sinovita hipertrofica cu condrocalcinoza genunchi stang

02-05-2012
mindru georgiana
Nu este medic/terapeut
mindru georgiana
buna seara!ma numesc georgiana mindru, sunt din cl, in septembrie anul trecut am efectuat o artroscopie fiind suspecta de o leziune ameniscului intern.in urma artroscopiei diagnosticul pus a fost de sinovita hipertrofica cu condrocalcinoza, leziuni cartilaginoase grad 3Outerbridge la nivelul condilului femural intern, leziuni care se regularizeaza si o leziune veche completa aLIAE care este dezinserat de la polul superior si cazut intercondilian.acum am inceput sa simt iar o presiune pe genunchi iar la efort ma doare.il rog pe domnul doctor sa isi spuna si dansul parerea despre acest diagnostic.multumesc anticipat ps: as vrea sa mai adaug ca genunchiul trosneste foarte tare in momentul cand il indoi
3 comentarii
0
03-05-2012, ora 15:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Scuzati-mi ignoranta, insa nu am inteles tocmai detaliile esentiale: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice etc etc.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-05-2012, ora 21:55
mindru georgiana
Nu este medic/terapeut
mindru georgiana
imi cer scuze ca nu am specificat si aceste detalii, am 30 de ani, 167cm si 80kg;momentan sunt in concediu de ingrijire copil iar sport am practicat cu multi ani in urma si anume volei, motivul pt care nu mai practic este ca am cazut la vremea respectiva in acest genunchi si nu am mai putut practica.la vremea aceea doar s-a umflat si a colectat mult lichid, lucru care s-a repetat si anul trecut. de un an nu am mai facut niciun sport, mentionez ca ma duceam la sala.pt ca acuzam dureri la spate medicul de aici mi-a recomandat sa fac un rmn si la coloana, iar rezultatul este de mici prolapsuri discale lombare L4 -L5 si L5-S1, cu atingere radiculara intaraforaminala pe radacinile L4 si L5 stangi.va multumesc anticipat
0
04-05-2012, ora 11:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Simptomele descrise de catre D-voastra sunt tipice gonartrozei (distrugerii cartilajului articular), absolut normala in contextul celor 25 kg in plus si mai ales in contextul sporturilor practicate.
Singura solutie logica este reducerea corespunzatoare in greutate (20-25 kg), asociata cu reducerea drastica a eforturilor fizice (stat in piciore, mers pe jos etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul