Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

sinuzita

164 comentarii 1 2 3 4 5 6
08-09-2011, ora 10:34
Autor: joey
Multumesc pentru promptitudine. Nu e raspunsul la care ma asteptam sincer sa fiu dar o sa am in vdere si varianta asta. Trebuie sa gasesc pe cineva sa inteleaga problema, ca daca ma duc la gastro si ii zic medicului ca am sinuzita ma da afara urgent. Poate imi puteti recomanda aici sau pe privat pe cineva. Ah, am uitat sa mentionez ca am facut in 2009 o endoscopie(groaznica procedura!!) si nu a gasit nimic in neregula cu stomacul meu doar un usor reflux pentru care am primit tratament.
08-09-2011, ora 10:44
Autor: fvaleriu | Dr. Flueraru Valeriu - ORL - Otorinolaringologie, Pascani
acel ( usor ) reflux.. prin acidula gastric.. irita faringele si duce la foarmarea mucusului in faringe...
elimini produsele acide, acre..din alimentatie.
eviti colorantii artificiali s i condimentele.. care sunt alergene...
IN rest citesti ce am mai postat aici despre aerosoli, inhalatii, spalaturi nazale, gargara si aromoterapie...
o sa te ajute mult
08-09-2011, ora 12:27
Autor: andada27
Va multumesc frumos pentru raspuns. Unul din medicii la care am fost la control mi-a spus ca am deviatie de sept care ar trebui operata, insa celalalt mi-a spus ca am o usoara deviatie de sept si ca nu e necesar sa o operez.
Acea stare subfebrila de care am mentionat, ar putea fi de la sinuzita?
17-09-2011, ora 11:12
Autor: sorins
buna ziua domnule doctor
eu v-am mai spus...am ceva probleme cu o rinosinuzita cronica..si polipoasa.iar dumneavoastra m-ati indrumat spre operatie...si apoi sa am grija la alergeniii alimentari. Mi-ati putea spune mai multe despre acesti alergeni alimentari?...unde as gasi mai multe informatii..care sunt...si daca din cauza lor acea polipoza ar putea recidiva
Va multumesc mult. O zi buna.
17-09-2011, ora 20:41
cauti pe google..
alergeni alimntari
( coloranti artificiali, condimente, euri, galbenus ou, ciocolata, capsuni..s.a)
18-09-2011, ora 16:59
Autor: sorins
ok..va multumesc mult
o sa ma interesez despre ce este vorba
oricum am sa iau legatura si cu un homeopat pentru un tratament pentru intarirea imunitatii.am auzit ca si asta e o cauza pentru acea sinuzita polipoasa.si sper ca prin controale.medicamente si o alimentatie sanatoasa sa nu mai am astfel de probleme

O zi buna domnule doctor
18-10-2011, ora 17:17
Buna ziua dnule doctor. incepand cu anul trecut, in urma unei raceli puternice, am ramas cu mari dureri de cap, ameteli, tinitus, ma strange fruntea, tamplele...apoi durerea se muta cand in crestetul capului, cand revine la frunte.este o stare de presiune oarecum in cap, mi-l simt greoi, incarcat, ma simt obosita si nu mai sunt in stare sa imi desfasor activitatile zilnice.se manifesta cam 7 zile pe luna, indiferent de anotimp..neurologul mi-a dat betaserc 24 insa criza a reaparut. va rog sa imi dati un sfat. va multumesc mult.
19-10-2011, ora 12:10
1. sa nu legati simptomele care le aveti.. numia cu raceala, cu siguranta sunt si alte probleme la coloana cervicala, circulatie cerebrala..s.a
2 Sa faceti o radiografie SAF si sa mergeti la ORL.. pentru excluderea diagnosticului de sinuzita dar si pentru investigarea auzului si vertijului periferic
3 monitorizati zilnic tensiune aarteriala
4 conteaza varsta si greutatea corelata la inaltimea Dvs. adic Kg in plus !!!
21-02-2012, ora 15:16
eu am incercat mai multe moduri de a-mi trata pacatoasa asta de sinuzita. intr-un final am ajuns la dr Raluca Grigore de la Coltea, care mi-a prescris Sinutox.
recunosc ca am fost reticenta pt ca sunt niste pastile din plante (o combinatie de gentiana, macris, verbina, soc si ciubotica-cucului) care nu se administreaza cu antinflamator ca alte tretamente, insa, din fericire, m-am inselat :). recunosc ca le-a luat si sotul fara sa mai consulte medicul si s-a simtit foarte bine. singura problema e ca au inceput sa fie importate de curand si e posibil ca inca sa nu le gastiti in toate farmaciile, dar daca perseverati sigur le veti gasi :)
26-04-2012, ora 11:09
Autor: Ioana12345
As avea doua intrebari separate:

1. Legata de un tinitus pe care il am permanent de ani de zile. Tinitusul poate fi tratat? Care ar putea fi posibilele cauze?

2. Sunt insarcinata si racita. Mucusul este verzui si nasul infundat. Nu mai reusesc sa respir aproape deloc. Incerc sa fac inhalatii, dar nara dreapta nu se desfunda deloc. Mai mult, am senzatia ca sinusul din dreapta este plin de lichid si simt presiune. Carii dentare nu mai am deloc de 7 ani de cand merg regulat la stomatolog. Am facut spalaturi nazale de cateva zile incoace, si, desi initial imi desfundau nasul, acum nu mai au acest efect.
Fiind insarcinata trebuie sa limitez folosirea picaturilor nazale. Cum altfel as putea desfunda nasul?
Temperatura nu am avut mai mult de 37.4.

Este posibil sa am sinuzita maxilara pe dreapta, sau e pur si simplu un drenaj slab care va trece odata cu raceala?

Poate e important faptul ca in urma cu aproximativ trei ani am avut o serie de raceli similare (cate una pe luna, vreme de 3-4 luni). Am facut atunci tratament cu antibiotic, si desi simteam aceeasi presiune in sinusul maxilar drept, dr orl care m-a tratat mi-a spus ca nu este o sinuzita. Dupa cele trei luni de raceli succesive, nu am mai avut decat raceli comune ocazionale, pana acum.

Multumesc.
26-04-2012, ora 11:13
1.
tinitusul se trateaza daca se afla cauza
( coloana cervicala, starea vaselor sangvine cerebrale, probleme rinichi, ficat, inima.s.a)
2.
este vorba de sinuzita
trebuie facute inhalatii si spalaturi nazale
se poate pune unpuf de Olynth.. pentru a desfunda nasul si a sufla secretiile
se poate lua Sinupret 2 la 8 ore
21-05-2012, ora 16:31
Buna ziua am si eu o problema. Cam de un an de zile ma chinuie. Am avut un chist maxilar de la o masea si o usoara deviatie d sept pe care le-am tratat si operat insa tot nu ma simt bine. Am in continuare secretii nazale care se scurg in faringe si imi dau senzatia ba de tuse ba de voma nu e tocmai placut. Am si nasul infundat ba o nara ba cealallta nu pot respira perfect pentru ca aceste secretii si formeaza intr-una. Nu au nici o culoare sunt transparente, incolore dar nu sunt apoase sunt mai mucolitice si se dreneaza destul de greu. Am si cornetele Inflamate. Am incercat Colargol 1 la suta de vreo 4 zile dar nu simt nici o diferenta. Ce pot sa fac va rog? Am crezut ca dupa ce voi opera chistul maxilar si deviatia nu voi mai avea aceste probleme. Vreau sa am si eu un nas uscat( uscat e mult spus pentru ca nu e bine dar sa nu se mai formeze aceste secretii). Cand ies afara si e mai frig mi se drenreaza in gat de simt nevoia sa scuip din minut in minut. Ce pot sa fac. ??Va multumesc!
16-09-2014, ora 01:17
buna seara domnule doctor...sotul meu are o problema cu o sputa de vreo 2luni nu ii da voie sa respire se chinuie sa o expectoreze si de cele mai multe ori face atacuri de panica din cauza ca nu poate sa o elimine ca i se pune undeva la nivelul gatului si nu mai poate respira...va rog din suflet sa-mi dati un raspuns.de 2luni ia antibiotice si degeaba...la rezultatul de la exudat prima data i s-a spus ca are un streptococ grupac si o candida...i s-a dat augumentin si fluconic parca timp de 14zile...dupa 10 zile de la terminarea tratamentului a repetat exudatul si s-a pricopsit cu pseudomonas aeruginosa...amfost cu el peste tot...ca initial i s-a spus ca are o faringita apoi un reflux gastroesofagiana facut analize ptr tiroida endoscopie rinoscopie sau cum s-o numi la stomac nu are decat o simpla si banala gastrita la tiroida nimic i s-a gasit o rinita cronica hitrofica si deviatie de sept dupa ce a fost la 5medici orlisti...in urma rezultatului cu aeruginosa i s-a administrat colistin si fluconazol in vena si aerosoli timp de iarasi 14 zile...in tot acest timp el a facut nenumarate crize de respiratie nu are aer si a ajuns sa slabeasca sa faca tot timpul atac de panica...ieri in urma altor 2 crize a facut un ct.si va scriu exact ce scrie pe rezultat-Ingrosare circumferentiala a mucoaseicu obliterarea cvasicompleta a celulelor etmoidale anterioare si mijlocii stangi.Ingrosare circumferentiala cu aspect polipoid al mucoasei sinusului sfenoidal stang pana la o grosime de 15, 4mm.Ingrosare parcelara a mucoasei sinusurilor maxilare la nivelul recesurilor alveolare cu grosime de 11mm pe partea stanga, respectiv 7, 5mmpe partea dtreapta.Ostia sinusale permeabile, bilateral.Asimetrie de pneumatizare a sinusurilor frontale(dreptstang).Pneumatizarea excesiva a stancilor temporale, bilateral.Sept nazal pe linia mediana, in planul de simetrie al fetei..CONCLUZII--Sinuzita sfeno-etmoido-maxilara stanga.else simte fffffrau...a slabit enormchiar nu stiu ce poate avea...nu a fumat niciodata dar din totdeauna lucreaza ca barman in fum.dupa ce a facut tratament intravenos sputa si-a modificat consistenta adica de la foarte putina si incolora si gelatinoasa ca un mucus a devenit ffffconsistenta si verzuie, apoi galbuie si acum de cand nu mai ia nimic e consistenta si alba...i s-a facut si analiza la sputa si nu i-a iesit absolut nimic...analizele la sange sunt toate in limite normale..leucocite vshsi absolut tot...dar el expectoreaza din ce in ce mai mult si pur si simplu nu are aer...va implor dati-mi un raspuns...ce poate sa aiba...nici un doctor nu zice nimic.si am platit absolut tot ajutati-ne va rog din suflet,..el deja se vede mort atat timp cat nimeni nu ii gaseste nimic...ajutati-ne va implor!!!!...spuneti-mi ce are unde sa ma mai duc cu el ca e ingrozitor...va multumesc...
31-10-2014, ora 13:28
1. nu prea inteleg cum nimeni nu gaseste nimic cand e scris negru pe alb..
CONCLUZII--Sinuzita sfeno-etmoido-maxilara stanga
Este un diagnostic pentru internare in clinica ORL.. unde se face punctie sinusala..sa se elimine puroiul din sinus si daca NU ajuta se face intyerventie chirurgicala pe sinus
ideal ar fi o internare in clinica ORL. oras universitar.. unde se fac operatii endoscopice
2. din cele descrise de DVs.. imi dau seama ca se face o confuzie intre simtome..si asa nu permite un diagnostic si tratament corect...
__ sotul meu are o problema cu o sputa "".. o secretie abundenta. poate sa coboare din nas, din cauza acelei sinuzite,
poate sa se formeze in faringe.. din cauza gastritei si refluxului...
poate sa fie o secretie traheo- bronsica.
pana NU va lamuriti de unde vin secretiile si care este cauza formatii lor.. nu o sa aveti tratamentul corect
-"in tot acest timp el a facut nenumarate crize de respiratie nu are aer"
si aici trebuie facut diferenta.. daca e cauza numai in nas
un sprey de desfundat nasul sau faptul ca deschide gura si respira usor pe gura ajuta la cuparea crizei
mai grav este daca blocajul este la plamani( trahee -bronhii) atunci nici pe nas..nici pe gura NU ajunge aer
in acest caz se suspecteaza bronho-spasm sau bronsita asmatiforma
si pentru asta se fac investigatii la Pneumo-ftizio inclusiv Bronhoscopie
3. Cititi pe google Produse alimentare producatopare de MUCUS..si le excludeti complet din alimentatie
cititi Produse alimentare alergene.. si le excludeti si pe ele din alimenttaie
cititi tot ce am mai scris pe forum.. depre rinite alergice, faringite
unde exclic cum si cu ce se fac tratamente locale ORL

Adaugă un comentariu / răspuns
164 comentarii 1 2 3 4 5 6