sino-tendivita

04-05-2010
fox6200
Nu este medic/terapeut
fox6200
Buna ziua.Am fost diagnosticat cu sinuto-tendivita.Am avut laba piciorului umflata si dureri f.mari in dreptul, , pernutzelor, , de la degetele piciorului.Am facut ecografie unde a iesit acest diagnostic confirmat si de dr.reumatolog.Inflamatia s-a retras in urma a 3 injectii cu DEXAMETOZA, dar durerea persista.Urmez tratament cu AFLAMIL.Am facut si analize:LEUCOCITE=8, 5
CHEM(concentratia eritrocitara medie in HB)=31, 8
NEUTROFILE=5, 6
PROTEINA C REACTIVA=13, 49
Restul, fibrinogen, vsh, neutrofile segmentate, eozonofile, bazofile, limfocite, monocite, celule mixte, p-lcr, mvp, pdw, rdw-sd, hem, vem, hct, hgb, rbc, SE INCADREAZA IN LIMITELE min-max.Oscilometria:6, 5 la piciorul sanatos si 5, 5 la cel, , defect, ,.Dr.mi-a zis sa iau 1 sapt.antinflamatorul acesta si apoi sa ma prezint cu analizele repetate peste o saptamana.Ce alte recomandari mai pot primi?Cu stima.
3 comentarii
0
04-05-2010, ora 12:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema este cu totul diferita, respectiv aveti niste metatarsalgii de origine inca neprecizata.
Originea poate fi mecanica, adica o hiperpresiune la nivelul antepiciorului sau poate fi inflamatorie, cum este in bolile reumatologice (de tip poliartrita), sau poate fi o suprasolicitare fizica sau multe altele.
Va sfatuiesc sa refuzati cu strictete orice inflitratie locala cortizonica (Diprophos, dexametazona, betametazona), ca avand efecte dezastruoase la nivelul antepiciorului: distructia placii plantare, a articulatiilor metatarso-falangiene, luxatia acestora. Am vazut sute de asemenea complicatii post infilitratii cortizonice.
Esential este sa descoperiti cauza metetarslagiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si ante-picior
0
04-05-2010, ora 12:33
fox6200
Nu este medic/terapeut
fox6200
Buna ziua.Sunt baiatul din Galati cu operatia de protezare a soldului operat de curand la Floreasca, si cu pareza popliteu extern.V-am cautat pe adresa de mail dar nu mi-ati mai raspuns.Operatia merge f.bine dar...m-am, , ales, , cu aceast diagnostic.Calcaiul il aveam umflat de la prima operatie de sold din 2008 dar nu am dat interes prea mare fiindca nu ma durea.Acum am dureri f.mari in timpul mersului.Daca doriti va pot trimite scanat rezultatul ecografiei labei piciorului pe adresa de mail.Cu stima Jecu Aurel
0
04-05-2010, ora 16:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Rezultatul scris al echografiei nu are nici o relevanta, de fapt nici nu stiu la ce ar ajuta echografia in cazul afectiunii D-voastra.
Inainte de orice explorare imagistica este necesar un consult clinic specializat.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.