sinusuri pe parte dreapta ocupate aproape in totalitate,

16-02-2015
alinush86
Nu este medic/terapeut
alinush86
Buna ziua,
Am o problema cu sinusurile de aproape 3 luni, am luat antibiotic la inceput la sfatul medicului de familie dar durerile au revenit la o saptamana dupa incetarea tratamentului. Am fost la un consult orl, am facut CT sinusuri, fibroscopie. Rezultatul la CT sinusuri este urmatorul, citez :
sinusul maxilar drept apare ocupat in totalitate de acumulari cu densitati fluide si parafluide, prezentant in interior o calcificare inelara cu dimensiuni de 23/18 mm(posibil chist de retentie calcificat)
Ingrosare de mucoasa si acumulari fluide se pun in evidenta si la nivelul celulelor etmoidale de partea dreapta si la nivelul sinusului frontal drept.
In rest sinusuri paranazale si masiv mastoidian bilateral cu pneumatizare in limite normale. Reces sfeno-etmoidale si frontal de partea dreapta obstruat prin usoara hipertrofie de mucoasa la acest nivel.
Usoara deviatie spre dreapta a septului nazal osos cu cca. 4 mm.
Hipertrofie de mucoasa ce intereseaza cornetele nazale inferioare bilateral si mijlociu drept precum si mucoasa septala in portiunea anterioara cu obstruare aproape completa a cavitatii nazale pe partea dreapta.
Dupa citirea CT-ului mi s-a dat o schema de tratament cu medrol 32 pentru 9 zile si mi s-a spus ca va trebui sa fac operatie.
Intrebarea mea ar fi : cat de urgenta e operatia? Avand in vedere ca sinusurile sunt aproape complet ocupate. M-am speriat destul de tare si as vrea sa scap cat mai repede de problema asta.
3 comentarii
0
16-02-2015, ora 12:43
alinush86
Nu este medic/terapeut
alinush86
Am uitat sa precizez ca toate aceste proceduri s-au desfasurat in decursul unei luni. Si sunt chemata la un alt consult peste o saptamana. Mi se pare ca se lungeste foarte mult, avand in vedere ca domnnul doctor a spus ca nu e bine deloc ce a vazut pe CT.
Va multumesc frumos!
0
16-02-2015, ora 19:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect era sa se faca PUncte sinusala in prima zi dupa ce sa primit rezultatul de la CT
dupa punctii se stia mai sigur ce este in sinus, daca poate fi tratat sau necesita operatie urgent
deasemenea se fac radiografii la radacina dintilor de sus de sub sinus
fiindca poate fi o sinuzita Odontogena cu plecare de la radacina dintilor si in acest caz operatia se face la Maxilo-facial.. NU la ORL
0
17-02-2015, ora 08:47
alinush86
Nu este medic/terapeut
alinush86
Va multumesc frumos, domnule doctor. Astazi ma duc la un alt doctor pentru a cere si o alta parere. Sper sa se rezolve cat mai repede. O zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.