sinuzita?

07-03-2011
nicavictorita
Nu este medic/terapeut
nicavictorita
buna ziua domnule doctor, revin cu niste intrebari la dumneavoastra pt mine si copilul meu.
eu am 30 de ani, am racit -sau asa credeam-acum vreo 10 zile, ma durea gatul groznic, imi curgea nasul, in cateva zile am inceput sa tusesc -productiv -si secretii galben-verzui.a luat parasinunus, nurofen raceala si gripa, prospan, sinupret, paragrippe.joia trecuta am inceput sa fac febra38.6-38.7 vreo 3 zile.am vorbit cu dr de fam si mi-a spus sa iau antib.-cexyl-1000mg.azi dimineata m-am trezit si cu o durere deasupra sprancenelor, nu pot nici sa aplec capul de durere.tot de joi a inceput si o criza de fiere-am mai avut asa ceva-, nu ma pot ridica din pat, ca-mi vine sa vomit, mi-e greata si nu suport mai nimic.am luat fiobilin, colebil si suc de grepe-fruits.nu stiu daca-s legate intre ele cele 2 aspecte, cert e ca nu mai supot nici o pastila, pt ca o vars.azi am realizat, ca acea racela era o sinuzita.ce trebuie sa fac?

copilul meu de 2.9 ani, a racit acum 8 zile-credeam ca a luat de la mine.am fost la dr acum o sapt, mi-a spus ca avea amigadalele marite, si el tuseste-productiv-si nasul era mai mult infundat.a urmat un tratament cu genta 1 fiola/12h-5 zile, prospan, sinupret si antitermice-a facut39-39.5 4 zile.de ieri il doare gatul f tare, nu face febra, mai tuseste, nasul ainceput sa-i curaga tare-dar limpede.de ieri ii dau pe langa sinupret si prospan, homeogen 9, tantum verde spray, panadol.de ce nu i-a trecut raceala?pare ca o ia de la capat.mi-e frica sa nu dea in otita.ce sa fac?

multumim frumos!
3 comentarii
0
07-03-2011, ora 21:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la DVs. problema este serioasa. trebuie neaparat sa va ionternati in clinica ORL
sinuzita nu se poate vindeca numai prin medicamente..si mai cu seama ca deja nu mai puteti lua pastie !

Pentru copil.. cred ca primul lucru care trebuie sa faceti este sa schimbati medicul
Gentamicina este un antibiotic Ototoxic.. care poate afecta nervul auditiv si trebuie indicat numai in cazuri grave, acnd alte antibiotice nu isi fac efectul, cu asunarea riscului..si cel mai corect in conditii de spital.
Orice problema de nas, gat, si mai cu seama Urechi.. trebui etratata NUMAI la medici ORL !!!!!!
0
09-03-2011, ora 17:53
prajitura
Nu este medic/terapeut
prajitura
buna ziua..


Imi piue ambele urechi si putine dureri in partea stanga a urechi si aud ceva gen ciripituri de pasari

Am facut un RMN cerebral cu solutie de contrast si mi-a gasit urmatoarele.
- sinuzita etmoidala
- deviatie de sept nazal
- hipertrofie de cornete nazale inferioare

Sa fie asta cauza problemelor mele ?

Va multumesc pentru timpul acordat.
0
09-03-2011, ora 21:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
astai si nu numai
mergeti la ORL.. pentru consult si audiograma
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •