sint necajita din cauza sotului meu care e alcoolic

21-10-2010
lilianamircea30
Nu este medic/terapeut
lilianamircea30
Buna sint Lili am 35 de ani si o fetita de17 ani o iubesc mai mult decit orce pe lume si sufar cind stiu ca e trista din cauza barbatului cu care locuim desi este tatal ei ea nu recunoaste acest lucru toata viata a facuto numai de rusine locuiesc in casa pe care am mostenito de la bunicul lui am si o afacere am si bani si masina dar cu toate astea nu ma pot bucura de nimic am fost operata anul trecut de cancer le sin am suferit mult el nu ma sprijinit cred ca ma folosit pentru bani si prentru pozitia mea sociala nu mai pot sa indur acest calvar sint disperata el ne injura pe amindoua si ne bruscheaza va rog datim un sfat-va multumesc.
13 comentarii
0
21-10-2010, ora 18:07
stadler monica
Nu este medic/terapeut
stadler monica
Am divortat cand fica mea avea 9 luni. Am plecat de la Cluj la Baia Mare doar cu un copil in brate. Acum am si casa si masina si o fetita fericita de 14 ani. Vrei sfatul meu? Trebuia sa divortezi demult.
0
26-10-2010, ora 18:06
lilianamircea30
Nu este medic/terapeut
lilianamircea30
multumesc de sfat acum se trateaza cu medicamente antialchool si incearca sa fie normal eu sint hotarita sa imi adun bani si daca se apuca iar de baut o sa il parasesc pt totdeauna sint foarte hotarita
0
09-11-2010, ora 18:04
arad
Nu este medic/terapeut
arad
buna liliana am aceeasi problema cu sotul meu deasemenea cunosc pe cineva care a folosit antialcool dar cum nu-l mai ia cum se apuca iar de baut le trebuie multa vointa totul pleaca de la ei eu ma rog si citesc potirul nesecat mai dau pomelnice la manastiri si parca s-a mai potolit stai mereu de vorba cu el si fal sa inteleaga ca nu e bine ce face ar fi bine daca s-ar spovedi (dar nu vor) Dumnezeu sa ne ajute sa-i ducem pe calea cea buna
0
10-11-2010, ora 12:25
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
Nu vor pentru ca toti care ajung alcoolici (barbati sau femei) neaga acest lucru. Asa "lucreaza" alcoolul in subconstient. Era o vorba din popor alcoolul scade vointa si creste dorinta...dar sunt si cazuri fericite in care unii alcoolici au reusit sa se lase...cu multa vointa si ajutor din partea persoanelor apropiate.
0
11-11-2010, ora 09:11
lilianamircea30
Nu este medic/terapeut
lilianamircea30
Buna va multumesc pt sfaturi eu sper intro minune ca nu o sa se mai apuce iar de baut dar acum sint foarte hotarita sa nu mai sufar pentru nimic in lume iam oferit tot ce a dorit lam sustinut tot timpul in orce a facut dar simpt ca nu ma iubesten nu imi face nici odata un compliment este indiferent total de persoana mea si acum mam hotarit voi divorta daca se apuca iar de baut.Eu merg la biserica in fiecare duminica si ma rog si am platit si slujbe acum de cind a acceptat tratamentul pe care i lam dat sa schimbat atmosfera din casa eu sint o fire foarte calma si vesela orice face bine il apreciez nu il cert deloc si ma intreba daca mai rezist sa fiu PERFECTA parca nici asa nui convine dar ma steaduiesc sa nu ii dau motive sa bea va doresc la toti multa sanatate.
0
11-11-2010, ora 09:46
nycko
Nu este medic/terapeut
nycko
spui ca i-ai oferit to si l-ai sustinut si astepti o minune. minunile nu exista! in special cand e vorba de oameni care nu vor sa seschimbe in primul rand pt ei si apoi pt altii. te cam invarte pe degete omul tau si se joaca cu tine. chiar te mai si intreaba: cat mai rezisti? oare nu cumva tu esti cea care gresesti inconstient? te confunda cu mama, nu cu sotia alaturi de care ar fi frumos sa munceasca si sa-si construiasca viata. te supara asteptand sa-l ierti. de ce nu accepti ca nici tu nu schimbi nimic? nu-i mai oferi nimic. fara sa-i spui. cand bea, du-te si alearga sau la sala sau la o plimbare. cand vii nu vorbi cu el. nu-l baga in seama ca si cum nu exista. nu-l vezi, nu-l auzi. ne trebuie sa-ti dea nimeni sfaturi. tu stii ce-l supara cel mai tare. daca el e indiferent, fii si tu. plateste-l cu aceeasi moneda. daca nu, inseamna ca-ti place calvarul in care traiesti. daca nu schimbi calvarul cu o viata linistita, accepta-l. orice sfat iti va da cineva de aici, tot de tine depinde sa-ti schimbi felul de a fi fata de el. nu-i rau ca mergi la biserica si platesti slujbe. fa-o pt tine daca te ajuta. insa daca el nu merge si nu crede in nimic decat in bachus, cati ani o mai tii tot asa? sau crezi ca vor veni cei de la biserica sa-i schimbe sau sa-i toarne minuni in pahar? nici chiar pe Dumnezeu daca-l inviti la tine nu-L va asculta de dragul cuiva. deci: schimbarea trebuia facuta din prima clipa cand ai vazut ca nu-ti place ceva. schimba-ti atitudinea, programul, stilul de viata si mai ales nu-l mai rasfata. n-ai nicio responsabilitate fata de el. e adult. ba, nimpotriva el ar trebui sa va poarte voua de grija. cand te trezesti sa-ti dai seama ca te chinui singura, tu insati? succes!
0
12-11-2010, ora 08:19
lilianamircea30
Nu este medic/terapeut
lilianamircea30
Buna nycko din tot ce miai scris ma coplesit intelepciunea ta ai dreptate in tot ce miai spus dar vreau sa iti spun ca pt moment daca nu bea nu am treaba cu el si am inceput sa imi vad de viata mea sint la o post liceala de asistente sint in anul 3 am multa activitate si acum sint hotarita sa te ascult am studiat psihologia dar vad ca tu sti foarte bine cum sa lucrez cu mintea lui o sa iti scriu si sa te tin la curent cu toate schimbarile din viata mea si sper sa ma eliberez de acest iad si sa fiu si eu fericita si apreciata iti multumesc de sfaturi si iti doresc tot binele din lune.
0
12-11-2010, ora 13:03
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
nycko tratarea cu indiferata nu are rezultate pozitive...mai degraba va inrautati situatia. In asemeanea cazuri persoana alcoolica are nevoie de sustinere pentru ca psihicul ii este afectat iar cu indiferenta se va simti parasit, fara vointa si va ajunge tot la alcool.
In al doilea rand nu traiesti impreuna cu ei ca sa stii exact ce sfaturi sa dai...oamenii sunt diferiti...la unul poate sa mearga o anumita metoda la altul nu.
Liliana daca simti cateodata ca situatia te depaseste cel mai bine ar fi sa apelezi la un pshoterapeut CU EXPERIENTA care stie exact cum sa te indrume.pe forum persoanele neavizate care dau sfaturi te pot dezorienta si mai tare.
0
13-11-2010, ora 09:19
lilianamircea30
Nu este medic/terapeut
lilianamircea30
Mersi Paul de sfat tot ce imi doresc acum este sa avem liniste si intelegere eu nu jicnesc si nici nu caut scandal si vreau putina fericire.Dar nu stiu ce voi face daca o sa inceapa iar sa bea sper ca acest lucru sa nu se mai intimple foarte curind.Mai mult de atit eu anul trecut am suferit doua operati de cancer de sin am facut chimio mia cazut parul dar cu ajutorul lui Dumnezeu acum sint bine si nu vreau sa mai sufar din cauza cuivaSi mai cred ca nu ma iubeste si ca ma tine pt ca am o afacere din care fac bani si din obisnuinta mam convis de acest lucru anul trecut cind mergeamla cluj la chimio tot timpul am fost singura mergeam cu masina si conduceam 150 de km ma simteam groasnic de singura si abandonata dar optimismul meu si Dumnezeu ma ajutat sa depasesc acele momente in care ma rugam sa taiesc sa imi vad fetita mare are acum 17 si jumate si doar pt ea simt ca triesc, este un sentiment deosebit am nascuto la 18 ani si de atunci am fost tot timpul impreuna peste tot e foarte mindra cu mine va mai povestesc mai tirziu acum trebuie sa ies pa pa.
0
13-11-2010, ora 09:55
nycko
Nu este medic/terapeut
nycko
liliana, iti multimesc ca ai incredere in sfaturile date. insa ceea ce trebuie tu sa realizezi e ca tine doar si DOAR de tine sa stii ce vrei si sa si faci. vis-a-vis de indiferenta de care pomenea paul, nu vreau sa intru in polemici cu el, cu nimeni, insa, paul: femeia asta a avut cancer, a trecut prin iad. ea numai are de asteptat minunea ca el sa se schimbe. sau ca ea TOT EA! sa-i ofere sprijin in nemernicia acoolismului lui. in momente astea grele ale ei el trebuia s-o duca la spital, sa stea cu ea, s-o ajute, s-o ridice moral, n-si niciodata sa nu se mai atinga de alcoo, daca asta a daramat-o psihic. e sotia lui, ce naiba! nu? nu e mama lui iar el minor sa aita TOT ea grija de el si cand e in prag de moarte. de ce atata misoginism la barbati? sotiile sunt partenere. PARTENERE! nu mame, nu angajati, nu sursa de bani, nu menajere sau saci de box. imi pare sincer rau liliana pt toate prin care treci. din tot sufletul iti doresc sa termini scoala, sa ai si tu parte de momente de relaxare, de destindere, sa faci doar ceea ce-ti place, sa elimini tot ce iti face rau sau te streseaza sau nu-ti ajuta. sa fii mai sigura pe tine indiferent daca tu, doar TU, hotarasti ce faci cu sotul. si sa nu uiti ca nimeni nu ne face fericiti. doar in noi sta puterea sa ne facem fericiti. nu astepta nimic de la nimeni. ajuta-te singura, iar daca vine ceva bun si frumos de la altcineva, ia-o ca pe o surpriza placuta, un bonus. bafta, putere, si multa caldura si iubire in suflet! sa auzim de bine!
0
15-11-2010, ora 10:20
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
Mda...partea cu aceasta boala nu o stiam...mai ales ca nu a stat langa tine sa te ajute cand iti era mai greu.
Nu pot sa zic decat capul sus si decizia care o iei sa fie spre binele tau si al fetitei tale.
0
17-11-2010, ora 10:02
lilianamircea30
Nu este medic/terapeut
lilianamircea30
Buna va dau vesti bune despre mine sotul meu nu mai bea eu merg la scoala fetita mea e fericita merg cu ea la cumparaturi la plimbare are si ea prieten si ma face sa inteleg ca e fericita ma rog sa nu se apuce iar de baut sotul meu a inceput postul si sper sa pot posti sa imi purific sufletul si corpul va doresc tuturor sa aveti liniste in suflet si multa incredere in Dumnezeu si in voi o sa va tin la curent daca intervin shimbari
0
28-08-2017, ora 12:03
ramona08
Nu este medic/terapeut
ramona08
ce ai mai facut cu sotul? s.a schimbat definitiv in bine?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: