sinusoscopia

06-02-2009
cristina_rotaru2001
Nu este medic/terapeut
cristina_rotaru2001
Buna ziua!Sotul meu are dureri de cap si ameteli teribile.Am fost la dl doctor Ciuchi care dupa un scurt tratament fara rezultat ne-a trimis la doctorul Sarafoleanu Dorin, care nu a fost insa disponibil, ajungand la fiul domniei sale, dr.Sarafoleanu Codrut.Sotul meu a avut trei operatii la urechea stanga -otoscleroza- si, se pare, ca are si sinuzita, desi spune dl. doctor ca nici radiografia, nici tomografia nu se vede bine.Este programat pt o sinusoscopie, insa suntem foarte speriati.In ultima vreme tot mai multi prieteni dragi au suferit cu urmari fatale din diverse cauze.Am incercat sa gasesc detalii despre aceasta metoda sau explicatii pt ametelile grozave.V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta.
1 comentarii
0
08-02-2009, ora 09:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stai linistita, daca prieteni din anturaj au diverse probleme nu e o regula ca toate sa mearga prost.Sinusoscopia eate o metoda endoscopica de explorare a sinusurilor maxilare si eventual, si de prelevare de material in vederea examinarii histologice ce se efectueaza cu ajutorul unui ac si a unui tub subtire ghidat de catre medic, sub anestezie.Nu va simti nimic si se va lamuri ce are.Aveti cumva mucegaiuri sau igrasie, umezeala in casa?Fungii sunt cei care in astfel de cazuri intretin infectii sinusale cronice.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.