hematocrit-43.50%
volum mediu eritrocitar-90.90fL
cant. hemoglobina medie-30.80pg
conc.Hb.Eritrocitara medie-33.90g/dL
latime distrib.Eritrocit.-15.30%
trombocite-214
volum mediu trombocitar-8.14fL
trombocrit-0.17%
latime distrib.Trombocit.-18.70

E posibil sa am puroi in gat? Trebuie sa fac si alte analize, eventual o tomografie la gat?

Multumesc
0
11-08-2009, ora 13:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa faci un consult la Gastrologie!
0
17-08-2009, ora 15:52
Bianca1618
Nu este medic/terapeut
Bianca1618
Buna ziua,

Am si eu o problema de 4 ani, am dureri f mari incepand de la omoplati, ochii, si dureri f mari de cap, intre ochi. Am si scurgeri nazale in momentul in care schimb temperatura. Obisnuiesc sa iau 2 paracetamoale/zi si odata ce ma invelesc in jurul capului, durerile se amelioreaza.Am senzatia de greutate in zona capului.
Credeti ca e vb de sinuzita sau spondiloza?
Ast raspunsul d-voastra.

Multumesc mult!
0
18-08-2009, ora 10:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inclin spre spondiloza.
va recomand sa incetati cu tratamentele simptomatice cu paracetamol... nu faceti nimic bun.. nici ficatului nici bolii in sine.
pur si simplu inlaturati durerea si amanati deznodamantul bolii.
mergeti la reumatologie si neurologie pentru investigatii!
0
09-09-2009, ora 12:35
dan66
Nu este medic/terapeut
dan66
Buna ziua ,
A-si dori sa-mi spuneti daca o sinuzita veche netratata poate fi cauza unei nevrite optice retrobulbare. Toate analizele pentru o eventuala scleroza multipla infirma aceasta boala.va multumesc
0
09-09-2009, ora 22:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sinusul maxilar.. are contact direct cu globul ocular.
o sinuzita pote provoca multe complicatii oculare, locale. dar nu retrobulbare.9 bulbul se afla in cutia craniana unde infectiea de la sinus nu ajunge)
0
11-09-2009, ora 17:39
ovidiu82
Nu este medic/terapeut
ovidiu82
Buna ziua,

In urma cu 2 luni am inceput sa am ameteli (parca tot se misca/departa de mine, nu vertij) si parca ma lasau genunchii, senzatie de lesin.

Dupa multe controale medicale:
Cardiologie - ok
Interne ( analiza sange) - analize perfecte
Pleumologie (radiografie pulmonara) - ok - medicul spunea sa nu fie o spondiloza cervicala.
Oftalmologie - Examen de fund de ochi - ok, presiune oculara 20- la limita, nu necesit ochelari de vedere.

am ajuns la Neurologie unde am primit tratament cu Tanakan + Betaserc + programare pt CT

Rezultat CT: Sinuzita sfenoidala stanga.
poze: http://img406.imageshack.us/gal.php?g=34391943.jpg

am ajus la ORL unde in urma unei endoscopii in care se vedea cum curge puroi,
am primit tratament cu Zinnat, Aerius, Nasonex, Vibrocil (iau in continuare si Tanakan cu Betaserc).

Mai trebuie sa urmez tratamentul 2 saptamani, dupa care sa fac un RMN in care daca mai apare sinuzita sa merg la Cluj /Targu Mures/Bucuresti sa fac operatie (rec medicului ORL).

Vreau sa spun ca nu am prezentat decat simtomele descrise la inceput (fara dureri de cap, si fara sa-mi curga nasul).

Poate aceasta sinuzita sa fie cea care-mi da starile de ameteala?
In urma tratamentului/operatiei o sa-mi treaca?

Multumesc.
0
12-09-2009, ora 21:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. poate sinuzita sa dea asa complicatii. si medicul tau ORL. are perfecta dreptate.
Adaugă un comentariu / răspuns
180 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Sinuzita
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •