sinuzita de vreun an

01-01-2009
Helen H.
Nu este medic/terapeut
Helen H.
De vreun an ma durea capul cand ma intindeam, ma deranja, nu puteam sa dorm bine.Si la nas simteam ca este ceva in neregula, simteam ca parca ma arde ceva in nas.am fost la neurolog si m-a trimis la orl cu suspiciune de sinuzita.s-a descoperit ca sufar de aceasta boala si asa am urmat un tratament de o saptamana ku antibiotic si paracetamol sinus. nu am fost la control de atunci, medicul nu mi-a spus sa revin sau sa continui tratamentul.am mai luat ocazional antibiotic, cand simteam ca ma doare capul sau cand ma durea la frunte.eu nu simt k m-am vindecat si de vreo 1luna jum imi pulseaza corpu, de obicei cand stau linistita in pat.probabil este o problema neurologica, sau este din kauza sinuzitei?medicul de la o.r.l mi-a spus (atunci cand am fost prima oara la el )k de la caria ce o am mi s-a facut puroi si daca nu-mi tratez maseaua puroiul poate ajunge la creier si atunci trebui sa ma operez...Eu nu stiu ce sa fak, oare de ce imi pulseaza corpul?poate fii de la sinuzita?simt venele kum imi plseaza de obicei la incheieturi(genunchi, la incheietura mainii) dar am mai simtit asa si la buza, ceafa si la degetele picioaelor.in plus de asta amortesc foarte repede si am picioarele reci?poate fii de la sinuzita(orl) sau sa trec la neurologie?
6 comentarii
0
04-01-2009, ora 13:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Helen.
Organizmul este un mecanizm.. complex si complicat. toate organele si bolile au legatura directa sau indirecta intre ele.
Nu poti trata o infectie la masea separat si sinuzita separat.. deasemenea o infectie cronica. are repercursiuni si asupra intregului organizm.. provocand o infectie generalizata.. cu dereglari de circulatie si neurologice.
Trebue sa mergi la stomatologie.. sa faci un film la radacina acelei masele... daca are iesire in sinus.. trebue scoasa.
la ORL.. trebue sa refaci Radiografia SAF.. sa vezi daca mai este focarul de infectie in sinus.. si daca este trebue facute punctii sinusale si de drenat puroiul de acolo.( sunt cazuri cand se ajunge si la interventii chirurgicale pe sinus)
Problema cu pulsatia corpului... trebue investigata incepand cu medicul de familie sa.ti ea o tensiune arteriala. si un bilet de trimitere la neurologie.
0
05-01-2009, ora 15:12
Helen H.
Nu este medic/terapeut
Helen H.
Multumesc frumos...Chiar azi ma duk la doctorul de familie:)..
0
26-10-2010, ora 09:56
marrrius
Nu este medic/terapeut
marrrius
Buna Ziua.(Ma numesc Dumitru-Marius-Marius/Baiat.18.ani).Si am o problema. De aproape un an mia aparut pe limba o albeata...nu iam dat importanta.pana acum 3 luni cand am fost la un medic la orl si mi sa spun k am stomatita(Mentionez k am urmat un tratament indelungat cu antibiotice pt o sinuzita si o rinita) medicul mia prescris un tratament...(citrolin apa de gura, decasept, si o colutie preparata care contine nistatina cu glicerina boraxata)..asa pe moment mia trecut..dar dupa o luna mia aparut iar..dar de data asta am si mici rani...care ma usura cand mananc.sau cand le ating..nu sangereaza..doar ca ma ustura dispar si reapar...in ultima saptamana...am observat k in partea stanga a limbi..undeva in fund pe langa amigdalite..am un fel de basica/unflatura.care e de marimea unui miez de seminte de floarea soarelui..si cand o ating este flexibila..se misca.Nu ma doare..Dar is speriat...Poate fi tumoare???Sau pot avea cancer la limba???:(??..Va rog frumos sa imi raspunda cineva.Chiar am nevoie de ajutor.am pus si 2 poze..dar nu se vede clar:(.prima poza- http://yfrog.com/n7poza1kj si a 2 http://img232.imageshack.us/i/poza2r.jpg/...sper sa ma ajute cineva in legatura cu problema pe care o am:(...calitatea pozelor nu este prea buna...daca imi puteti recomanda o clinika orl..unde sa merg...pentru control..ar fi totul ok:).Multzulesk anticipat
0
26-10-2010, ora 10:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Limba este Oglinda tractului digestiv
NU toate problemele care apar pe limba si in cavitatea locala.. sunt Locale
Cu siguranta ai o problema gastrica sau Intestinala care iti provoaca aceste schimbari in cavitatea bucala
zic sa mergi sa faci un consult si investigatii la Gastrologie
0
30-10-2010, ora 20:01
marrrius
Nu este medic/terapeut
marrrius
Deci am fost la o clinika in galati.la un medic orl..si mia dat acelasi tratament pe care il iau de o luna..si nam mai vrut sal iau..si mam dus si la un stomatolog..care mia zis sa ma duk la dermatologie..in sfarsit am ajuns l a dermato...sa uitat pe limba mea a zis k am candida si cu afte...mia dat un tratament cu glicerina boraxata, vitamina A Propolis..Toate acestea intro solutie..cu care tr sa ma dau de 3 ori pe zi..Nistatina sa sug de 3 ori pe xi..si galgara.Cam acelasi tratament lam primit.si de la dermato...dar am 4 zile de cand il iau si nici un rezultat tot la fell...(tratamentul dureaza 10 zile)..Ce sa fac sal continui sau sa nul mai iau sa ma duc sa ma duc la gastrologie ??Probleme cu stomacul am avut knd aveam 15 ani am avut un inceput de gastrita, dar am urmat un tratament pe baza unor siropuri si miau trecut durerile si nam mai fost la control.(Mentionez ca cu scaunul ma duc mereu costipat..)Kiar foarte constipat...asta de vro 2 ani de cand am fost operat de apedice.Poate fi si din cauza asta??..MUltzumesc ff mult k miati raspuns.
0
31-10-2010, ora 16:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Reciteste mesajul meu mai de sus !!!
scrie Clar.. ca problema este complexa si tine de regimul alimentar si de problemele gastrice
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Sinuzita
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •